Ņemot vērā augošo noziedzību un tātad arī drošības apdraudējumu, piedāvājam vairākus stāstus ar praktiskiem ieteikumiem, kā pasargāt sevi no zagļiem un laupītājiem.
Tukuma rajona policijas pārvaldes priekšnieka palīdze Rolanda Bebere:
– Pēdējā laikā plašsaziņas līdzekļos daudz runā par to, ka noziedzība aug, un tā arī ir – to apliecina gan statistika, gan daudzās zādzības, ar kurām sastopamies ikdienā. Diemžēl situācija ir tāda, ka jārunā par drošību – katram jāpadomā, kā sargāt sevi un savu īpašumu; un nevajag domāt, ka manās mājās nav nekā zogama – visbiežāk nostrādā nejaušības princips. Noziedznieki nelaiž garām izdevību – ja durvis nav aizslēgtas vai saimnieki tās paši atver, kā tas nesen notika vienā no Meža ielas dzīvokļiem, kurā laupītāji iebruka dienas laikā…
Tāpēc ģimenē, jo īpaši ar bērniem un vecākiem cilvēkiem, jāvienojas par to, kā ievērosiet drošību. Vispirms nevajag lieki pļāpāt par vērtībām, kas atrodas mājā. Ārdurvis jātur aizslēgtas un arī dienas laikā jāpārliecinās, kas vēlas pie jums iekļūt. Laiku pa laikam kādā pilsētā uzrodas krāpnieki, kas uzdodas par sociālajiem darbiniekiem – viņi uzzina, kur dzīvo veci un vientuļi cilvēki, un dažādos veidos izkrāpj no viņiem naudu. Neraugoties uz brīdinājumiem, šādi gadījumi periodiski atkārtojas. Tāpēc vienmēr cilvēkam, kas uzdodas par kādas iestādes darbinieku, jālūdz uzrādīt dokumentus (tos drošāk aplūkot, ja durvis vien pavērtas un ir drošības ķēde) vai arī piezvaniet uzziņu dienestam 1188 – palūdziet, lai savieno ar uzņēmumu un noskaidrojiet, vai tiešām šāds darbinieks devies vizītē uz jūsu māju (iestādes darbiniekam vajadzētu ierasties darba laikā, nevis vakarā); tāpat periodiski atkārtojas gadījumi, kad izmantojot citas personas pases datus vai pases kopiju, pērk mobilos telefonus un pēcāk par tiem nemaksā; izmantojot citu personu dokumentus, tiek ņemti "mazie" kredīti. Arī personas dati ir jāsargā – tos nevar pa labi un kreisi dot.
Šogad iecienītas ir zādzības jaunbūvēs – zagļiem šķiet, ka būvmateriāli un instrumenti ir viegli realizējamas lietas. Pērn tika atklāta viena zādzība jaunbūvē, kur īpašnieks bija uzstādījis video novērošanu, kas reaģē uz kustību. Videoierakstā bija skaidri redzams, kas īsti ienācis pagalmā. Laukos saimniekiem vajadzētu izvērtēt, ko var atļauties – ierīkot signalizāciju, algot apsardzi vai vienkārši iegādāt suni; ja labi kaimiņi, varbūt iespējams palūgt, lai pieskata jūsu īpašumu.
Vienu brīdi Latvijā izplatītas bija zādzības privātmāju pirmajā stāvā. Parasti telpu izkārtojums ir visai tradicionāls – pirmajā stāvā viesistaba, virtuve un sadzīves telpas, bet otrajā – guļamtelpas; tad arī notika tā – kamēr saimnieki gulēja, zagļi saurba balkona durvis un aiznesa visu elektrotehniku no pirmā stāva. Padomājiet, kur glabājiet vērtslietas – šobrīd zagļus vairāk interesē nevis mantas, bet nauda un vērtslietas.
Runājot par drošību uz ielas – ne bieži, taču gadās, ka cilvēkam uzbrūk un atņem maku ar kredītkartēm un arī PIN kodiem; jāatzīst – vienā makā turēt gan kartes, gan to PIN kodus nav prāta darbs; tāpat jāizvērtē, vai prātīgi tumšā diennakts laikā nēsāt pie sevis lielāku naudas summu; ja dzīvojat nomaļā vietā un jūtaties nedroši, tad domājiet, kur liekat maku vai rokassomiņu; padomājiet, kur liekat sava auto atslēgas – kā darbā, tā mājās, jo vairāk cilvēku zina, kur jūs tās glabājat, jo lielāka iespēja, ka kāds to var izmantot negodprātīgi.
Par uzņēmumu drošību – kad elementārais nodrošināts, šķiet, ka ar to pietiek, taču varbūt drošības pasākumi jāizvērtē kārtīgāk. Šogad tika iekļūts spēļu zālē «Fēnikss», kur no seifa nozaga tūkstošus; tāpat nesen tika atlauzts seifs SIA «Dekšņi» veikalā «Tip-Top». Uzņēmumu vadītājiem iesakām drošības jautājumu risināšanu uzticēt speciālistiem. Un atkal jāatgādina, ka jāapdomā, kam un ko stāstāt par saviem apsvērumiem drošības jautājumos.
Tas, ka cilvēki jūtas apdraudēti, liecina arī Valsts policijas Ieroču atļauju inspektora dati – rajonā ir pieaudzis to cilvēku skaits, kas vēlas iegādāties ieroci pašaizsardzības nolūkā.
Statistika
Pērn un šogad janvārī un februārī Tukuma rajonā reģistrētie noziegumi:
2008. gadā reģistrētās laupīšanas – 4; 2009. gadā – 7;
zādzības – 54/107; tai skaitā no dzīvokļiem – 3/13; no automašīnām – 9/9;
ar narkotikām saistīti noziegumi – 2/2;
ekonomiskie noziegumi – 11/13;
sevišķi smagie noziegumi – 6/10;
smagie noziegumi – 45/73
Jāpiebilst, ka, piemēram, vairāku garāžu uzlaušana tiek reģistrēts kā viens noziegums. Šogad laupīšanām mazāk gadījuma raksturs – noziedznieki rūpīgāk gatavojas, uzbrukumi ir vardarbīgāki, draudiem tiek izmantoti naži, šaujamieroči.