15. oktobrī – tieši Starptautiskajā Baltā spieķa dienā, Tukumā uz prezentācijas vizīti bija ieradušies suņu dresūras skolas «Saules suns» pārstāvji, lai interesentiem reālajā dzīvē parādītu, kāda ir suņa-pavadoņa nozīme neredzīga vai vājredzīga cilvēka ikdienā.
Viesi pastāstīja, ka viss sākas ar apmēram pusgadu ilgu suņa apmācību, tad kādu mēnesi notiek sapazīstināšana ar potenciālo saimnieku un tālāk viss atkarīgs no šī tandēma sapratnes un mākas sastrādāties.
Iz vēstures
1931. gadā kādā Francijas avīzē bijusi ievietota publikācija ar priekšlikumu, ka neredzīgajiem vajadzētu lietot baltas krāsas spieķi, lai tas kalpotu par brīdinājumu autovadītājiem. Raksta autores Herberona jaunkundzes ierosinājums guva atbalstu. Drīz vien Francijas pieredzi pārņēma arī citas valstis. Balts spieķis kļuva par starptautisku standartu un aizvien ir vienīgā vispāratzītā neredzīgo un vājredzīgo cilvēku pazīšanas zīme. Bet kopš 1980. gada 15. oktobris ir kļuvis par Starptautisko Baltā spieķa dienu, ko 1991. gadā to sāka atzīmēt arī Latvijā. Ne jau lai kaut ko svinētu, bet vairāk tādēļ, lai vismaz vienu reizi gadā īpaši izceltu redzes invalīdu problēmas un vajadzības, lai atgādinātu, cik svarīga ir cilvēku savstarpējā sapratne un cik liela nozīme ir braukšanas kultūrai.
Vairāk lasiet 18. oktobra laikrakstā.
Viss jau būtu labi, taču tikko šī diena paiet, visi par neredzīgajiem atkal aizmirst. Nav vēl nekas tāds izdomāts, kas varētu tiešām pievērst sabiedrības un galvenokŗt varas pārstāvju uzmanību. Baltā spieķa diena norisinās katru gadu, taču neredzu nekādus uzlabojumus, kas būtu veikti kaut vai vides pielāgošanai vai arī auto un sabiedriskā transporta vaditāju puses.
Valstiskā līmenī nevaru spriest bet Tukuma dome neredzīgos tiešām atbalsta. ar cik lūgumiem esam griezušies domē tik tie ir arī atbalstīti. kā piemēram luksaforu uzstādīšanu ar skanas signāliem un ceļu zīmju uzstādīšanu ar bŗilītēm. un auto vadītāji arī piegriež lielāku vērību gājējam ar balto spieķi un nebrauc vairs virsū.
Man liekas, ka galvenais, lai neredzīgi paši rokas nenolaistu. Ja mēģināt kaut ko pašiem izmainīt un nesēdēt gaidot, ka kāds cits kaut ko izdarīs,tad viss iet uz priekšu. Katrs cilvēks var kaut ko labu izdarīt to pašu neredzīgo labā, lai tik vēlme būtu!
sekojot līdzi valstī notiekošajām aktivitātēm daudz ir mainījies uz labu, vides pieejamība pasākumu organizēšana iesaistot sabiedrību. mūsu novadā ļoti cilvēki ar invaliditāti tiek atbalstīti, ja vien paši būtu iniciatīvas pilni un vēlētos iesaistīties. mēs esam ļoti kūtri ja nespīd pašlabuma grauds tad nekā.Kristīnīt, vienkārši jāiet un jāiesaistās un tas ir gan ieguvums pašai, kā arī gandarījums citiem. Baltā spieķa dienas tiek atzīmētas katru gadu savādāk un interesantāk. šogad bija ļoti mīļi pateicoties biedrībai "Saules suns"patika gan pilsētas bērniem, pašiem neredzīgajiem un arī lielveikali visi iesaistījās. Laipni gaidīti, man prieks, ka mājās sēdētāji ir ar vien mazāk. Visu vasaru nepārtraukti tiek piedāvāti sociālās rehabilitācijas pakalpojumi mūsējie tā iesaistās cits vairākās programmās.