FOTO: https://www.vaad.gov.lv/lv/jaunums/saktas-parbaudes-bakterialas-iedegas-pazimju-konstatesanai?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

Uzmanību! Bīstama augu slimība

Jau rakstījām, ka Pūres pagasta apdzīvotajā vietā Dzintars, piemājas dārzā, konstatēta bīstamo augļu koku slimību bakteriālā iedega Erwinia amylovora. Tā kā Pūre ir viens no augļkopības centriem Latvijā, kur notiek gan dārzkopības pētniecība, gan koncentrējušies stādaudzētāji, bija zināms pamats uztraukumam par to, ka notikušais varētu ietekmēt arī pētnieku darbu, gan arī radīt sarežģījumus stādaudzētājiem. Un, protams, arī visiem tiem, kuri stāda jaunus dārzus un stādus iegādājas Pūrē, kā arī tiem, kam aizvien gribas ko jaunu nopirkt un iestādīt savā mazdārziņā, jo tieši rudeņos stādaudzētavās ir visplašākais stādu sortimenta piedāvājums. Tāpēc vērsāmies pie Pūres stādu audzētājiem – profesionāļiem, lai noskaidrotu, kā notikušais ietekmē šīs saimniecības.

Prasības ir gana stingras

Uzreiz jāteic: kā liecina attiecīgās nozares speciālistu un stādaudzētavu vadītāju teiktais, tad infekcijas perēkļa atrašana Dzintara ciematā nekaitēs ne stādu tirgotājiem, ne stādu pircējiem, un izstrādātie Ministru kabineta noteikumi un attiecīgās pārbaudes ir gana stingras, lai ierobežotu slimības izplatību.

Latvijas Dārzkopības institūta pārstāve Dzintra Dēķena:

– Mums Pūrē ir tikai kolekciju un izmēģinājumu stādījumi, nekas nav paredzēts realizācijai. Institūtā stādus, kuri paredzēti realizācijai, audzē Dobelē. Tāpēc mūs šī nelaime skar mazāk. Protams, notiks ļoti stingras pārbaudes, būs arī pašiem stingrāk jāseko līdz augļu koku veselībai, jo esam gan buferzonā, gan pietiekami tuvu epicentram.

Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijas agronome Sandra Dane:

– Būs mums jāskatās un vairāk jāpārbauda savi lauki, kaut gan to jau darām regulāri. Bet tā kā mežs mums ir starpā, mūsu laukos, kur notiek regulāras pārbaudes, augļu koku bakteriālā iedega nav konstatēta. Mums trīs kilometru buferzonā ietilpst vecais kolekciju dārzs, bet no tā mēs realizāciju neveicam. Tur, ja kāds grib, aiziet sulas ābolus salasa, mēs tur paši tā īsti neko nedarām, vienīgi tik, cik sakopjam, lai dārzs būtu sakopts. Dārzā laižam sulas ābolu lasītājus un nedaudz novācam ābolus tirgošanai. Stādaudzētava un stādu tirgotava šajā zonā neietilpst.

Pārbaudes tiek veiktas regulāri

SIA «Pūres dārzi» īpašnieks Edmunds Grīnbergs:

– Mums tas problēmas nerada. Mums notika parastās ikgadējās pārbaudes kokaudzētavās, tur neko sliktu nekonstatēja. Arī šobrīd notiek pārbaudes, bet nekādas slimības pazīmes nekur nekonstatē.  Mēs arī neatrodamies buferzonā. Pašā Pūrē, kas ir apdzīvotas vietas centrs, jau šī slimība netika konstatēta, bet gan Dzintarā, kas skaitās Pūres pagastā, bet tā trīs kilometru buferjosla līdz pašai Pūrei tomēr īsti nesniedzas. Tā beidzas pie mūsu augļu glabātavas, bet te mums nekādu ražošanas platību nav. Šī slimība jau var parādīties jebkurā vietā, bet kokaudzētavām ir stingras pārbaudes un līdz šim karantīnas slimība nav konstatēta. Slimība visvairāk izplatās augu ziedēšanas laikā, to pārnēsā bites. Bet uz šo brīdi mums nav pilnīgi nekādu sarežģījumu. Arī augļu koku stādu tirdzniecību tas netraucēs.

 

Vairāk lasāms otrdienas, 13.  augusta laikrakstā ŠEIT=======>>>>>>>>>

Komentāri

  1. uzmanibu palielinas sadlimsana ar covidu…bistama augu slimiba…nu ko visi slimi..riktigs sergu laikmets ir sacies…ka nekad..pret covidu.cilvekiem lidzot tikai vakcinacija..augiem fungicidus zales ari grib aizliegt.nu ko gals klaat..atliek sausmas ietities palagaa un jozt uz kapsetu…vai vienkarsi pasmieties par so briemigo biedesanu ar slimibam..kuras izmukusas no laboratorijas…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *