Latvijā regulāri tiek nodrošinātas zāļu un medicīnisko ierīču piegādes, un tās nekādā mērā nav traucētas Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ.
ZVA norāda, ka Krievijā un Baltkrievijā ražotās zāles, kuras tika izplatītas Latvijas tirgū pēdējo gadu laikā, nav neaizvietojami medikamenti, kuriem nebūtu pieejamas iespējamas alternatīvas Eiropas Savienībā (ES). Latvijas iedzīvotājiem nepieciešamo terapiju ir iespējams nodrošināt arī ar citām Latvijā un ES reģistrētām zālēm.
Atšķirībā no 20. gadsimta 90. gadiem tagad Krievijā vai Baltkrievijā ražotas1 zāles veido niecīgu Latvijas tirgus daļu. Pērn tā bija tikai 1% pēc apgrozījuma (bez PVN) un 2% pēc pārdoto iepakojumu skaita.
ZVA vērš uzmanību, ka atbildību par reģistrētām zālēm un to piegādēm uzņemas ES dalībvalstīs reģistrēti uzņēmumi – zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieki. Savukārt atbildību par zāļu ražošanas atbilstību reģistrētajai dokumentācijai uzņemas par sērijas izlaidi atbildīgais ražotājs, kuram arī ir jābūt reģistrētam kādā no ES dalībvalstīm.
Saskaņā ar normatīvo aktu prasībām, kas ir spēkā Latvijā, zāļu reģistrācijas apliecības īpašniekam vai tā pārstāvim ir jāziņo ZVA par piegādes pārtraukumiem, ja zāles pastāvīgi vai uz laiku netiek laistas Latvijas tirgū. Šādu paziņojumu uzņēmumam ZVA ir jāiesniedz vismaz divus mēnešus pirms tam, kad zāles pārtrauc laist tirgū, izņemot ārkārtas apstākļus. Līdz ar to ZVA rīcībā būs aktuāla informācija par zāļu pieejamību.
ZVA ir aicinājusi Latvijas zāļu ražotājus savlaicīgi ziņot par piegādes pārtraukumiem, kas ļauj nodrošināt nepārtrauktu zāļu pieejamību Latvijas pacientiem un laikus novērst piegādes pārtraukumus, kā arī vērsusies pie zāļu vairumtirgotājiem ar aicinājumu apzināt Krievijai un Baltkrievijai alternatīvas piegādes iespējas atsevišķu zāļu gadījumā.