Man liekas savādi, ka pazuduši gulbji pie Čigānu dīķa. Visu laiku bija divi lieli putni un četri bērni. Bet tagad palikuši tikai divi bērni, – es dzirdēju makšķerniekus runājam, ka slikti cilvēki tos putnus esot apēduši. Es nezinu, vai tā ir vai nav, bet vai tad tā var būt, ka lielie būtu aizlidojuši bez bērniem? Bērni tagad gaida, kad viņus kāds baros. Mēs arī bažījamies, kas ar tiem notiks, kad iestāsies sals un vai viņi neiesals ledū.
Sazinoties ar šiem cilvēkiem vēlreiz un aptaujājoties, vai gulbji nav atgriezušies, noskaidrojām, ka lielie putni it kā esot aizlidojuši, vienu gulbēnu apēdusi lapsa, bet otru – cilvēki. Tagad atlikušos divus cilvēki barojot.
Par to, ko šādā situācijā darīt iedzīvotājiem, sazinājāmies ar putnu pētnieku Ruslanu Matrozi. Viņš stāstīja, ka tādi gadījumi, ka oktobra vidū vecie gulbji aizlido, bet jaunie paliek, esot diezgan bieži. Iemesli tam esot dažādi, piemēram, jaunie putni vēl lidošanai nav gatavi, vai arī, mācot jaunos lidot, tie pazaudējas – vecie aizlido pavisam, bet jaunie atgriezās ligzdošanas vietā.
R. Matrozis domā, ka tiklīdz būs kādas pāris siltas dienas vai arī ja ūdenskrātuve sāks aizsalt, putni posīsies prom vieni paši. Protams, ja vien viņiem nav kādas traumas. Kas attiecas uz piebarošanu, – ja putniem tuvumā ir ūdens, tiem barības pietiek, tāpēc par to nav jāuztraucas. Ja kāds viņus ar kaut ko pacienā – tad tas jau ir saldais ēdiens.
Daudzviet ar gulbjiem notiek brīnumainas lietas, visliktākais ka cilvēki pieradina tos barojot un tad notiek nelāgais … Pieradinātu putnu var brīvi paņemt… Tā lūk!
Piekrītu. Piebarot vajadzētu tikai ārkārtas situācijās.
Paldies autoram par informāciju.
Tas Čigānu ezers ir tas pie kalnu kapiem,ko sauca arī par Jauno ezeru?
Paldies.