Par nesenajām laupīšanām Tukumā…

Pēc divām laupīšanām – 1. martā veikalā «Mini top!» Tukumā, Raiņa ielā 12, un 5. martā veikalā «Pa ceļam», Raudas ielā – plašāk izskanēja runas par apsargu neefektīvo darbu. Par to, kā apsargi rīkojušies konkrētajās situācijās, laikrakstam pastāstīja apsardzes firmas «Evors» Tukuma nodaļas priekšnieks Sergejs Jakutenko:

Pēc divām laupīšanām – 1. martā veikalā «Mini top!» Tukumā, Raiņa ielā 12, un 5. martā veikalā «Pa ceļam», Raudas ielā – plašāk izskanēja runas par apsargu neefektīvo darbu. Par to, kā apsargi rīkojušies konkrētajās situācijās, laikrakstam pastāstīja apsardzes firmas «Evors» Tukuma nodaļas priekšnieks Sergejs Jakutenko:

Seifs bija pārāk tuvu logam

– 1. martā mobilā grupa nekavējoši reaģēja uz trauksmes signālu (mums ir divas ekipāžas – operatīvās mašīnas ar vienu cilvēku katrā). Pirms izbraukšanas uz objektu atklājās, ka automašīnas nav braucamas – abām bija sadurtas riepas. Tas, protams, paildzināja ierašanos notikuma vietā – puiši izmantoja personisko transportu. Runas, ka apsardze ieradusies tikai pēc pusstundas, ir izdomātas; es pats tur ierados pēc pusstundas. Puiši notikuma vietā bija pēc 5 līdz 6 minūtēm. Jāatzīst – šādas zādzības neveic diletanti, bet gan labi sagatavoti noziedznieku grupējumi. Laikus tiek noskaidrota mobilās grupas atrašanās vieta un iespējamais ierašanās laiks, jo visas šīs zādzības tiek veiktas ar ātru iebrukumu un bēgšanu. Iebrukuma zādzības laiks vidēji ilgst no 1 līdz 3 minūtēm. Šī zādzība bija labi izplānota, jo seifa atrašanās vietu varēja zināt vai nu firmas darbinieki, vai cilvēki, kas bijuši šajā telpā; telpā nesen bija veikts remonts – noliktava bija pārplānota un izveidotas jaunas sienas; līgumā ar apsardzes firmu bija noteikums, ka vērtīgajām lietām jāatrodas noteiktā attālumā no loga – šajā gadījumā seifs atradās zem palodzes. Noziedznieki vienkārši izsita stiklu, iedarbojās trauksmes signalizācija, apsardze tika aizkavēta un seifu ar lauzni ātri uzlauza, paņēma skaidru naudu un aizbēga.

Kā varēja sagriezt operatīvā transporta riepas? Vai tad darbinieki nedežūrē automašīnās?

– Kā bija konkrētajā situācijā? Karstākais darba laiks mums ir no 22.00 līdz 8.00 rītā. Puiši patstāvīgi atrodas izbraukumos, jo saņemam vidēji 50 trauksmes signālu diennaktī. Šajā gadījumā puiši bija pirms 15 minūtēm atgriezušies no izsaukuma un iegājuši ofisā. Ja kāds apgalvo, ka apsargi guļ, tad tā nav – es pārbaudīju pēc izsaukuma žurnāla – pēdējais izsaukums bija 3.00, no «Dekšņiem» trauksme atskanēja 3.15. Tagad esam ieviesuši dežūras patrulēšanas režīmā – kontrolējam gan apsargājamos objektus, gan patruļmašīnas. Automašīnas bez pieskatīšanas vairs neatstājam. Viena ekipāža atrodas Tukuma centrā, otra – Lauktehnikā. Ja ir parastā trauksme – uz notikuma vietu izbrauc viena ekipāža, ja nostrādā trauksmes poga – abas.

Trauksmes pogu pat neprot atrast

– Raudas ielas veikalā ekipāža ieradās triju minūšu laikā. Uzreiz varu pateikt – pirmkārt, cilvēkiem pašiem jāparūpējas par savu drošību, nevis jāuzveļ vaina apsargiem, kas it kā laikus nav ieradušies. Veikalā bija trauksmes poga. Klientam pašam jāizvērtē cilvēki, kas ienāk veikalā – vai nu ienāk pircējs, kas vēlas noteiktas preces, vai kādi huligāni, kas grib kaut ko iegūt – vai nu preci vai naudu. Šajā gadījumā laupīšanā piedalījās divi cilvēki maskās ar pistolei līdzīgu priekšmetu. Trauksmes pogu pārdevēja izmantoja tikai pēc tam, kad laupītāji jau bija aizbēguši. Mēs nereti 1 līdz 2 minūtes nokavējam tikai tāpēc, ka klienti nelaikā nospiež trauksmes pogu. Jāņem vērā taču arī ceļa apstākļi – šajā gadījumā puiši, riskējot ar savām tiesībām, brauca pie sarkanās gaismas no cita objekta; atbrauca un vienīgais, ko ievēroja – kāda automašīna lielā ātrumā traucās viņiem pretī; varam pieņemt, ka tie bija tie paši laupītāji.

Tagad mēs apbraukājam objektus un lūdzam parādīt, kā darbojas trauksmes poga – daži pārdevēji to pat atrast nevar; sāk lodāt pa skapīšiem un neatceras, kur tā atrodas. Taču, kad atgadās kaut kas nopietns, lai sevi nekompromitētu, apgalvo, ka spieduši trauksmes pogu… Atgādinām – trauksmes pogai (tā ir mobila) – jāatrodas viegli pieejamā un redzamā vietā, maciņā pie jostas vai kabatā. Rīgā bijuši vairāki gadījumi, kad pārdevēja vispirms nospiedusi trauksmes pogu un pēc tam pretojusies laupītājiem (jāsaprot, ka arī noziedznieki nav varoņi – arī viņi baidās). Laupītāju aizkavēšana (pat netīša – uztraukumā nauda izkrīt no rokām un tamlīdzīgi) ir labākais, ko pārdevējs var darīt, lai noziedzniekus notvertu. Parasti viss notiek skaitītās sekundēs, tāpēc jācenšas ievērot iespējami daudz – kā ģērbušies, kādā valodā sarunājās, ko rokās turēja, kādā mašīnā aizbrauca. Šajā gadījumā… pārdevēja vēl divas dienas atradās emocionālā šokā un nevarēja sniegt saprotamu paskaidrojumu.

***

Gribu uzsvērt – neviena apsardzes firma neatbrauks trijās sekundēs; ja brauks garām – jā, taču vienmēr jāparēķina atbraukšanas laiks. Ja gribat nodrošināt savu un īpašuma drošību, lūdzu – vakara stundās algojiet bruņotu apsargu, kā tas ir lielajos supermārketos. Tomēr trauksmes pogu vajadzētu spiest jebkurā gadījumā, kad drošība apdraudēta – pat ja, jums tiks nodarīti miesas bojājumi, jūs sadurs vai sašaus, apsargi, ja ne vairāk, tad sniegs pirmo palīdzību un izsauks ātro palīdzību. Tā Slampes pagastā DUS «Ovi» pārdevēja laikus nospieda trauksmes pogu, ekipāža pēc 15 minūtēm ieradās un uzreiz izsauca gan policiju, gan ātro palīdzību. Cilvēkam tas izglāba dzīvību.

Komentāri

  1. algojiet spēcīgus večus,kas pa nakti sēdēs jusu objektos,bet jūs jau nav maksātāji,,tāpēc sargājiet vien paši un turpināt čīkstēt par visu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *