Vēl augustā rubrikā «Ceturtdienas sarunas» tika uzdots jautājums par to, kam ticēt – vai policistiem, kas par savu darbu labu vien runā, vai rajona virsprokuroram Aigaram Bičušam, kurš apgalvo, ka policijā vēl no iepriekšējiem gadiem esot 100 neizmeklētu lietu pārpalikums? Tāpat lasītājs lūdza nosaukt vārdā tos iecirkņa inspektorus vai izmeklētājus, kas slikti strādā… Konkrēti.
Tukuma RPP kriminālpolicijas biroja 1. nodaļas priekšniece Signe Dektere, kurai lūdzām šos jautājumus komentēt, uzsvēra, ka policijas pārvalde nepubliskos to darbinieku vārdus, kam kaut kādu iemeslu pēc ir sliktāki darba rezultāti. Tas nebūtu ētiski, un nav arī skaidrs, kāpēc tas būtu jādara tieši policijai, ja to nedara neviena cita valsts iestāde?
S. Dektere:
– Kriminālpolicijas biroja 1. nodaļas darbinieku – izmeklētāju – uzdevums ir tos kriminālprocesus, kuros vainīgā persona noskaidrota, virzīt tālāk uz prokuratūru; mums jāsavāc pārliecinoši pierādījumi, lai lietas materiālus varētu nosūtīt tālāk kriminālvajāšanas uzsākšanai.
No iepriekšējiem gadiem prokuratūrai nenodoti šobrīd palikuši 43 kriminālprocesi, taču no tiem tikai desmit ir tādi, ko varēsim nosūtīt kriminālvajāšanas uzsākšanai; pārējās lietas nav perspektīvas personu saukšanai pie kriminālatbildības. Šobrīd katram no desmit izmeklētājiem vidēji jāizmeklē 15 kriminālprocesi; ieskaitot šogad uzsāktos; protams, šī slodze samazināsies, kad tiks izbeigts jau minēto 43 procesu atlikums. Izmeklētāji vidēji mēnesī nosūta uz prokuratūru ar ierosinājumu uzsākt kriminālvajāšanu no 20 līdz 25 kriminālprocesus.
Runājot par to, kāpēc pirms gada bija iekrājušās vairāk nekā 300 neizskatītas lietas – tas notika tāpēc, ka 2004. gadā ar policijas vadības pavēli mums bija jāizmeklē smagu un sevišķi smagu noziegumu lietas, kur vainīgā persona nebija noskaidrota. Tā bija papildu slodze. Šobrīd iekavētais veiksmīgi atgūts (neizskatīto lietu apjoms ir līdzīgs, kā citās policijas pārvaldēs) – to atzinusi arī policijas vadība, un ceram, ka līdz gada beigām parādu vairs nebūs.
Runājot par rajona virsprokurora aizrādījumiem – vadības līmenī tiek uzskatīts, ka situācija ir stabilizējusies.