Arī mazdārziņā var izveidot ienesīgu dārzniecību 

Mazdārziņš dažkārt var arī kļūt par pamatu sava uzņēmuma veidošanai. Vēl labāk, ja vari darīt to, kas patīk un savu hobiju padarīt, tā sakot, par maizes darbu.

 Kā klājas uzņēmēj? MAF

To varējām redzēt Slampes pagasta «Krastiņos», kur savu uzņēmumu attīsta Lāsma Ivanova. Sākotnēji Lāsma strādājusi Jūrmalā, patversmē «Drauga spārns», kur kopā ar citiem kolēģiem rūpējusies par putniem, kuri nonākuši nelaimē. Vēlāk patversme pārcēlusies uz Pūres pagastu. Veselības problēmu dēļ Lāsma patversmē  vairs nevarēja strādāt. Savu punktu visam pielika arī Covid 19 epidēmija. Tad nu vajadzēja domāt, ko darīt tālāk.

«Krastmaļos» zemes nav daudz, neko lielu uzsāk te nav iespējams. Lāsma pamēģināja iesēt vienu dobīti sausziežu. Un par šīm puķēm potenciālajiem klientiem radās interese, turklāt tik lielā mērā, ka nācās pamazām paplašināt stādījumus un arī sortimentu. Floristikā labi noder zilpodzes, dažādas krāsas rudzupuķes, magoņu galviņas, amaranti, plīvurpuķes – tās šajā mazajā dārzniecībā ir trīs dažādas šķirnes. Lai iegūtu vajadzīgās prasmes, Lāsma apmeklēja kāzu floristikas kursus uzņēmumā «Ziedu laiva», bet, lai padziļinātu zināšanas, pašlaik mācās divgadīgajā floristikas skolā «A un Z» pie Aijas Žagariņas. „Ir jāzina, kā puķi nogriezt, kur ielikt, kā uzglabāt, kur labāk tā izskatīsies… Tādas tehniskas lietas ir ļoti noderīgas,” vērtē Lāsma. Jautāta, kā ar zināšanām konkrētu puķu audzēšanā, viņa skaidro, ka pamazām darba gaitā tās apgūst, mācās no kļūdām. Nelielajā platībā ir uzceltas vairākas nelielas siltumnīcas, kurās nelielos daudzumos aug lilijas, lizantes, kallas, pildītā plīvurpuķe, kurai laukā diez kā nepatīk pārziemot mūsu klimatiskajos apstākļos. Arī asteres. Uz jautājumu, kāpēc asterēm nepieciešama siltumnīca, Lāsma atbild, ka siltumnīcā ziedi izaugot lielāki un neesot jābaidās, ka uznāks krusa un viss stādījums būs sabojāts. Kallas aug gan siltumnīcā, gan lauka dobēs. Te audzē arī divu veidu amarantus. Šķirne ar nokarenām ziedkopām labi noder floristikā. Iestādīta gara rinda arī ar studentneļķēm, bet tās šogad nezied, jo slikti ziemojušas. Taču ņemas spēkā, lai ziedu ražu dotu nākamajā gadā. Aug arī molucellas, kallas un vēl citas puķes. Jautāta, cik viegli vai grūti ir puķes izaudzēt, ja nav profesionālu zināšanu, Lāsma atbild, ka pārāk sarežģīti tas neesot, daudz var mācīties no literatūras, bet, kas attiecas uz mēslošanu, tad ļoti labi esot strādāt ar kristaloniem, kur jau uz iepakojuma ir norādīts, ka zaļais kristalons, kur ir visvairāk slāpekļa, lietojams augšanas sākuma fāzē, vēlāk oranžais un vēl vēlāk – dzeltenais kristalons.

Tā kā Lāsma prot un viņai arī patīk gatavot ziedu pušķus, tad pirmām kārtām tiek saaudzēts viss pušķiem nepieciešamais. Un par klientu trūkumu neesot jāsūdzas: vieni atbrauc paši, citi izmanto «Omniva» pakalpojumus, sevišķi ziemā, kad vairāk pieprasīti floristikas darbiņi. Nu jau Lāsma ir pašai savs individuālais uzņēmums «Lāsmas ziedi».

 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju  “Laiks uzņēmējiem” saturu atbild SIA “Novadu Ziņas”. #SIF_MAF2024

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *