Izglītības jomā jārisina daudz jautājumu

Aktuāli

 

  1. janvārī Tukuma novada domē notika pašvaldības vadības, darbinieku un deputātu, kā arī Izglītības pārvaldes darbinieku tikšanās ar Izglītības un zinātnes ministri (IZM) Andu Čakšu un Izglītības departamenta vadītāju Edīti Kanaviņu. Tajā Tukuma Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Strazdiņa prezentēja pašreizējo skolu situāciju, finansēšanas modeli «Programma skolā» un darba grupas izstrādātu plānu, kā varētu nākotnē pārkārtot skolu tīklu atbilstoši kvantitatīvajiem un kvalitatīvajiem kritērijiem. Deputāti un Izglītības pārvalde uzklausīja arī ministrijas komentārus un redzējumu par darba grupā pieņemtajiem ierosinājumiem.

Ministrija norāda skaidri

Kā tikšanās laikā bija uzsvērusi ministre A. Čakša, ar jauno finansēšanas modeli IZM skaidri norāda, kādu rezultātu vēlas sagaidīt no izglītības iestādēm. ”Tomēr pašvaldību un skolu pusē ir plaša atbildība, lai nodrošinātu, ka skolu vide ir iekļaujoša, notiek kvalitatīvs mācību process, ir profesionāli pedagogi un izglītība sasniedz mūsdienu prasības. Mums jāpanāk, lai skolās visā Latvijā bērni saņemtu vienlīdz kvalitatīvu izglītību, lai ikkatram būtu droša un iekļaujoša vide. Šobrīd, pašvaldībām veicot investīcijas izglītības infrastruktūrā, ir rūpīgi jāskatās uz pašvaldības demogrāfijas rādītājiem, lai saprastu, kā un kur gudrāk investēt,” uzsvēra ministre.

 Lai bērnu vecāki zinātu

Interesējoties par to, kādas ir pašvaldības ieceres, Tukuma novada pašvaldības izpilddirektors Ivars Liepiņš skaidroja, ka, pirmkārt, ar ministri pārrunātas skolu tīkla sakārtošanas ieceres: “Pašvaldība vēlas februārī pieņemt lēmumu par to, kāds izskatīsies skolu tīkla pārklājums Tukuma novadā ne tikai viena gada ietvaros, bet lai tas attiektos uz laika posmu no 2024. gada līdz 2030. gadam un lai bērnu vecāki zinātu un stabili justos, izvēloties bērnam mācību iestādi. Lai turpmāk nebūtu tā, kā tas sanāca ar Vānes skolu, kur te lēmām, te nelēmām, un beigās paši vecāki pieņēma lēmumu. Mēs no izpildvaras puses deputātiem piedāvāsim šādu lēmuma projektu, kuru Izglītības pārvalde jau decembra komitejās prezentēja. Janvārī un februāra sākumā mēs plānojam rīkot apspriedes ar skolām, skolotājiem, vecākiem, konsultatīvajām padomēm un iedzīvotājiem  tajās skolās, kur ir plānotas kādas izmaiņas.”

Engurē un Jaunpilī vidusskolas posmu neplāno

Vaicāts, kādas būs šīs pārmaiņas, I. Liepiņš skaidroja, ka atbilstoši reālajai situācijai Jaunpilī un Engurē būs pamatskolas, Sēmes sākumskolā paliks pirmās trīs klases un pirmskola, tāpat tas būs arī Cērē un Zemītē, Jaunsātos paliks tikai pirmskola. Arī ministre bija uzsvērusi, ka tā tik un tā ir pašvaldības izvēle, kā rīkoties. Bet tai ir jāapzinās, ka vietās, kur bērnu skaits arvien būs mazāks nekā ministrijas rekomendētais, pašvaldībai nāksies mācību iestādes piedotēt. I. Liepiņš: ”Es domāju, ka šis lēmums būs vidusceļš starp mūsu iespējām un to, lai vietās, kas ir mazāk apdzīvotas, skola būtu maksimāli tuvāk bērniem. Bet, protams, vienlaikus mums visiem ir jādomā arī par mācību kvalitāti.”

