Nozīmīga izstāde Jaunmokās

12. maijā Jaunmoku pils Torņa zālē tika atklāta izstāde «Rīgas 700. jubilejas izstādes arhitektam Maksim Šervinskim – 150».

12. maijā Jaunmoku pils Torņa zālē tika atklāta izstāde «Rīgas 700. jubilejas izstādes arhitektam Maksim Šervinskim – 150».

Slavenā arhitekta radošajam darbam ir netieša saikne arī ar Jaunmoku pili. Par pils slavenāko un būtiskāko relikviju tiek uzskatīta fabrikas «Zelm & Boehm» krāsns, kas izgatavota 19. gs beigās un bija viens no Rīgas 700. jubilejas izstādes (1901. gadā) objektiem, fabrikai demonstrējot savus sasniegumus, un kuru Džordžs Armisteds visai ticami kā dāvinājumu saņēma izstādes noslēgumā. Uz krāsns podiņiem redzami ne tikai tā laika Rīgas un Jūrmalas skati, bet arī pašas jubilejas izstādes objekti. Šīs Rīgas jubilejas izstādes iekārtojuma projektu konkursā toreiz arī uzvarēja tieši Maksa Šervinska projekts, viņam arī tika pasūtīts izstādes izbūves projekts, kas patlaban aplūkojams Jaunmokās. Plašās izstādes atklāšanā interesentiem bija iespējams dzirdēt Maksa Šervinska mazmazdēla Eižena Upmaņa, starp citu, slavenās dziedājās Māras Upmanes-Holšteina no grupas «Astro'n'out» tēva, stāstījumu par arhitekta dzīvi un radošo darbību. Klāt bija arī slavenā arhitekta, pedagoga mazmeita Natālija Sprīzīte.
M. Šervinskis tiešām piederēja pie tiem 19.-20 gs. kultūras darbiniekiem, kas īstenoja savu talantu daudzpusīgi: viņam pieder gan arhitektoniski projekti, gan dekoratīvās mākslas priekšmetu un mēbeļu skices, akvareļi. Viņa dizainētie priekšmeti ataino strauju un brīvu pāreju no eklektisma formu valodas uz jaunajām jūgendstila formām arhitektūrā un mākslā. Izstādē redzamas gan gleznas, gan pēc Šervinska metiem radītās mēbeles, gan fotogrāfijas, dokumenti, apbalvojumi, privātās lietas no ģimenes. Ekspozīcijas autore ir arhitekte Liesma Markova.
Arhitekts Maksis Šervinskis ir bijis arī viens no Rīgas jūgendstila tradīcijas aizsācējiem, Rīgas Amatniecības skolas direktors un gleznotāju Vilhelma Purvīša un Jaņa Rozentāla skolotājs.
Kad 1908. gadā Šervinskis svinēja savas pedagoģiskās darbības 25 gadu jubileju, dāvanu vidū bija arī viņa bijušā skolnieka un vēlākā drauga Jaņa Rozentāla gleznotais portrets un skolas absolventu dāvātais sudraba kauss. Arī šie objekti ir aplūkojami izstādē. Plaši Rīgas 700.jubilejas paviljonu plāni un daudzas jo daudzas personiskās lietas un dokumenti ļauj apjaust aktīvās radošās personības vērienu un garu.
Izstādes prezentācijas noslēgumā tika prezentēts arī jaunais – īpašais pils zīmogs.
Izstāde Jaunmoku pilī būs aplūkojama līdz pat 30. jūnijam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *