Tuvojas Ziemassvētku laiks – mīlestības, iepriecināšanas un dāvanu laiks. Mums katram gribas sagādāt prieku saviem draugiem, ģimenes locekļiem, īpaši bērniem. Gribētos, lai dāvanas ne tikai sagādātu īslaicīgu prieku, bet arī audzinātu un pozitīvi ietekmētu katru dāvanas saņēmēju.
Strādājot jau ilgus gadus ar pirmsskolas vecuma bērniem, esmu novērojusi, ka rotaļlietām ir spēcīga ietekme uz bērnu psihi. Ir dzirdēts teiciens “ar ko draudzējies, tāds arī pats kļūsti", tāpēc mēģināsim iepazīt tuvāk to “sabiedrību", ar kuru mūsu bērns ikdienā saskaras.
Mūsdienās, kad daudzu vecāku vietā audzināšanas darbu veic televīzija, bērni labprāt izmanto šo izdevību un pavada laiku pie televizora, skatoties dažādas modernās “pasakas" ar briesmoņiem, vampīriem, pirātiem utt. Bērni ar šiem tēliem it kā sadraudzējas un sāk dzīvot viņu pasaulē, pārņemot savu varoņu īpašības, imitējot rīcību un atdarinot balsi. Kad ar to ir par maz, filmu varoņus iespējams iegādāties arī rotaļlietu veikalos. Kādreiz tie bija roboti, pokemoni, tagad – bakugani.
Gribētos aicināt vecākus ieskatīties šo rotaļlietu sejās, pavērot vaibstus – vai tie rosina pozitīvas emocijas? Varbūt drīzāk izraisa bailes un šausmas, pie kurām mazais tiek pieradināts jau kopš agras bērnības? Televīzijā redzēto bērni izspēlē savstarpēji ne tikai ar rotaļlietām, bet arī savās cilvēciskajās attiecībās viens ar otru.
Bērni, kuri ikdienā rotaļājas ar šādām rotaļlietām, ļoti atšķiras ar savām psihoemocionālajām īpašībām un uzvedību – kļūst neuzmanīgi, nervozi, ātri zaudē savaldību un koncentrēšanās spēju, kā arī kļūst neiecietīgi un vardarbīgi pret pārējiem bērniem. Nereti vecāki brīnās, kāpēc viņu bērns ir tik nesavaldīgs. Šī varētu būt viena no atbildēm – viņš ietekmējas no saviem rotaļu varoņiem.
Ar šīm modernajām “pasakām" tiek veidota vesela paaudze, tādēļ it īpaši jādomā par netveramajām bailēm, kas iesūcas visās šūnās, par to, ka it visur tiek izplatīts varmācības kults. Uzkrītoši ir tas, ka bieži šausmīgais tiek atveidots kā pievilcīgs, simpātisks, labs un pareizs, bet skaistais bērniem drīz vien kļūst banāls un nesaistošs.
Pēdējā laikā daudz tiek runāts par rotaļlietu kvalitāti un drošību un paustas rūpes par to, lai tās nebūtu bērniem bīstamas. Bet šoreiz gribējās vērst uzmanību uz daudz bīstamāku ietekmi, ko bērni gūst no rotaļlietām. Pirms iegādājaties Ziemassvētku dāvanas, padomājiet, vai šī dāvana bagātinās jūsu bērna emocionālo pasauli labvēlīgi!
Malacis, Ieva! Es ceru, ka vecāki sāks aizdomāties par šo tēmu.