Finansēs braucienu uz tuvāko skolu

Vēl I. Liepiņš skaidroja, ka tikšanās laikā pārrunāti skolēnu pārvadājumi: “Negaidot valsts piedāvātos risinājumus, citas pašvaldības jau ir noteikušas savu kārtību, par ko domājam arī mēs. Proti, ka pašvaldība ved bērnu no dzīvesvietas uz tai tuvāko mācību iestādi, bet, ja vecāks izvēlas citu mācību iestādi – tālāku, viņam bērns uz to jāved pašam par savu naudu. Ministre solīja, ka viņa virzīs šādas izmaiņas likumdošanā. Jau šonedēļ mums ir plānota tikšanās par šo jautājumu, jo mērķis ir izveidot optimālu pārvadājumu tīklu un ietaupīt līdzekļus, jo šobrīd skolēnu pārvadājumiem vien izlietojam 800 000 līdz 900 000 eiro gadā, neskaitot tos izdevumus, kas pašvaldībai jāiegulda, piemēram, jaunu autobusu iegādei nolietoto vietā.”

Vaicāts, kā varēs izvērtēt, uz kuru skolu bērnam jābrauc, I. Liepiņš skaidroja, ka, piemēram, ja bērns dzīvo Lestenē, kur līdz Džūkstei tagad ir asfalta segums, tad visdrīzāk tiks finansēts viņa brauciens uz Džūkstes pamatskolu. “Protams, būs bērni, kas dzīvo tuvāk Jaunpilij vai Irlavai, vai arī no Viesatām – vieni brauc uz Zanti, citi – uz Jaunpili, bet to mēs redzēsim, jo ir izveidota datu bāze jeb karte, kurā redzam katru bērnu, kas izmanto šos pārvadājumus, un pieturu, no kuras viņš brauc uz skolu. Līdz ar to viss ir objektīvi izvērtējams. Pieļauju, ka diskusijas par šo jautājumu būs, bet – ja mēs varam ar šādu reformu pārsimt tūkstošus eiro budžetā ietaupīt, tad tas ir jādara.”

Diskutē arī par speciālajām izglītības iestādēm

I.Liepiņš atzina, ka jautājums par speciālajām izglītības iestādēm no valsts puses ir ļoti ielaists jau gadiem, un arī finansējuma apjoms nav mainījies vairāk nekā desmit gadus: “Kā noprotams, ir plāns šo skolu skaitu valstī samazināt, taču šobrīd mums ir jādomā, kā nodrošināt darbu mūsu skolā, kurā mācās vairāk nekā 200 bērnu. Mūsuprāt, skola strādā ļoti labi, nodrošina kvalitāti, tāpēc esam pārliecināti, ka šai skolai novadā ir jābūt, tikai jādomā par telpām. Pilsētā tās ir atbilstošas, taču Lamiņos, lai arī šos gadus ir labi uzturētas, tomēr, kā jau esmu iepriekš teicis, visas komunikācijas tur ir tik ļoti nolietojušās, ka to nomaiņai būtu vajadzīgs ļoti liels finansējums. It kā ir paredzēta Eiropas savienības programma, kur Tukumam ir iezīmēti 700 000 eiro, bet, ja parēķinām, ka Lamiņos ir 2500 m², tad lai normāli ēku izremontētu, būtu vajadzīgi pāris miljoni eiro. Turklāt vēl būtu jānodrošina vides pieejamība un sporta zāle. Līdz ar to palikām pārdomās, vai nākotnē šī vieta būtu tā, kur šai skolai būt. Tas ir atvērts jautājums, pie kā šogad būs jāstrādā.”

Vai bērnudārzos vajag brokastis?

Šis bija vēl viens jautājums, par ko runāts ar ministri. I. Liepiņš atzina, ka no vecākiem saņemti iebildumi, ka ēdināšanas izmaksas pirmskolas iestādēs izmaksā ļoti dārgi, tāpēc, iespējams, brokastis bērni varētu ņemti līdzi kastītē, kā tas atsevišķās iestādēs jau notiek tagad. Visdrīzāk, tiks rīkotas aptaujas, lai šajā jautājumā noskaidrotu vecāku viedokli.

Agita Puķīte

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju  “Kur paliek mūsu nauda?” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF2023

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *