Jūs, lūdzu, nevarētu noskaidrot, vai tiešām vecākiem obligāti jāpērk darba burtnīcas un vai nav kāds veids, kā šīs prasības ja ne atcelt, tad vismaz mīkstināt?
Par darba burtnīcām vien iznāk maksāt vairāk nekā Ls 20, tāpēc jau pavasarī skolotājai prasījām, vai nav domāts no tām atteikties, bet skolotāja teica, ka ne. Prasības esot prasības, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) to liekot. Mēs gan iebildām, ka pagājušajā gadā no pulkajām burtnīcām tikai dažas bija līdz galam aizpildītas, citas bija tikai nedaudz izmantotas, bet par dažām, šķiet, bija aizmirsts, jo tās neaizpildītas guļ atvilktnē. Mans bērns mācās labi un teicami, nevaru pārmest, ka viņš nebūtu darījis to, ko skolotājs liek.
Skolas un skolotāja izvēle
Visus šos jautājumus uzdevām Izglītības un zinātnes ministrijas vispārējās izglītības nodaļas vecākajam referentam Edgaram Grīnim. Viņš stāstīja, ka šis jautājums risināts ar izdevējiem, lai viņi iespriež mazāk šo darba burtnīcu. Taču par to – lietot tās vai nē, jālemj katrai skolai un skolotājam. Ja vecāki pret tām iebilst, ar vecāku padomes starpniecību šis jautājums jāvirza un jārisina. Viņš ieteica konkrētāku viedokli meklēt Valsts Izglītības satura centrā (VISC). VISC vadītājas vietnieks Imants Vasmanis skaidroja, ka IZM nekad nav noteikusi, ka obligāti jālieto darba burtnīca: "Izvērtējot mācību komplektus, kurus iesniedz apstiprināšanai, ir prasība, ka jābūt skolotāja metodiskajam līdzeklim; darba burtnīca, ja tāda ir, tiek izskatīta un apstiprināta, bet ir kritērijs, ka mācību grāmatai jābūt izmantojamai bez darba burtnīcas. Jebkādi jautājumi attiecībā par darba burtnīcām ir skolotāja izvēle."
Vaicājām, ko atbildēt vecākiem, kuri jau ieteikuši skolotājiem atteikties no darba burtnīcām, bet saņēmuši atbildi – lai pildītu IZM apstiprinātās mācību priekšmetu programmas un standartus, jābūt grāmatai un darba burtnīcai? I. Vasmanis atzina, ka tā nebūs tiesa: "Tas, ka jābūt darba burtnīcai, nav nekur rakstīts. Tā ir skolotāja izvēle. Atbildot uz līdzīgiem jautājumiem mūsu mājas lapā (Mājas lapā www.isec.gov.lv var uzdot jautājumus par izglītību un izglītošanos un saņemt atbildes; turpat izlasāmas jau sniegtās atbildes. – Red.), esam aicinājuši pedagogus katrā konkrētā mācību priekšmetā izvērtēt darba burtnīcu nepieciešamību. Protams, šī burtnīca ir palīgs, ja daudz kas jāpārraksta, jāpārzīmē, bet – katrā izglītības iestādē pēc likuma jābūt pašpārvaldei, kurā ietilpst arī vecāki, un šie jautājumi ar izglītības iestādes vadību jāpārrunā. Un to jau paši vecāki gadu no gada redz, cik tās darba burtnīcas ir jāpērk un kā tās tiek izmantotas. Ir galējības – ka ir aizpildītas tikai dažas lappuses vai ka obligāti tās jāaizpilda no vāka līdz vākam. Arī tas ne vienmēr ir pareizi, jo darba burtnīca ir tikai palīgmateriāls. Tas viss skolā uz vietas ir lemjams. Bet tāda uzstādījuma no ministrijas vai Valsts izglītības satura centra nekad nav bijis, ka tās ir obligāti nepieciešamas."
Meklē vidusceļu
Intereses pēc dažām skolām pavaicājām, vai tās prasa darba burtnīcas. Tukuma vakara un neklātienes vidusskolas direktora vietniece Gita Aulaciema skaidroja, ka skola, ņemot vērā audzēkņu rocību, nekad nav prasījusi darba burtnīcas; skolotājs izvēlas, kuras lapas no tām darbam nepieciešamas un nokopē, jo nereti visa burtnīca tāpat nav vajadzīga. Savukārt Zemgales vidusskolas direktora vietniece Sandra Ieviņa skaidroja, ka iepriekšējā mācību gada noslēgumā bibliotekāre izveidoja nepieciešamo mācību līdzekļu sarakstu katrai klasei, lai to laikus izsniegtu skolēniem: "Pirms tam ar skolotājiem izrunājām, kuras darba burtnīcas vajadzēs un no kurām var atteikties. No daudzām atkāpāmies, bet ir tiešām labas burtnīcas, kuras palīdz mācību procesu padarīt interesantāku, radošāku un kuras palīdz nodarbināt mūsu aktīvos bērnus. Teicām arī skolotājiem – ja šo burtnīcu prasa, ar to ir jāstrādā. Esam atraduši vidusceļu starp to, ko var atļauties vecāki, un to, kas palīdz nodrošināt labu izglītību. Var diskutēt par kvalitāti – ja darba burtnīcā jāaizpilda tikai tukšie laukumi, vai tas palīdz noformēt teikumu, domu? Ko darīt, ja bērns var rakstīt ne vien darba burtnīcā, bet arī mācību grāmatā? Tas ir interesanti, bet nozīmē arī, ka katru gadu jāpērk jaunas grāmatas un jāsamaksā liela nauda izdevniecībām. Tāpēc arī par visu šo runājam, un ļoti labi, ja diskusijā iesaistās vecāki."
un kaa ir ar graamataam,liek pirkt graamatas kuras sogad nemaz nevajadzes.naakamgad 100% bus izdotas citas.
Nu re izmantojam darba burtnīcas no pirmā klases un jau 9 klasē attopamies ka bērnam nav glīta rokraksta, jo re šis jau krustiņus darba burtnīcā ievelk!
Viena biezā klade 96 lpp uz vienu priekšmetu, un rakstam!
beidzot par darba burtnīcu problēmu tiek runāts skaļi. Viens ir tas, cik izdevīga šada sistēma ir bijusi izdevējiem un burtnīcu autoriem ; otrs – kādu ietekmi tās ir atstājušas uz bērnu izglītību, – vai ir labi, ja bērnam lapā jāieraksta tikai viens, divi vārdi; tā vietā, lai uzrakstītu visu darbību matemātikā, ir jāieraksta tikai rezultāts. Tā ir negodīga iedzīvošanās uz vecāku rēķina.
visam pievienojos un vēl- pirku augustā Zvaigznē grāmatu ar nodomu, ka būšot lētāk, jo PVN samazināts, noplēsu jauno cenu, lai redzētu kāda tad bija vecā un cik ieekonomēju, bet liela vilšanās, vecā bija 3,78, bet jaunā 4,4?
mūsu valstī visiem gribējās ātri tikt pie lielas naudas, daudziem tas arī izdevās, kā piem. izdevējiem uz vecāku rēķina
Parādiet man civilizētu valsti kurā viens starpnieks var nopelnīt pat 1000%
Nevajag mums šīs burtnīcas!!! Tās ir ļoti dārgas un kā iepriekš jau teica citi- neveicina bērna attīstību. Ja vienam bērnam burtnīcas uz 25 latiem, tad cik tās izmaksā ja ģimenē ir vairāk skolēnu?! Mēs katru gadu pērkam tonnām šo burtnīcu, bet reāli tās ir lietderīgas tikai dažos priekšmetos- ģeogrāfijā, dabas zinībās. Priekš kam matemātikā vajag šo burtnīcu?! Ir grāmata, klade, skolotājs var no savas darba burtnīcas dot uzdevumus risināšanai. Agrāk mums nebija šo burtnīcu, skolotājs pats izdomāja darbus, un izaugām un kļuvām gudrāki! Tagad šīs burtnīcas reāli ir vajadzīgas lai kompensētu skolotāju nespēju vai nevēlēšanos darboties. Domāju, ja vēlas šo burtnīcu ieviest, lai kārtīgi izsver- vai tiešām to vajag. Vecāku sapulces jau vairs negribas apmeklēt nekur- ne skolā, ne bērnudārzā- visur vecākus uzskata par naudas kulēm un tresī laukā monētas. Un barā nevienam negribas būt tam, kas iebilst, jo dažas "vāveres" tēlo biezās un sašutušas skatās uz reāli domājošiem vecākiem.
Un kā ir ar valsts nodrošināto bezmaksas pamatizglītību un vidējo izglītību???
Johaidī, man tās darba burtnīcas parādījās kādā 7tajā, 8tajā klasē, nesaprotu kā tad līdz tām tiku, ja pirms tam darba burtnīcas nebija! Absurds, piemēram, kā tagad atceros, ka, lai varētu apmeklēt angļu valodas stundas bija jāiegādājas divas darba burtnīcas (līdz 100lpp biezas), reāli katra maksā vairāk nekā Ls 5, bet gada laikā burtnīcā varēja tikt līdz kādai 30 lpp (maksimums), jo bija taču arī citi darbi – esejas, k.d., mutiski pārbaudījumi. Neticu, ka šobrīd ir kas mainījies!!!! Tad kāda velna pēc tādas vispār būtu jāpērk!!?!??! Mūsu fantastiskā valsts….