Komiska izrāde «Pasaka par Sniegbaltīti» Jaunmoku pilī

29. martā 18.00 Jaunmoku pilī ikviens aicināts uz komisku izrādi «Pasaka par Sniegbaltīti», ko piedāvā pūšamo instrumentu kvartets «Shady brass Q». Izrāde pirmatskaņojumu piedzīvoja koncertos Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē 2007. gada decembrī. Izrādes žanrs ir instrumentālais teātris. Tas ir populārs pasaulē, to tradicionāli atskaņo pūšaminstrumentālie ansambļi un, kā likums, tie ir komiski pēc sava sižeta. Arī ansamblis «Shady Brass Q» ir gājis jau ierasto ceļu un pasaku par Sniegbaltīti stāsta savā stilā – nedaudz ironiskā, labdabīgi pasmejoties gan par sevi, gan apkārtējiem un aktuālākajiem notikumiem mums apkārt.

29. martā 18.00 Jaunmoku pilī ikviens aicināts uz komisku izrādi «Pasaka par Sniegbaltīti», ko piedāvā pūšamo instrumentu kvartets «Shady brass Q». Izrāde pirmatskaņojumu piedzīvoja koncertos Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē 2007. gada decembrī. Izrādes žanrs ir instrumentālais teātris. Tas ir populārs pasaulē, to tradicionāli atskaņo pūšaminstrumentālie ansambļi un, kā likums, tie ir komiski pēc sava sižeta. Arī ansamblis «Shady Brass Q» ir gājis jau ierasto ceļu un pasaku par Sniegbaltīti stāsta savā stilā – nedaudz ironiskā, labdabīgi pasmejoties gan par sevi, gan apkārtējiem un aktuālākajiem notikumiem mums apkārt.

Izrādes muzikālā materiāla pamatā ir dažādi baleta hiti, kuru instrumentācijā ir palīdzējis arī komponists Valdis Zilveris.
Ansamblis «Shady Brass Q» ir Latvijas pionieri šī instrumentālā teātra žanra atskaņošanā un ar savu netradicionālo pieeju spējuši gan šokēt, gan pārsteigt, gan arī ienest jaunas vēsmas Latvijas atskaņotājmākslinieku koncertu priekšnesumu tradīcijās, radinot māksliniekus būt tuvākiem klausītājiem, komunicēt ar tiem un stāstīt par to, ko ar savu mūziku vēlas pateikt.

 

Par «Shady Brass Q»

«Shady Brass Q» (ShBQ) ir pūšaminstrumentu kvartets, kurā apvienojušies mūziķi, kuri šobrīd Latvijā ir vadošie savā specialitātē:

* Vairis Nartišs (trombons) – Latvijas Nacionālās operas simfoniskā orķestra mūziķis, Eiropas Savienības programmu projektu vadītājs, Biedrības «Atspulgs» valdes priekšsēdētājs, SIA «ES projekti» valdes loceklis, Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas MBA programmas absolvents;

* Uldis Zilberts (trombons) – Latvijas Nacionālās operas simfoniskā orķestra trombonu grupas koncertmeistars un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķis, kā arī pasniedzējs Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas koledžā; savulaik papildinājies Nīderlandē, Enheides Mūzikas augstskolā;

* Artūrs Bērziņš (trombons) – Latvijas Nacionālās operas simfoniskā orķestra un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķis, 1996./1997. mācību gadā studējis ASV, Ziemeļkarolīnas Mākslas skolā, Latvijas Mūzikas akadēmijas pasniedzējs;

* Jānis Retenais (tuba) – Jāz. Mediņa Rīgas Mūzikas koledžas, kā arī Latvijas Mūzikas akadēmijas pasniedzējs. No 1997. līdz 2000. gadam mācījies Luksemburgas Konservatorijā un papildinājies Enheides Mūzikas augstskolā.

Visi mūziķi ir pieprasīti dažādos muzikālos projektos. Kā savu bāzes vietu ansamblis izvēlējies Latvijas Nacionālo opera. Loģisku šo soli padara fakts, ka gandrīz visi kvarteta mūziķi ir LNO orķestra mūziķi. «Shady Brass Q» repertuārā ir daudz šova skaņdarbu, kuros ar nelielu ironiju apsmieti un izdejoti daudz slaveni baleta hiti.

ShBQ mūziķi kopā sanākuši 1999. gada nogalē, lai aktīvi koncertētu un veicinātu metāla pūšaminstrumentu kamermūzikas attīstību (šobrīd Latvijā nav neviena ievērības cienīga metāla pūšaminstrumentu kameransambļa – atšķirībā no koka pūšaminstrumentiem).

