2. augustā notiks referendums (tautas nobalsošana) par grozījumiem Latvijas Republikas Satversmē. Piedalīties tajā vai nepiedalīties – tāds ir jautājums!
Patiesībā, manuprāt, kāds tur vēl jautājums?! Ja reiz ir iespēja ietekmēt politiskos procesus savā valstī, tā jāizmanto. Citādi tikai periodiski ievēlam Saeimu un saķeram galvu – "ak, ko esam savēlējuši!", lai pēc četriem gadiem atkal darītu to pašu.
Vai lai paliek tā, kā ir?
Negribu te iedziļināties juridiskās peripetijās par referendumam sagatavoto Satversmes grozīšanas likumprojektu, kas, vienkāršā valodā runājot, paredz iespēju priekšlaikus atlaist Saeimu un sarīkot jaunas vēlēšanas. Būtiskākais ir tas, vai sabiedrības vairākums vēlas ietekmēt to, kas notiek Latvijā, vai nevēlas.
Katrai tautai ir tāda valdība, kādu tā pelnījusi, vēsta sena gudrība. It kā gandrīz visi, teiksim, lielākā daļa Latvijas pilsoņu nav apmierināti ne ar savu valdību, ne Saeimu, jo daudzus politiskos un ekonomiskos jautājumus šīs augstākās varas iestādes risina ne tā, kā vairākums vēlētos. Taču, ko esam darījuši, lai tās būtu citādākas?!
Iepriekšējais eksprezidentes izsludinātais referendums (par izmaiņām drošības likumos) nesavāca vajadzīgo kvorumu. Ja arī šajā reizē nesavāks… Nu ko – "kā lemsim, tā būs", reiz teica viens varens vīrs, kurš, izmantojot dienesta stāvokli, kļuva stāvus bagāts un ļoti ietekmīgs. Ja arī šoreiz referendums neizdosies, valdošajās aprindās nostiprināsies jau tā acīs krītošā pārliecība, ka tās var rīkoties, neieklausoties sabiedrības viedoklī, un ka par to nekas nebūs. Tāpēc jau Tautas partija un citas tās biznesa partneres ir pret referendumu un aicina tajā nepiedalīties. Tās sauc, ka vērtēšanai nodotie Satversmes grozījumi radīšot haosu mūsu stabilajā, ar gadiem pārbaudītajā Satversmē. Drīzāk veiksmīgs referendums var radīt haosu valdošās elites politiskajos biznesa projektos. To taču nedrīkst pieļaut!
Kamēr viss notiek, kā vēlas augšas, nerēķināšanās ar sabiedrības viedokli plešas plašumā, no lielākā brāļa ņem piemēru arī mazākās māsas – pašvaldības. Tam spilgts apliecinājums ir nesen notikušais Rīgas domē, kura nolēma Basteja bulvāri pārdēvēt pirmā ārlietu ministra Meierovica vārdā, lai gan 80% rīdzinieku aptaujā bijuši pret nosaukuma maiņu.
Skaldi un valdi
Nesen Latvijas Radio brīvajā mikrofonā kāds vīrs izteica viedokli, ka uz referendumu nekādā gadījumā neiešot un aicināja arī citus balsot ar kājām, bet tie, kas to atbalstot, esot tautas ienaidnieki un valsts nodevēji. Līdzīgi domā ne tikai viņš vienīgais. Lozungi par valsts ienaidniekiem un piekto kolonnu neatkarības laika otrās desmitgades nogalē uzpeld arvien biežāk. Viedokli par to aktīvi propagandē kāds labi pazīstams advokāts, aicinot latviešus būt modriem, jo tie krievi, kas svinot uzvaras dienu un citus svētkus, esot nelojāli neatkarīgai Latvijai. Aicinu ar vēsu galvu padomāt, kas Latvijas nacionālajām interesēm kaitējis vairāk – vai tas, kurš privatizēja daudzus pārtikas uzņēmumus un pēc tam tos izpārdeva ārzemniekiem, personiski nopelnot daudzus miljonus, vai tie, kas 9. maijā iedzer šņabīti un uzdzied častuškas?
Lai kādu tautu varētu veiksmīgi pārvaldīt, jārada baiļu sajūta, jāatrod ienaidnieks, – šī patiesība ir sena kā pasaule. Diemžēl. Vai runas par ienaidniekiem un piektajām kolonnām neliecina par zināmu satraukumu valdošajā elitē? Tāpēc tautas uzmanība, neapmierinātība jāiegroza citā virzienā – lūk, krievi svin dienu, kad okupēja Latviju, un vispār neciena mūsu valsti, par to ir jāsatraucas, latvieti! Kamēr lumpeni savā starpā plēsīsies, varenie netraucēti varēs kārtot savas rebes. Patiesībā viņi to arī dara, un grūti noticēt, ka tas vispirms notiek valsts un sabiedrības, nevis sava šaurā loka interesēs.
Atcerēsimies jūrmalgeitu, – kādā valodā un ar ko Tautas partijas ierindas biedrs runāja pa telefonu, kārtojot Jūrmalas domes priekšsēdētāja vēlēšanu jautājumus!
Ņemot vērā augstāk minēto un Grūtupa piesaukto piekto kolonnu, labi jāpadomā, kurās aprindās tā īsti ir meklējama.
Apmierinātie – pret, neapmierinātie – par
Tagad mēs ar pilnu klapi baudām tos septiņus Latvijas treknos gadus, ko reiz Jaungada uzrunā apsolīja stabilitātes garants, ekspremjers Kalvītis. Ja tā, tad viss kārtībā, un kaut kāds tur referendums vajadzīgs tikai opozīcijas partijām uzmanības pievēršanai, kā arī te jau piesauktajiem valsts ienaidniekiem, lai mēģinātu izjaukt mūsu stabilitāti ceļā uz vēl treknāku nākotni.
Šie trekno gadu baudītāji būs tie, kas referendumā balsos ar kājām. Jo mazāk pilsoņu aizies, jo lielāks izrādīsies apmierināto procents. Un elite varēs pašapmierināti sist pie krūts: "Mēs taču teicām, tautas nobalsošana bija nevajadzīga naudas izšķērdēšana, apzinīgais tautas vairākums ir ar mums."
Tagad televīzijā un radio opozīcijas partijas un atsevišķi politiķi dažādās reklāmās aicina uz referendumu. Taču neloloju ilūzijas, ka opozīcija ir vieni vienīgi gaišie spēki, pretēji tumšajiem valdošajiem. Politikā balts nekad nav balts un melns nekad nav melns, šādu atziņu guvu jau dziļos padomju laikos. Un tā attiecas arī uz šodienu. Opozīcijas partijas izmanto iespēju nedaudz pazāģēt zaru, uz kura sēž viņu konkurenti cīņā par varu, tas arī viss.
Taču referendumam ir viena būtiska atšķirība no Saeimas vēlēšanām, kurās partijas cīnās par varu, konkrētiem amatiem, par lielu algu un ietekmi. Ar šo pasākumu neviens varu nezaudēs un neiegūs, bet, ja tautas nobalsošanai būtu rezultāts, ja turpmāk būtu iespēja pēc zināmas procedūras atlaist Saeimu, kādreiz zaudētājos varētu būt arī tās partijas, kas tagad ir par referendumu.
Tāpēc šoreiz balsošanā netiek likta izvēle atbalstīt vai neatbalstīt kādu politisko spēku; jautājums ir – vai valsts vara strādā priekš tevis, vai tu gribi, lai tā turpinās, vai jūties neapmierināts un vēlies, lai vara rūpētos arī par tavām interesēm. Referendums parādīs, kas Latvijā ir vairākumā – trekno gadu baudītāji, vai trekno gadu cietēji.
Domā ar galvu vai balso ar kājām
Vēl daži vārdi par balsošanu ar kājām, kuru daudzi min kā izmantojamu iespēju, lai izgāztu, viņuprāt, nevēlamu referendumu.
Pirms Latvija stājās Eiropas Savienībā, bija referendums. Toreiz, cik atceros, gandrīz visi tā saucamie eiroskeptiķi kā neapstrīdamu argumentu savai pārliecībai, ka Latvija var ne tikai pastāvēt, bet vēl labāki zelt un plaukt ārpus visām savienībām, minēja Šveices piemēru. Maza valstiņa Rietumeiropas viducī savstarpēji naidīgu lielvalstu aplenkumā saglabājusi neatkarību gadsimtiem ilgi un sasniegusi apskaužami augstu dzīves līmeni. Tas ir fakts, tāpat kā tas, ka šveiciešiem tradicionāla pārvaldes forma ir referendums, ko vēl mēdz saukt par demokrātijas augstāko izpausmi. Tautas nobalsošanas par visdažādākajiem jautājumiem tur rīko jau kopš senseniem laikiem. Grūti pat iedomāties, kāda tagad būtu Šveice un vai šīs valsts vispār būtu, ja neskaitāmajos referendumos viņi balsotu ar kājām, kā mums te daži iesaka. Iepriekšējais nenotikušais referendums parādīja, ka Latvija nav morāli gatava līdzināties Šveicei, kur nu vēl materiāli… Tāda, lūk, mācība, šveiciešu dzīves līmeni piesaucot.
Nobeigumā noliksim malā politiku, parunāsim par saskarsmes kultūru.
Ja reiz prasa tavu viedokli, atbildi, kā uzskati par pareizu, nevis augstprātīgi klusē, jo tev šķiet, ka uzdots dumjš jautājums! Jau sestdien valsts mums uzdos vienu jautājumu.
Īsti nepiekrītu- ar šo pasākumu (referendumu) neviens neiegūs… Vai tiešām? Padomāsim! Kas tad ir tie spēki, kas mūs virza uz šo referendumu? Kādas partijas patlaban ir opozīcijā? Vai tās vēl ilgi grib tur atrasties, vai tā nav iespēja tikt pie varas uz šo pašu plumpenu rēķina? Tādas, lūk, manas pārdomas…
Pirmkaart, saakotneeji referendums nebija JL ideja!
Otrkaart, es tikai briiniitos, ja kaada partija negribeetu tikt pie varas. Tad kaada sunja peec par taadiem balsot!?
Treshkaart, kaads tad tiem opozicionaariem buutu labums, ja uz referendumu aizvilktos pietiekami daudz reizeem tik kuslo tautieshu?
Un visbeidzot….Tu jau, aciimredzot, esi galiigi nozombeets, ja ieksh TV un citos "neatkariigos" medijos sludinaato par "manas domas" sauc! Tieshi taadu shaurpieriishu deelj mums ir taada valdiiba un es ieshu uz referendumu!!!!
…veel visus radagabalus liidzi ar pavilkshu. Vo taa!
Kopumā paustajām domām var piekrist. Varētu paturpināt par referenduma politisko ietekmi uz pašreizējo varas konfigurāciju mūsu valstī. Autors jau pareizi minēja kā pašreizējā vara interpretēs referenduma reultātus, ja tie izrādīsies negatīvi (neatnāks vajadzīgais balsotāju skaits). Saceltā histērija no viņu puses lielcina, ka viņi baidās, ka kājām balsotāji var šoreiz izrādīties mazākumā. Šeit ir visa sāls – valdošajiem ir dziļi "pie kājas" šī referenduma juridiskā puse (vai tiks pieņemti grozījumi, vai nē) – viņus paniski baida politiskās sekas. Ja referendums ir pozitīvs, tad tas vēl vairāk sašūpos viņu jau tā vājos varas balstus, tos balstus, kurus veido sabidrības uzticība. Tāpēc jau "panesusies" tāda klaja demagoģija par nacionālo jautājumu, par divvalodību, krieviem un Krieviju. Zināms taču, cik ši jautājumu latviskajā sabiedrības daļā ir jūtīgi.
Vēl gribētos pieminēt prezidentu Zatleru šajā situācijā. Viņam tas būs patiesības mirklis. Esmu pārliecināts, ka viņam ir atklāti un precīzi jāpasaka sava nostāja, ja viņš joprojām uzskata par savu uzdevumu iemanoto tautas uzticību. Līdz šim viņa atbildes ir bijušas neviennozīmīgas. Viņa izteikumi par to, ka viņš jebkurā gadījumā virzīs savas komisijas priekšlikumus, varētu būt saistīti ar pašreizējo partiju vēlmi noturēties pie varas iespējami ilgi.
Kas attiecas uz Šveices piemēru, no savas pieredzes varu teikt, ka mums līdz tai (kā arī līdz citām attīstītajām demokrātjām) dikti tāls ceļš ejams. Un pirmkārt jau domāšanā. Tieši ar to ir saistīta sabiedrības (un nevis tikai šaura personu loka) labklājība u.c. lietas.
Kā teica Vinstons Čērčils – demokrātija ir slikta valsts pārvaldes forma, bet neko labāku pagaidām nevien nav piedāvājis. Iesim un izteiksim savu viedokli sestdien. Parādīsim, ka neesam truls un iebiedējams lopu bars.
Atrodos Somijaa un skatos briinishkhiigu ,greznu nedeelhas ilgu muzikas shovu,pilseetas sveetkus!Atpuushos.
Bet 2 augustaa braukshu uz taalajiem Helsinkiem,maksaajot lielu naudu par ce,lu.
Pilsonim jaaizmanto iespeeja izteikties.
Tur jau tā lieta! Nemitīga vēžu cilāšana citā kulītē! Par kādiem līdzekļiem tad tiek rīkoti šie referendumi?!
Bet, ja jau tiek piesolīta Šveices labklājība, tad skriesim palēkdamies! 😀
Te nav darīšana ar pieticīgo banānveci Zīgeristu, tā kā – sākšu jau laicīgi gatavoties ja ne Šveices algu, kultūras, tad vismaz cenu līmenim noteikti!
Kad MILJARDU iegāž sūda tiltā, tad nevienam būtisku iebildumu nav, bet, kad uz reverendumu iztērē tūkstošo daļu no šīs summas (un kas turklāt smuki un plāni izsmēreta pamatā aiziet parasto cilvēku – vēlēšanu komisiju darbinieku atalgojumam), tad gan jāķērc par "naudiņas taupīšanu" :)))
Aero…arii nozombeets:)))!
Kaa man patiik gaaniities!
Cien. brex!
Ja šīs tēmas virsraksts vien tev neizraisa smieklulēkmi (caur asarām,protams), tad uzskati, ka pats vien esi zombēšanas upuris.
Ne velti A.Repše izpelnījās a la "MARSIETIS" salīdzinājumu 😀
Labi, labi, viņam & co ar notiekošo nav nekāda, nu nevismazākā sakariņa… :))
njā- virsraksts tiešām smieklīgs, varbūt labāk būtu bijis virsraksts- gribam dzīvot kā Luksemburgā- vajadzīgs hercogs. Iedomājies- daudzcietušais hercogs Aleksejs I ar savu svītu :))) Un referendums-ha-ha- ik pēc pusgada mēs varētu tik atlaist saeimu , jo zaudētāji un pie varas netikušās partijas bez problēmām savāktu nepieciešamo parakstu daudzumu, lai ierosinātu saeimas atlaišanu.