Depozīta sistēmā nodoto iepakojumu skaits pārsniedzis 300 miljonus

Kopš depozīta sistēmas ieviešanas 2022. gada 1. februārī iedzīvotāji visā Latvijā pārstrādei un atkārtotai uzpildei nodevuši vairāk nekā 300 miljonus taras vienību. Šī gada februārī tirgū laisti 26,8 miljoni depozīta iepakojumu, bet nodoti 22,7 miljoni, tādējādi atgriešanas rādītājam sasniedzot 85%. Vienlaikus, paplašinot iepakojuma  atgriešanas iespējas, pilnveidots arī taromātu tīkls, un šobrīd kopējais taromātu skaits Latvijā sasniedzis 1100.

“Esam gandarīti par sabiedrības aktīvu iesaisti depozīta sistēmā – tas liecina par iedzīvotāju pieaugošo atbildības sajūtu un rūpēm par tīrāku vidi mums un nākamajām paaudzēm. Iedzīvotāju lojalitāti depozīta sistēmai apstiprina arī februārī veiktais pētījums, kurā 69% depozīta sistēmas lietotāju apstiprināja, ka viņi sistēmu ir ieteikuši izmantot arī citiem. Tuvojoties gada siltākajam periodam, kad biežāk dosimies dabā un patērēsim vairāk dažādu dzērienu depozīta iepakojumos, prognozējam strauju nodoto iepakojumu pieaugumu taromātos un manuālajos punktos, tādēļ kopā ar tirgotājiem apvienosim spēkus, lai arī pavasara un vasaras sezonā nodrošinātu efektīvu pakalpojumu depozīta sistēmas lietotājiem,” komentē SIA Depozīta Iepakojuma Operators valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Uzstādīti jau 1100 taromāti

Iestājoties siltākam laikam, būtiski auguši nodoto iepakojumu apjomi – ja, piemēram, aizvadītā gada decembrī dienā tika atgriezti vidēji 730 000 depozīta iepakojumu, tad šī gada martā nodoto iepakojumu īpatsvars dienā pieaudzis par 19%, sasniedzot 869 000.

Būtiska loma lietotāju pieredzes uzlabošanā ir arī taromātu tīklam, kas gada laikā ticis paplašināts – tagad Latvijas iedzīvotāji tukšos depozīta iepakojumus var atgriezt jau 1100 taromātos. Atgādinām, ka, depozīta sistēmai uzsākot darbību, Latvijā darbojās 736 automatizētie depozīta punkti, kuros bija uzstādīti taromāti. “Operators pie taromātu tīkla optimizēšanas strādā jau kopš 2022. gada rudens – tirdzniecības vietās, kur pieprasījums pēc iepakojumu nodošanas ir lielāks, tiek uzstādīti jaudīgāki taromāta modeļi, savukārt vietās, kur iepakojumu nodošanas apjomi ir mazāki nekā tika paredzēts, taromāts tiek nomainīts uz mazākas jaudas modeli, lai mazinātu arī aizņemto platību un patērētās elektrības daudzumu,” stāsta SIA Depozīta Iepakojuma Operators loģistikas un infrastruktūras direktors Gatis Galejs.

PET iepakojums – tirgū visizplatītākais; stikls – vislabāk atgrieztais

Lai gan PET ir viens no visizplatītākajiem dzērienu iepakojumiem, atgriešanas rādītāju ziņā kāds cits materiāla veids tam ir priekšgalā. Šobrīd vislabākie atgriešanas rādītāji novērojami atkārtoti uzpildāmajam (AU) stikla iepakojumam – gada pirmajos divos mēnešos atgriezti apmēram 97% tirgū laistā AU stikla iepakojuma. Turklāt, analizējot atgriešanas rādītājus dažādās produktu grupās, redzams, ka pirmajā vietā ar vislabākajiem atgriešanas rezultātiem ierindojas alus iepakojums (91%), kuram seko limonādes (89%) un ūdens iepakojumi (84%).

DIO rīcībā esošie dati liecina, ka jaunā un paplašinātā depozīta sistēmas tvēruma produkcija februārī sastādīja apmēram pusmiljonu iepakojumu – tirgū līdz šim pārsvarā laisti dažādi stiprie alkoholiskie kokteiļi, kā arī pirmie sīrupa iepakojumi un citi alkoholiskie dzērieni PET un skārda iepakojumā. Paredzams, ka līdz ar aprīlī jaunā tvēruma marķēto produktu īpatsvars būtiski pieaugs.

Iedzīvotāji labprāt izvēlas ziedot

Ziedošanas iniciatīvas “Ziedo savu depozītu” ietvaros iedzīvotāji taromātos ikdienā novirza nedaudz virs 1% no atgūtās depozīta maksas. Saziedotā summa šobrīd sasniegusi jau 100 tūkstošus eiro, kas tiks novirzīti praktiskas palīdzības sniegšanai Ukrainas bēgļu bērniem, dzīvnieku patversmēs mītošajiem ķepaiņiem, kā arī trūcīgiem senioriem. Jau šobrīd ar Ziedot.lv starpniecību ukraiņu bērniem iegādātas dažādas noderīgas preces, tostarp mācībām nepieciešamie datori un optiskās brilles. Sirmgalvjiem nodrošināti medikamenti, malka u.c. preces, bet vairākiem simtiem pamestu dzīvnieku apmaksāta uzturēšanās patversmēs, lai tie varētu sagaidīt savus jaunos saimniekus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *