Kādēļ apzināti pieļauj plūdus?!

Lasītājs jautā: – Mani satrauc tas, kas katrā atkusnī vai pēc lieliem lietiem notiek Pārupes mikrorajonā. Mēs – tie, kas dzīvojam Pārupē, slīkstam, un katru reizi esam spiesti lūgt, lai Šlokenbekas dzirnavu HESā palielina ūdens caurplūdi, noņemot vairogus, kas ļautu ūdenim vieglāk aiztecēt. Es tikai nesaprotu, kāpēc to nevar izdarīt operatīvāk, kāpēc katru reizi ir jālūdzas un tad jāgaida, līdz ūdens jau ieplūst ēkās un tikai tad, kāds reaģē. Varētu taču uzreiz, redzot, ka ūdens līmenis pieaug, to izdarīt, un problēmu nebūtu. Tagad mums upe tek cauri sētām – un risinājumu neredzam.

Noliedz HES-a ietekmi

Lai noskaidrotu, kāda šobrīd ir situācija ar plūdiem un ko lietas labā var darīt, sazinājāmies ar Tukuma novada pašvaldības vides speciālistu Robertu Šiliņu. Viņš skaidroja, ka bijis gan Lauktehnikā – Pārupē, gan pie Šlokenbekas HES-a, un tur ūdens līmenis bijis pat zem atļautās atzīmes, un daļa dēļu jau bija noņemta, un neko vairāk tur izdarīt nevar. R. Šiliņš skaidroja: “Nedomāju, ka šis HES ir vainojams pie tā, ka Pārupē ir plūdi, jo augstuma starpība starp Milzkalnes HES-u un Pārupi ir septiņi metri. Problēma ir tā, ka divu dienu laikā ir praktiski nokusis viss lielais sniega daudzums, un upe nespēj šos ūdeņus uzreiz aizvadīt tālāk, tāpēc tas krājas zemākajās vietās – tā kā ūdenim ir kaut kur jāpaliek, tas paliek šajā palienē. Tomēr paredzu, ka tuvākajās dienās visi ūdeņi noskries, un plūdu vairs nebūs.”

Vai ir ilglaicīgi un paliekoši risinājumi?!

R. Šiliņš uzskata, ka viens no risinājumiem varētu būt aizsargdambis, taču tas izmaksātu ļoti dārgi, turklāt atklāts būtu jautājums, kur to būvēt, jo pie upes noteikti ir privātās zemes, kas tādā gadījumā būtu jāatsavina.

Vaicāts, vai ūdens plūsmai netraucē, piemēram, Slocenes upē sakritušie koki, kas labi redzami Durbē un citās vietās un par ko ne reizi vien aizrādījuši iedzīvotāji. R. Siliņš skaidroja, ka tas, protams, upes tecējumu ietekmē, bet upes augšpusē – tuvāk Pārupei – šādu šķēršļu nav: “Vēl rudens pusē – novembrī – gāju kartēt pļavas un redzēju, ka tais vietās nav nekādu aizgāzumu. Man vairāk nepatīk vieta pie Jelgavas ielas un pie «Tukuma piena», kur ir tilts un kur upe veido tādu kā sašaurinājumu, – tas varētu aizkavēt ūdens plūdumu, taču, lai to novērstu, būtu jāpārbūvē tilts un viss apkārtējais. Turklāt ieguvums jau arī nebūtu tik liels, lai Pārupe nepārplūstu.” Vaicāts, vai risinājums varētu būt Slocenes upes padziļināšana un paplašināšana šajā vietā, jo, lai arī pirms kāda laika upe iztīrīta, tā ātri vien aizauga, iespējams, ieplūstošo kanalizācijas un saimniecisko ūdeņu dēļ. Vides speciālists skaidroja, ka šobrīd, kad ūdens līmenis Slocenē ir tik augsts, to pateikt nevar, bet nākamajā vasarā viņš solīja izstaigāt upes krastus, lai redzētu, vai tajā kas slikts ieplūst, vai nē. ”Kas attiecas uz tīrīšanu, protams, tas dotu rezultātu, taču, ja šajā vietā plūdi mazinātos, tad kādā citā vietā, kas nebūtu iztīrīta, veidotos nākamā šaurā vieta. Bet visā posmā upi paplašināt un padziļināt finansiāli pašvaldībai izmaksātu ļoti dārgi,” skaidroja R. Šiliņš.

Plašāka par pārrunātajiem variantiem iespējams lasīt otrdiena, 19. decembra laikrakstā ŠEIT========>>>>>>>>>>>

Komentāri

  1. Skolā vajadzēja mācīties elementāro fiziku, tad nebūtu jāstāsta pilnīgas blēņas par Šlokenbekas HES ietekmi uz Pārupi.
    Ja galvā svilpo vējš, tad labāk aiziet pie ekstrasensiem, lai sastāda zvaigžņu karti un atvieglo naudas maka caurplūdi.

    1. Man liekas ka tev ar so CCCP Putinisko atieksmi ir jadodas pataisno uz krievzemi tur tavas zinasanas vairaak noderees un tur vairaak tadu ka tu.

      1. Skolnieciņš kartejo reizi ar saviem krieviem visur bažas :)))) jauns niks bet vecie teksti idiotam, laikam Miķelsonam jaunakajam garlaicigi dzivot smarde :))))

  2. Ļoti žēl , ka mēs algojam speciālistus kuri nav kompetenti sava aroda jautājumos . HES nozog no upes dabīgā krituma aptuveni 5 m . Ticot R.Šiliņa teiktajam tas kopā ir 12 m kritums dabīgajā upes veidolā .Tagad jautājums vides speciālistam _vai pie 7 m un 12m krituma būtu vienādi palu draudi. Kā arī vai upe ar straujāku tecējumu aizaug un aizsērē tāpat kā lēnāka upe ? Un tā būtiskā problēma jau ir hes_a apsaimniekošanas veidā. Viņi stūrgalvīgi never slūžas vaļā preventīvi un nepazemina limeni pirms gaidāmiem paliem , lietavām utt Šoreiz gan viņipiekāpās mūsu neatlaidībai un atvēra slūžas un pat atbrauca pabrīnīties , ka kāds dzīvo kaut kādā Pārupē…
    Vēl sirsnīgs paldies tautiešiem , kuri uz citu nelaimes fona parāda savu erudīciju , izcilību .Tikai aizmirst stādīties priekšā , lai tauta zin savus dižgarus …

  3. Palienē nav jābūt mājai kā dzīvesvietai. Punkts. Nodokli noteikti maksā kā par dārza māju un kā par Tumes pagastā nevis pilsētā esošu. Man jūsu it nemaz nav žēl. Ja nav smadzeņu tad nav. Varēji upes vidū savu māju uzbliest, vē ur kur augt.

    1. Anglijā zemnieks saņēma 2mlj sodu un cietumsodu, ka savā teritorijā iztīrīja upē brikšņus un ‘sakārtoja’ krastus.
      Morāle: upes nevajag padarīt par iztaisnotiem novadgrāvjiem. Upēs ūdenim jāplūst nesteidzīgi. Pretējā gadījumā sraumes ātrums palielinās un notiek pastiprināta gultnes erozija, kā rezultātā upe vēl mazāk spēj uzņemt lielas ūdens masas.
      Palienām jāaplūst tādejādi ļaujot daļai ūdens iesūkties pazemē.
      Pagājusī vasara bija ļoti bēdīga. Akas bija sausas..
      Jūrā ūdens tāpat beigās nonāks. Nevajag

  4. Šlokenbekas ūdensdzirnavas uzbūvētas 1867.gadā, bet kad uzradusies tāda Pārupe un kāpēc tāda uzradusies.
    Ērikonkul, atgādināšu, ka tā radusies sovoku laikā kā dārziņu teritorija taviem darbaļaudīm, lai tie nenosprāgtu badā un lai audzētu kartupeļus un dārzeņus.
    Nekādas fundamentālas būves tur nebija atļauts celt, bet sovokam par visu ”pofig” un, kas tika klāt kreisajiem(zagtajiem) materiāliem un bija uzņēmīgāks, blieza augšā riktīgu māju atļautās dārza būdeles vietā.
    Tāpēc, Ērikonkul, tev pašam jāsūdzas puilo, ka buržuāziskajā Latvijā neciena sovoku mantojumu un apspiež tos, kas braši cēla dižo komunismu dižajā CCCP.

  5. Lai visiem būtu skaidrs , it sevišķi šeit klātesošiem dīvānekspertiem-vesturniekiem , informēju , ka Pārupes ciems Tukuma novada detalplānojumā norādīts kā privātmaju apbūves rajons .Uz tā pamata būvvalde ir izsniegusi oficālas būvatļaujas .Ļoti tuvā laikā teritorija , visticamāk , tiks pievienota pilsetai un mēs maksāsim tos pašus nodokļus ko ļoti apdalitais komentāra autors Cirslis . Un vēl vajag atcerēties – ja tev šodien nav žēl kāda kuram grūti , tas pats būs ar tevi , tavā grūtibu brīdī. Citās kultūrās to sauc par karmu …

    1. jūs nu gan esiet īpaši neapdāvināts ar prātu, ja izvēlaties tādā vietā dzīvot… peldošu salu arī var nosaukt par apbūves gabalu, bet vai tas mainīs lietas būtību – gan jau, ka nē! Tāpat ir īpašumi, pār kuriem stiepjas elektrolīnijas arī tie maksā nodokli un…? Jāmācās sadzīvot un pašam risināt savas problēmas

  6. Kā reklāmās rakstīts: “Divi vienā” – ekskluzīvi (zeme pie upes) & piedzīvojumi ( regulāri pali).
    Ar to jāsadzīvo un te nu ne deputāts, ne nodoklis, ne kāda ierēdņa darbība/bezdarbība palīdzēs.
    Ar galvu jādraudzējas, bet nav jābūvē dzīvojamās mājas uz Slocenes gultnes blakus izbagarētajam Slocenes kanālam.

  7. Kad mazdārzinos visādam mahinācijām cēla mājas,tad vajadzēja to īpašniekiem domāt,nevis tagad uz vitu nodokļu maksātāju rēkina savas problēmas uzgrūst

  8. Kad mazdārzinos visādam mahinācijām cēla mājas,tad vajadzēja to īpašniekiem domāt,nevis tagad uz vitu nodokļu maksātāju rēkina savas problēmas uzgrūst

  9. Pārupes dīvaini, ja tev patīk karmu apspriest, jo esi vēdisma piekritējs, tad padomā, kāpēc tava karma novedusi tevi šai situācijā. Bija laiks, kad juties viltīgs un ietaupīji uz īpašuma nodokli, jo dzīvo “dārza mājā” pagastā, bet reāli pilsētā. Ļauj nu gan man pašam izvēlēties, kuru un kad žēlot.

  10. Pārupes dārziņu teritorijā padomju laikā bija govju ganības nevis dārziņi. Katru gadu tāpat bija plūdi. Augstākais ūdens ko atceros bija 30 metri no Kuldīgas ielas. Tad noraka kreiso krastu aiz sūkņu ēkas un upi tur padziļināja. Pēc tam tik lieli plūdi nav bijuši. Nelaime jau pašos cilvēkos ,kas uzceļ māju palienes pļavās nedomājot par sekām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *