Aizritējuši divi gadi, kopš uzsākta Ķemeru nacionālā parka (ĶNP) administrācijas, sabiedriskās organizācijas «Ķemeru nacionālā parka fonds» un Tukuma rajona un pilsētas skolu sadarbība atjaunotās Slampes upes un tās krastos esošo Dunduru pļavu pārmaiņu pētīšanā. ĶNP Dabas skolas dabas izpētes programmā «Seko dzīvajam!» kā jaunie dabas eksperti visu šo laiku piedalījušies 30 Zemgales, Džūkstes un Tukuma 3. vidusskolas jauniešu, kā arī viņu skolotāji – Zaiga Širina, Silvija Pavlova un Ludmila Grečaņika.
2008. gadā ar Latvijas Vides aizsardzības fonda (LVAF) finansiālu atbalstu norisinājās trīs dabas izpētes programmas «Seko dzīvajam!» semināri. Pirmo divu semināru ietvaros vidusskolēni pavasarī un rudenī apsekoja parauglaukumus atjaunotās Slampes upes krastos un tās vecajā gultnē, kur ievāca ūdensdzīvnieku paraugus un novērtēja upes un tās krastu stāvokli, kā arī veica upes palieņu pļavu veģetācijas pētījumus. Lauka apstākļos veiktos pētījumus papildināja ievākto paraugu noteikšana, datu apkopošana atbilstoši monitoringa prasībām, kā arī veģetācijas pētījumu izvērtēšana Dabas skolas telpās «Meža mājā».
Savukārt novembra sākumā programmā iesaistītie jaunieši, eksperti un ĶNPA pārstāvji tikās šī gada projekta noslēguma seminārā, lai analizētu iegūtos datus, izvērtētu paveikto un iepazīstinātu nākamos «Seko dzīvajam!» dalībniekus ar dabas izpētes programmas pamatideju un pētniecības metodēm.
Jauniešu uzstāšanās noslēguma seminārā un iesaistīšanās diskusijā ar programmas ekspertēm liecina, ka līdzdalība pētniecībā ļāvusi «Seko dzīvajam!» dalībniekiem iemācīties atpazīt ne tikai ūdensdzīvniekus, ūdens un pļavu augu sugas, bet arī dziļāk izprast dabā notiekošos procesus kā vienotu veselumu – upes un pļavas ekosistēmu un cilvēka rīcības mijiedarbību.
Kā atzīst jauno pētnieku skolotājas, kuras programmas norisei sekojušas līdzi jau no 2006. gada, iespēja pašiem pētīt, domāt, meklēt un rast risinājumus, kā arī darboties komandā manāmi mainījusi jauniešus. Šie pētījumi atšķiras no ikdienas ierastā mācību ritma un devuši ne tikai jaunas zināšanas, bet arī spēju pašiem saskatīt dabas procesus, kas citādi daudzkārt paliek nepamanīti. Tā ir sava veida uzdrīkstēšanās un atraisīšanās. Projekta laikā, komandās darbojoties jauniešiem no dažādām skolām, iegūti arī jauni draugi.
Savukārt, pētījumos savāktie un apkopotie monitoringa dati sniedz vērtīgu informāciju ĶNP dabas izpētes un plānošanas daļai, jo tie ļauj ne vien sekot līdzi Slampes upes un tās palieņu dabiskošanās procesiem, bet arī plānot citus nepieciešamos dabas aizsardzības pasākumus šajā teritorijā.
Visā programmas norises laikā ūdensdzīvnieku paraugu ievākšanu vadīja un hidrobioloģijas jautājumos konsultēja eksperte Loreta Urtāne, kura ir arī šīs dabas izpētes programmas upes apsekojuma metodikas autore. Savukārt veģetācijas pētījumus koordinēja un pļavu bioloģiskās daudzveidības jautājumos jauniešus konsultēja ĶNP botāniķe Agnese Priede.
«Seko dzīvajam!» mērķis ir ar reģiona skolu jauniešu atbalstu novērtēt Slampes upes atjaunošanas projekta rezultātus un ilglaicīgā periodā veikt upes kvalitātes un tās palieņu pļavu monitoringu. Iesaistīšanās sabiedriskā monitoringa programmā jauniešos veicina vides apziņu un dabai draudzīgu rīcību, pilnveido izpratni par procesiem dabā, kā arī nostiprina apgūtās iemaņas un zināšanas par pētnieciskā darba veikšanas metodēm.