Kvarteta mūziķi absolvējuši Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistrantūru ar specializāciju tieši šajā kameransamblī.

Šajā laikā kvartets nospēlējis ne kā 400 koncertus visā Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Luksemburgā un Vācijā.

Ir bijuši divi koncerti LNO Beletāžas zālē, četri – Vāgnera zālē. Kolektīvs vairākas reizes muzicējis uz Latvijas Nacionālās operas lielās skatuves. Ir veikti visdažādākie eksperimenti ar sastāviem (pieaicināti: LNO solists Juris Ādamsons (baritons), pianiste Herta Hansena, trompetists Andris Ābelīte, kā arī "ritma sekcija" koncertos Vāgnera zālē 2001. gada pavasarī un 2003. gada 17. jūnijā).

2005. gada vasarā «Shady Brass Q» atjaunoja regulāru torņu mūzikas koncertu tradīciju Rīgas Doma baznīcas tornī un katru gadu ansambļa koncerti vasaras svētdienās un Adventes svētdienās pirms Ziemassvētkiem, no sākuma Doma baznīcas tornī, bet tagad no Rīgas Rātsnama balkona ir neatņemama Rīgas koncertdzīves sastāvdaļa.

Pagaidām kvartets izcēlies uz citu Latvijas kameransambļu fona ar šova momentiem koncertos.

«Shady Brass Q» nopietni vēlas pievērsties arī pie latviešu komponistu mūzikas, bet tā kā šādam sastāvam vēl pirms pusgada pieejams tikai viens skaņdarbs, ShBQ strādā ar komponistiem, lai radītu skaņdarbus. Rezultāti jau ir – jaunā latviešu komponiste Agneta Krilova uzrakstīja skaņdarbu «Austrumu ceļinieka stāsts», kurš ar lieliem panākumiem izskanēja koncetturnejā Luksemburgā un Vācijā, ar lieliem panākumiem ir pirmatskaņots Artura Maskata opuss «Vīna svētki» Francijā festivālā un «Hierscht Festival 2003» (Luksemburgā). 2004. gadā atskaņoti vairāku latviešu komponistu jaundarbi Agnetas Krilovas darbs ar elektroniku Burvis, Ēriks Ešenvalda opuss ar elektroniku «Protest» un Valta Pūces muzikālais stāsts Džentlmeņa brīvdienas. 2006. gadā kopā ar Latvijas radio kori tik atskaņots Mārtiņa Viļuma opuss «Aalomgon». 2007. gadā pirmatskaņojumus piedzīvo vairāki opusi – Agnetas Krilovas jaunākais darbs «Ziemeļu Ceļinieka stāsts» (ansamblim «Shady Brass Q» un 23 sitaminstrumentiem) un Kārļa Lāča «Railway Mystery». 2007. gada Rīgas operas festivāla ietvaros savu pirmizrādi piedzīvo Ērika Ešenvalda opera «Augļu koks ir Jāzeps». Savukārt Valda Zilvera instrumentālā teātra žanra komiskais opuss «Pasaka par Sniegbaltīti» savu pirmatskaņojumu piedzīvoja koncertos Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē 2007. gada decembrī.

ShBQ nākotnes sapnis būtu sākt darbu pie Latvijas metāla pūšaminstrumentu žanra attīstības Latvijā – audzināt jaunos mūziķus, veidot konkursus, kā arī palīdzēt "izlauzties" jaunajiem. Tam ir visi priekšnoteikumi – iemesls, kāpēc vēl tas nav attīstījies, ir kolektīva mūziķu vēl relatīvā jaunība (vidējais vecums 33 gadi), tomēr viņi sāk iegūt savu autoritāti, lai spētu veiksmīgi sasniegt nospraustos mērķus. Pirmais šī darba rezultāts ir izveidotais orķestris «Riga Brass».

Kā jaunākais sasniegums minams instrumentālā teātra žanra iedibināšana Latvijā. Kā rezultāts ir minams pirmā šī žanra izrāde – «Pasaka par Sniegbaltīti», kas pirmatskaņojumu piedzīvoja koncertos Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē 2007. gada decembrī. Šīs izrādes ietekme ir jaušama no kolektīva elkiem mūzikā – grupām «Canadian Brass» un «Mnozil Brass».

2004. gada aprīlī kolektīvs kopīgi ar Viļņas fagotu kvartetu atradās koncertturnejā Baltijas un Skandināvijas valstīs, bet 2006. gada pavasarī ir realizēta koncertturneja Luksemburgā.

2007. gada nogalē prezentēts ilgi tapušais debijas CD Latviešu komponisti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *