Jau trešo gadu Irlavas vidusskola darbojas «Nordplus junior» projektā, kas paver iespējas sadarboties Ziemeļvalstu skolēniem un skolotājiem.
Pirmajā gadā projektā «Zaļā sirds» par dabas resursu izmantošanu, taupīšanu un atkritumu šķirošanu sadarbojās Īslandes, Dānijas, Somijas un Irlavas vidusskolas skolēni. 2009. gada vasarā skolotāji devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Īslandi, bet oktobrī – uz Somijas pilsētu Salo. Šo projektu koordinēja Somijas pārstāve, kura uzrakstīja jaunu sadarbības pieteikumu «Outdoors 5», lai veicinātu aktivitātes brīvā dabā. Šajā projektā iesaistījās piecu valstu septiņas skolas, tostarp Irlavas un Rūjienas vidusskola.
Pēc pieredzes un iespaidiem uz Norvēģiju
Šajā mācību gadā apmaiņas braucienos piedalās arī skolēni, un tā no 28. oktobra līdz 1. novembrim Lāsma Apine, Agnese Čamane, Maira Belova, Linda Jēgere, Mairita Švāne un skolotāji Karspars Reihmanis un Līga Bierande devās uz Norvēģiju. 28. oktobra agrā rītā izlidojām uz Oslo. Nonākot galā, lidostā sagaidījām pārējo valstu dalībniekus un ar autobusu braucām uz Brennabu skolas nometni, kas atrodas 200 kilometrus no Oslo. Trīsarpus stundu ilgajā braucienā redzējām tikai vienu pilsētu – Fergames, pārējā laikā vērojām Norvēģijas dabu, kalnus, klintis, ielejas un ezerus, kā arī pirmo salu. Apmetāmies kempinga mājiņās. Galvenajās skolas ēkās dzīvoja bērni no Norvēģijas skolām, kuriem pēc programmas obligāti viena nedēļa mācību gadā jāpavada nometnē un jāapgūst visdažādākās iemaņas. Bērni no kalnu rajoniem parasti dodas uz nometni pie jūras, kur peld un zvejo, bet piejūras rajonu bērni dodas uz kalniem – apgūt alpīnisma pamatus. Visas izmaksas par šīm mācībām sedz valsts.
Kalnos kāpšana un marmora slīpēšana
Pirmās dienas vakarā bija sadraudzības pasākums, kurā piedalījās 24 dažāda vecuma bērni un astoņi skolotāji. Nākamais rīts mūs pārsteidza ar sniegu, taču tas netraucēja mūs kāpt kalnos un iemēģināt laišanos pa trosi. Kā uzsvēra norvēģu skolotājs Jons, tā ir sevis un baiļu pārbaude. Nākamajā dienā viss sniegs bija nokusis un lija lietus, taču arī tas netraucēja darboties – viena grupa iesaistījās veiklības nodarbībās, otra – no nelieliem Norvēģijas marmora gabaliņiem slīpēja spožus akmentiņus. Vēl šāvām ar loku, gatavojām ūdens raķetes, sēdējām būdā pie ugunskura. Projekta pirmspēdējā dienā gājām 20 kilometru pārgājienā uz Zaļo virsotni 1316 m augstumā. No tās pavērās lielisks skats tālumā.
Un tad jau bija klāt atvadu pasākums – ar draugiem šķīrāmies līdz pavasarim, kad visi tiksimies Latvijā. Aprunājoties ar projekta dalībniecēm, uzzinājām, ka viņam paticis iepazīties ar citu valstu skolēniem, kāpt kalnos un pārvarēt bailes, lidot un darīt visu to, kas līdz šim nebija mēģināts.