Šogad svētki veltīti folklorista, skolotāja un sabiedriskā darbinieka Ansa Lerha–Puškaiša (1859-1903), saukta arī par Pasaku tēvu, 165 gadu jubilejai, kurš mums mantojumā atstājis ap 6000 pasakām, apkopotas septiņos sējumos “Latviešu tautas teikas un pasakas”. Tādēļ viens no Pasaku svētku pārsteigumiem būs modernizētās ekspozīcijas ”Anss Lerhis–Puškaitis un pasakas” atklāšana, kas tapusi projekta ietvaros ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Bijušajā Lancenieku skolas klases telpā izveidota interaktīva pedagoģiskas ievirzes siena, kuras moto ir “Pasaka ir riekstam līdzīga, pārkod – dabūsi kodolu!”. Tā aktualizē izcilā folklorista atziņas un veikumu latviešu literārās pasakas žanra iedibināšanā un nemateriālas kultūras mantojuma saglabāšanā. Folklorista A. Lerha–Puškaiša dzīvē, tostarp literārajā darbībā īpašu vietu ieņem putna tēli, tāpēc ekspozīcijas centrālā vieta ir “Pasaku koks”, kurā sasēduši mākslinieces Tijas Vīksnas gleznotie putni. “Pasaku koks” ir kā liela puzle, kas mudina iepazīt putnu simbolisko nozīmi folklorā un A. Lerha-Puškaiša daiļradē. Ekspozīcijas didaktiskie materiāli sniegs iespēju izvērst muzejpedagoģiskās aktivitātes tādos priekšmetos kā tēvu valoda, rēķinu mācība, dabas mācība un dziedāšana.
Īpaša dāvana svētkos ikvienam – mazā rokopera “Džūkstes Sprīdītis”, Džūkstes kultūras nama Jauktā vokālā ansambļa izpildījumā. Vārdu un mūzikas autors ir S.A. Universs, kas tapusi, izmantojot A.Lerha–Puškaiša pierakstītās pasakas “Sprīdītis” sižetu.
Pasaku svētki ir diena, kad gan maziem, gan lieliem ir iespēja pabūt kopā un mācīties ne vien no pasakām, bet arī vienam no otra. Uz Pasaku svētkiem aicinātas ģimenes, folkloras cienītāji un visi, kas vēlas iepazīt Pasaku pasauli jautri un interesanti. Apmeklētāji varēs izdzīvot A.Lerha–Puškaiša pierakstītās latviešu tautas pasakas caur dažādiem atjautīgiem uzdevumiem, mīklām un radošām meistarklasēm, stafetēm un labirintiem, dejām, kā arī foto sesijām un TikTok lietotni. Būs iespēja klausīties un pašiem stāstīt pasakas.
Pasākuma ietvaros iesakām apskatīt arī Zigmara Liepiņa un Māras Zālītes jaunā iestudējuma rokoperas “LĀČPLĒSIS” tērpu izstādi ar tērpu mākslinieces Annas Munas (Dana Dombrovska) veidotajiem 17 krāšņajiem tērpiem, kuru radīšanai lielākoties izmantoti lietoti materiāli.
Pasākuma laikā būs iespēja iegādāties gardumus.
Dalība ar muzeja biļeti 3,00 EUR, pirmsskolas vecuma bērniem – bezmaksas.