– Tieši vēlēšanu dienā man paredzēts brauciens uz ārzemēm – saistībā ar projekta realizāciju, tātad darba darīšanās. Interesējoties, kā varētu iepriekš nobalsot, jo brauciens sakrīt ar Saeimas vēlēšanu dienu, uzzināju, ka iepriekš nobalsot nevar. Mani tas izbrīna, ka valsts ar vieglu roku liedz daļai savu pilsoņu balsošanas iespējas. Tagad taču ārzemes kļuvušas daudz tuvākas, gan ērtās satiksmes dēļ, gan kontaktu ziņā – daudz cilvēku strādā ārzemēs, iesaistās projektos.
Centrālās vēlēšanu komisijas Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa skaidroja, ka nekad Saeimas vēlēšanās nav tikusi organizēta iepriekšējā balsošana, jo to neparedz Saeimas vēlēšanu likums: "Tas saistīts ar to, ka Saeimas vēlēšanās nelieto vēlētāju reģistru un Latvijas pilsoņi var balsot jebkurā vietā Latvijā, bet pašvaldību vēlēšanās lieto vēlētāju reģistru un katram vēlētājam jābalso konkrētā vēlēšanu iecirknī. Un tā tiek pieņemts, ka sestdienās, kad parasti notiek vēlēšanas, cilvēks kaut kur aizbrauc, tiek noteikta iepriekšējā balsošana. Un tieši tāpēc, ka pagājušā gada pašvaldību vēlēšanās un Eiropas parlamenta vēlēšanās bija iepriekšēja balsošana, cilvēki domā, ka tā būs arī šogad. Visās vēlēšanās bijuši šāda problēma, ka daļa cilvēku neiekļaujas balsošanas nosacījumos, taču iespēja nobalsot ārzemēs ir – pavisam ārvalstīs izveidoti 64 vēlēšanu iecirkņi vairāk nekā 30 valstīs. Ar šo iecirkņu adresēm var iepazīties CVK mājas lapā.
– Vai nav bijis priekšlikums ieviest šādu iepriekšēju balsošanu, ņemot vērā, ka iedzīvotāju kustība kļūst daudz aktīvāka?
– Tas uzreiz rada jautājumu – cik dienas iepriekš? Mums bija daudz zvanu no cilvēkiem, kuri aizbrauc no Latvijas jau nedēļu ātrāk… Risinājums varētu būt balsošana pa pastu, bet arī tad Saeimas vēlēšanās jāpāriet uz vēlētāju reģistru, ko Saeimas deputāti negribēja.
– Vai nav domāts pāriet uz elektronisko balsošanu internetā?
– Pirmkārt, arī tad ir nepieciešams vēlētāju reģistrs – katrs vēlētājs būtu piesaistīts noteiktam vēlēšanu iecirknim. Otrkārt, šādai vēlēšanu kārtībai ir lielas izmaksas – bija izrēķināts, ka šādas sistēmas ieviešanai vajadzīgi 2 miljoni latu.