FOTO: Baiba Reinsone

Kā paglābt ežu mazuļus no bojāejas?

Vai kādam nav gadījies sastapties ar mazuļiem, kas ir noklīduši, vai palikuši bez mammas? Putniņi, zaķīši un citi mazulīši. Tā, pavisam nejauši, bērniem skraidot pa sētu Kandavas novada Cērē, tika pamanīti trīs mazi, nu ļoti mazi ežu bērni. Tādus mazus, neaizsargātus ezīšus ieraugot, uzreiz nostrādā instinkts – ir jāglābj. Bet kā? Vai to izdarīs pareizi, vai mazie izdzīvos? Vienmēr jau paliek cerība, ka mamma atgriezīsies, bet ja viņa nav manīta divas un vairāk dienas, ir jādomā, kā, nenodarot mazajiem pāri, tos pabarot.

Lai uzzinātu, kā šajā ziņā vispareizāk rīkoties, sazinājāmies ar dzīvnieku aizsardzības biedrību «TUTTI», kas palīdz un aprūpē mājdzīvniekus, mājputnus un citus mazos dzīvnieciņus, kas nonākuši nelaimē. Pēc stāsta par mazajiem ezīšiem, pirmais, ko viņi piedāvāja, – aizvest mazos uz biedrības mītni Jelgavas novada Glūdas pagasta Dorupē, kur par viņiem parūpētos – piebarotu, jo, kā apgalvoja biedrības speciālisti, bez mammas ezīši ilgi neizdzīvošot.

Tomēr tā kā mazuļi bija ļoti žiperīgi un bija pat manīts, ka viņi paši spēj noķert un apēst gliemežus, jautājām, vai vispār ir iespēja un vajadzība to darīt – ezīšus piebarot, līdz viņi kļūst pavisam patstāvīgi? «TUTTI» speciālisti skaidroja, ka tas ir iespējams, tikai esot jāapzinās, ka tas jādara regulāri – katru dienu un, ieteicams, noteiktā laikā. Ja ēd paši, tad atliek vien trauciņā ielikt kvalitatīvu kaķiem paredzēto sauso barību. Ieteikums bija barot ar «Royal canin baby» sauso bezgraudu barību kaķēniem. Konserviem jābūt ļoti kvalitatīviem – ar augstu gaļas saturu. Var ežuļus piebarot ar barību, ko viņi ēd arī brīvā dabā, piemēram, putnu olām vai sliekām, gliemežiem.

 

Komentāri

  1. taa ir daba.neko neizdarisi.visticamak ka ezhu mamma gajusi boja.kaa? kas to lai zin.starkus ari izmet no ligzdas.nu vari jau nemt un vinu izaudzinat.vinsh pat aizlidos uz afriku.nu tas taa,ja ir iespeja kautkur arpus pilsetas.nu un jaa,tas erglis ari pazuda.milda laikam vinai bija vards kas mocijas ligzda bez eshanas.vienu bridi izlikas ka buus ok.,bet…nekas.aizgaja bojaa.tur neko nevar padariit.skarbi,jaa,bet ta ir.

      1. nu tad nem un audzini tos ezhus.pabaro vel vaarnas.balozhus un kaijas.ej pa trotvaru un dirsh uz galvas.4 no rita keerc ka debiilas.nu pasaki,milda vai kaa tevi tur sauc – tev to vajag?man tochna nee.

  2. Laikam jau daudzi cilvēki par dabu spriež, kā nu kurš to saskata ,atvainojos bet pilsētas iedzīvotāji to redz no citas puses ,mēs kas dzīvojam laukos esam žēlsirdīgāki ,mums netraucē ne vārnas ne stārķi,jo tā ir dzīvā fauna,un drīz tiešām varbūt nebūs ne tādas vārnas necitas radības .Laukus visus taču tā miglo ,kad pat vardes un tādi ezīši būs bildēs.Tāda diemžēl ir realitāte.

  3. Ne jau nu kompja uz piecām minūtēm izkāpis taustiņu klabinātājs būs īstais dzīvo radību glābējs.
    Labākais ko šāds indivīds var darīt, ir netraucēt dabas procesus, tieši šādu rīcību atbalsta arī īstie dzīvas dabas speciālisti visdažādāko žanru zoologi.
    Neviens zoologs nesauca VUGD palīgā glābt jūras ērgļu mazuļus.
    Ja runājam par konkrētajiem ežu mazuļiem, ja uzrodas ežu mamma , tad ir labi , bet ja nē , tad paēdis būs kāds lapsas vai caunas mazulis, arī tas ir tikpat labi, jo dabā nav tā, ka ezis vērtīgāks par lapsu vai caunu.

  4. Pie mums nāk ciemos ezītis. No cilvēkiem nebaidās un mēs cenšamies viņu netraucēt. Ja taisnība ka ezis ēd gliemežus tad pie mums viņam ir paradīze. mums ir daudz vīngliemežu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *