Māksliniekiem spraigākais darbs – gada tumšākajā laikā

Rudens – ražas laiks… arī mākslas dārziņa kopējiem – Tukuma Mākslas skolas audzēkņiem. Vien atšķirībā no norisēm dabā, spraigākais darba laiks sakrīt ar gada tumšāko un aukstāko laiku, kad top darbi daudzajiem konkursiem. Un varbūt arī tieši šis miers un sastingums dabā rosina vairāk ceļot fantāzijas un krāsu pasaulē.
Šis gads ir bijis ļoti ražīgs – iegūtas gan godalgotas vietas, gan medaļas, gan laureātu diplomi.

Rudens – ražas laiks… arī mākslas dārziņa kopējiem – Tukuma Mākslas skolas audzēkņiem. Vien atšķirībā no norisēm dabā, spraigākais darba laiks sakrīt ar gada tumšāko un aukstāko laiku, kad top darbi daudzajiem konkursiem. Un varbūt arī tieši šis miers un sastingums dabā rosina vairāk ceļot fantāzijas un krāsu pasaulē.
Šis gads ir bijis ļoti ražīgs – iegūtas gan godalgotas vietas, gan medaļas, gan laureātu diplomi.

8. novembrī, Rīgā, Valsts Ārzemju mākslas muzejā, tika apbalvoti 39. Pasaules Bērnu Mākslas Konkursa Taivānā laureāti un medaļu ieguvēji. Mēs šajā konkursā piedalījāmies pirmo reizi. Audzēknes Anna Volberga (11 gadi) un Kristiāna Bumbiere (7 gadi) ieguva laureātu diplomus. Šai konkursā tiek akcentēts radošums un savdabība, saglabājot nacionālo identitāti. Apbalvojumus pasniedza mūžam atraktīvais Bērnu Fantāzijas akadēmijas vadītājs, mākslinieks Jānis Anmanis, kurš ir arī ilggadējs šī konkursa kurators Latvijā. Turpat, muzeja velvju zālē, bija aplūkojama arī paša mākslinieka personālizstāde.
Taivānā notikušajā konkursā Latvijas bērnu darbu kolekcija dalībvalstu konkurencē dalīja otro vietu ar ASV, iegūstot 2 zelta, 1 sudraba medaļu un 29 laureātu diplomus, bet vislabākie šogad bijuši Japānas mazie mākslinieki.
Jāpiebilst, ka konkursā piedalījušās 98 valstis un iesūtīti vairāk nekā 14 000 darbu.
Bet šie nav vienīgie panākumi. Francijā notikušajā Luī Fransuā UNESCO centra rīkotājā konkursā, kura tēma «Tas var lidot, tas peld, tas rāpjas… Dzīvnieki»
tika iesūtīti 6230 darbi, no kuriem izstādei atlasīti un apbalvoti tika 100 autori, bet mūsu skolas audzēkņi ieguva: 2. vietu – Anna Eleonora Freimane (10 gadi), 4. – Sintija Belavniece (9 gadi), 19. – Sintija Balode (7 gadi) un 23. – Megija Puriņa (8 gadi).
Darbi pārsvarā tika izstrādāti darbietilpīgā kartongriezuma grafikas tehnikā. Vispirms ideja, zīmējums, tad iecere tiek griezta un līmēta, izgatavojot klišeju, no kuras tad tiek iegūts grafikas novilkums.
Bērnu mākslas aktivitātes īpaši tiek veicinātas Polijā, kur tiek rīkoti daudzi ikgadēji konkursi, te īpaši jāmin Polijas pilsēta Toruņa, kura 2016. gadā nesīs Eiropas kultūras pilsētas vārdu un kurā atrodas arī bērnu mākslas galerija. Lai popularizētu pilsētas vēstures, kultūras un mākslas vērtības, tika rīkots konkurss «Vardes, piparkūkas un Koperniks». Ar piparkūkām un Koperniku viss bija skaidrs. Toruņa ir ievērojamā astronoma dzimtā pilsēta, bet Toruņas piparkūkas jau vairākus gadsimtus slavenas gan ar savu garšu, gan īpašo tapšanu grebtās koka formās. Bet kāpēc vardes? To nācās noskaidrot. Un atklājās, ka pilsētai ir skaista leģenda par vijolnieku, kurš ar savu aizkustinošo vijoles spēli bija atbrīvojis pilsētu no varžu tūkstošiem, kuri to bija apsēduši. Vardes, klausoties vijoles skaņās, bija sekojušas vijolniekam un pametušas pilsētu.
Mazākie skolas audzēkņi radīja amizantas vardīšu kompānijas, bet lielākie pievērsās Toruņas gotiskās arhitektūras un seno piparkūku gadatirgu atainojumam, vienlaicīgi apgūstot jaunu grafikas tehniku. Pateicoties skolas iegādātajai grafikas spiedei, audzēkņiem ir iespēja apgūt dažādas grafikas tehnikas un iegūt kvalitatīvus grafiku novilkumus.
Šajā konkursā tika iesūtīti 5197 darbi no 18 valstīm un tika piešķirta 31 medaļa, no tām divas tika mūsu audzēknēm – Megijai Puriņai (8 g.) un Signei Reidei (13 g.). Konkursa laureātu diplomus saņēma arī Monika Ivanova, Ance Kazuša, Aleksejs Mertens, Marija Radziņa, Agnese Reinholde, Linda Reinholde, Nadīna Valdmane un Ieva Goba.
Medaļa arī 30. Starptautiskajā konkursā «Mans piedzīvojums muzejā», kuru rīko Toruņas pilsētas muzejs. To ieguvis sagatavošanas grupas septiņgadīgais audzēknis Anrijs Karčevskis ar darbu «Bruņinieki vēstures muzejā».
Vēl Tukuma mākslas skolas ražas apcirknīti ir papildinājusi Undīne Uzuliņa (11 g.) ar iegūto 2. vietu 18. Starptautiskajā Grafikas konkursā «Skaista kā ziedi ir mūsu zeme…», kura tēma šogad bija «Es un mans mājdzīvnieks», un Mārtiņš Karlsons, iegūstot speciālbalvu. Vēl 10 audzēkņu darbi iekļuvuši izstādē eksponēto darbu klāstā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *