4. maijā par godu Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas 20. gadskārtai Jaunpils novada dome sadarbībā ar muzeju organizēja svinīgu pieņemšanu, kurā piedalījās esošie domes deputāti un bijušie Jaunpils un Viesatu pagastu LPSR Tautas deputātu padomes deputāti, kas pagastu pārvaldīja pirms 20 gadiem, kā arī Jaunpils vidusskolas skolēnu eseju konkursa dalībnieki.
Par pašsaprotamo
Jau pašā pieņemšanas sākumā pilī valdīja svinīgs noskaņojums, dalībnieki viens otru apsveica svētkos, apskatīja fotogrāfijas un pārsprieda, kas mainījies kopš Latvijas neatkarības atgūšanas. Pēc himnas dziedāšanas un klusuma brīža savu uzrunu teica novada domes priekšsēdētāja Ligita Gintere. Viņa uzsvēra, ka valsts atjaunošanas jēga ir iespēja pašiem lemt, kā dzīvot. Šī brīža situācija ir uzkrātās pieredzes, zināšanu un prasmju rezultāts, tādēļ, lai mainītu valsti, novadu, pašvaldību, ir jāsāk ar sevi – jānosprauž savi personiskie mērķi, vēlmes un idejas – ko katram individuāli nozīmē "dzīvot labāk". L. Gintere novēlēja labas sekmes šajā pārmaiņu laikā, rosinot attīstīt pozitīvo domāšanu un strādāt savu ieceru īstenošanas vārdā, jo, piepildot personiskās vēlmes, mainot savu attieksmi, mainās uz labo arī apkārtējā vide.
Viņas domu turpināja tagadējais domes deputāts, kādreizējais Latvijas Tautas frontes Jaunpils nodaļas vadītājs Pēteris Baranovskis, kas, atceroties Tautas frontes laikus, uzsvēra, ka tobrīd darītais netika uzskatīts kā kaut kas īpašs un bīstams, aktivitātes bijušas pašsaprotamas. Viņš arī atcerējās bijušās Jaunpils skolas direktores Ritas Vārpiņas nozīmi LTF Jaunpils nodaļas attīstībā, uzsverot Vārpiņas kundzes sparu, organizatores spējas un ticību LTF mērķiem.
Atmiņas un vēsture
Savukārt savās atmiņās par pieredzi deputāta darbā pirms divdesmit gadiem un līdzdalību Vislatvijas deputātu sanāksmē Daugavas stadionā Rīgā 1990. gada 21. aprīlī, par toreizējo talonu sistēmu un sajūtām dalījās Viesatu pagasta bibliotekāre Sandra Šteina. Viņas veidoto izstādi par dzīvi Viesatās pirms divdesmit gadiem var apskatīt pagasta bibliotēkā līdz jūnija sākumam.
S. Šteinas veidotās izstādes vērtību, tajā iekļautos vēsturiskos priekšmetus augstu novērtēja Jaunpils muzeja vadītāja Ligija Rukta, kas aicināja visus pieņemšanas dalībniekus pierakstīt savas atmiņas, ziedot muzejam fotogrāfijas vai to kopijas, kā arī citus vēsturiskus priekšmetus. L. Rutka lūdza toreizējos deputātus apzināties, ka viņi ir daļa no ļoti svarīgas un obligāti saglabājamas Latvijas vēstures. Lai vēsturi objektīvi varētu sākt pētīt, vēsturiskos materiālus šai izpētei ir nepieciešams iegūt jau šodien, jo cilvēka atmiņa ar gadiem nepaliek labāka.
Neatkarības gadi – jauniešu acīm
Lai veicinātu vēstures liecību saglabāšanos, arī Jaunpils vidusskolas skolēni pierakstīja savu tuvāko liecības par 1990. un 1991. gada notikumiem, atcerējās savas atmiņas par izmaiņām, ko viņi piedzīvojuši, augot līdz ar neatkarīgu Latviju, kā arī esejās izteica savu vīziju – kāda, viņuprāt, Latvijas Republika būs pēc 20 gadiem – 2030. gada 4. maijā. Savās esejās skolēni kā galvenās izmaiņas 20 gadu laikā uzsvēra tehnikas attīstību, sadzīves apstākļu uzlabošanos, sporta, īpaši – hokeja attīstību, vienlaicīgi ar nožēlu atzīstot, ka Latvija “kopumā ir iekritusi dziļā bedrē. Tauta grib dzīvot labāk, bet valdība tikai runā." Tomēr patīkami ir apzināties, ka jauniešos ir apziņa, ka situācija valstī uzlabosies. Piemēram, viens no skolēniem uzskata, ka “nedrīkst padoties. Ir jācīnās par savu dzīvi, savu nākotni, jāatbalsta vienam otru, jādara viss, lai dzīve līdzinās tai, kāda tā bija iepriekšējos gados – labāka." Spriežot par Latvijas nākotni, lielākā daļa skolēnu uzsvēra katra indivīda nozīmi Latvijas attīstībā un aprakstīja savu sniegumu un vēlmi darboties labākas nākotnes veidošanā.
Skolēni sacīja, ka līdzdalība šajā pieņemšanā bijusi ļoti noderīga un paplašinājusi viņu zināšanas par Latvijas un Jaunpils vēsturi. Kā īpaši interesantas viņi novērtēja neformālās sarunas pie kafijas pieņemšanas laikā, kad toreizējie deputāti dalījās ar savu pieredzi, atgadījumiem un lēmumu pieņemšanas procesu Trešās Atmodas laikā.