Zantē un Irlavā – zaļo darbu karogs

24. septembrī Rīgā Vides ministrs Raimonds Vējonis svinīgi pasniedza Zaļos karogus 25 Latvijas ekoskolām – to vidū arī Zantes pamatskolai un Irlavas vidusskolai. Ministrs apņēmies personiski būt klāt šo karogu uzvilkšanas ceremonijā un, kā vienas no pirmajām, šonedēļ apmeklēja abas mūsu rajona Ekoskolas.

24. septembrī Rīgā Vides ministrs Raimonds Vējonis svinīgi pasniedza Zaļos karogus 25 Latvijas ekoskolām – to vidū arī Zantes pamatskolai un Irlavas vidusskolai. Ministrs apņēmies personiski būt klāt šo karogu uzvilkšanas ceremonijā un, kā vienas no pirmajām, šonedēļ apmeklēja abas mūsu rajona Ekoskolas.

It visā iekļaut vides izglītību

25. septembra pēcpusdienā Zaļais karogs pirmo reizi uzvijās mastā pie Zantes pamatskolas. Svinīgajā pasākumā skolas direktore Kristīne Elksnīte uzsvēra, ka šī diena ir īpaša – teju kā otrs 18. novembris, tikai šoreiz karoga pacelšana ir alga divu gadu darbiņam. Vairāk par to, kas paveikts, lai saņemtu Zaļo karogu, pastāstīja direktora vietniece mācību darbā Elita Gaile:

– Darbiņš rit jau trešo gadu, jo pirmajā gadā bioloģijas skolotājas Helēnas Bērziņas vadībā tikai iepazinām, kas darāms; tam visam mūs iedrošināja skolas direktore Kristīne Elksnīte, jo skolai esot vajadzīgs kaut kas jauns. Kā zināms, lauku skolu izdzīvošana vairāk balstās uz to, ko tās var piedāvāt. Šķita, ka šajā jomā varētu darboties, jo daudzas zaļas lietas tāpat ikdienā darām – piedalāmies apkārtnes sakopšanas talkās, dodamies zaļajās ekskursijās, nakts pārgājienos un piedalāmies citās interesantās lietās, kādu nav citur. To visu vajadzēja salikt vienā kompaktā programmā, un tāds arī ir Zaļo Ekoskolu darbs – iekļaut vides izglītību mācību priekšmetos un ārpusklases pasākumos. Tā laika gaitā ideja apauga ar labiem darbiem.

Piedaloties šķiroto atkritumu vākšanas akcijā, nopelnījām skolai digitālo fotoaparātu; esam iesaistījušies Dzīvnieku draugu skolā (rīkojām vairākas akcijas, lai veicinātu līdzcietību pret dzīvniekiem; ir bijušas fotoizstādes un zīmējumu konkursi); jau trešo gadu piedalāmies valsts konkursā «Lauki – manas mājas» (bērniem maketā jāatveido kas tāds, ko varētu realizēt vietējie uzņēmēji; pērn viņi popularizēja ārstniecības augu audzēšanu; šogad domāsim, kā labiekārtot skolas tuvumā esošo dīķi); katru gadu piedalāmies Meža dienās – pēdējos gados ne tik daudz ar stādīšanu, kā vides sakopšanu; jau ceturto gadu labākie skolēni piedalās vasaras nometnē skolas "krustvecāka" – a/s «Latvijas finieris» atpūtas bāzē Abragciemā; tāpat skolā darbojas vairāki ar vides izglītību saistīti pulciņi un mums ir savi vides reportieri; vismaz septiņus gadus H. Bērziņas vadībā bērni ar dažādiem projektiem piedalās Valsts Vides projektu olimpiādē un parasti iegūst pirmās – otrās vietas; zemāku nav. Tas viss tā krājas un arī valsts mērogā tiek novērtēts – šogad 13. oktobrī brauksim uz Rīgu pēc «Draudzīgā aicinājuma» balvas.

Jādarbojas vairākās jomās

Būt Ekoskolai nozīmē nevis paveikt vienu darbiņu, bet mērķtiecīgi darboties vairākās jomās. Pērn izvēlējāmies veselīgā dzīvesveida tēmu – pētījām, kā mēs ēdam, sportojam un tamlīdzīgi. Šogad pētīsim ūdeni – katra klase atbilstoši zināšanu līmenim.

Ko dod šādi pētījumi? Vai tagad jūs skolā dzīvojat veselīgāk?

– Ar pašvaldības atbalstu ēdnīcā vecie krēsli un galdi nomainīti pret ekoloģiskām koka mēbelēm; skolā ierīkots «Venden» ūdens automāts un jaunas dušas telpas. Ir padomāts, lai visi (arī mazturīgo ģimeņu bērni) skolā varētu paēst siltas pusdienas.

Vai noskaidrots, kas ir kaitīgākā lieta skolā?

– To jau nevar skaļi teikt – varbūt viena otra vecākās klases skolēna kaitīgie ieradumi; arī par to esam runājuši – uzaicinājām mediķi, kas novadīja skolā lekciju.

Bet varbūt, bērnuprāt ,viskaitīgākais ir stress pirms kontroldarba?

– Jā, visam pamatā ir skolotāju izglītošana. Mēs regulāri piedalāmies dažādos kursos un semināros, lai zaļo ideju īstenošana nebūtu tikai tukša runāšana.

Irlavā vienmēr bijusi sakopta vide

26. septembrī Zaļais karogs uzvijās Irlavas vidusskolas pagalmā, un šo notikumu papildināja arī jaunas plāksnes ar norādi «Ekoskola» atklāšana pie skolas durvīm. Skolas direktore Skaidrīte Gulbe atgādināja, ka šeit jau gadu desmitiem bijusi sakopta vide (jau vairāku gadu garumā pie skolas tiek veidots košumkrūmu parks) un to novērtējot arī ciemiņi, kas saka – dzīve šeit kā dieva ausī. Ar to var vienīgi lepoties un jāprot to novērtēt.

Pievienoties Zaļajai kustībai nolēmuši jau pirms gadiem pieciem, un tas ļāvis kļūt vēl zinošākiem, iesaistīt zaļo ideju īstenošanā arī citus cilvēkus pagastā. Vēl esot daudz sapņu un ieceru, ko kopīgi paveikt, taču īpašs paldies Ekopadomes koordinatorei, audzinātājai Modrai Vīndedzei, mazpulcēnu vadītājai Līgai Bierandei, kā arī skolas saimniekam Kasparam.

***

Ekoskolu programma ir viens no populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Pašlaik tajā iesaistītas vairāk nekā 20 000 skolas, kurās mācās 4,5 miljoni skolēnu. Latvijā programmā piedalās 64 mācību iestādes, kurās mācās 14 000 audzēkņu.

Ekoskolu programmas atpazīstamākais elements ir stimula sistēma skolām par sekmīgu darbu – Zaļā karoga balva. Latvijas Ekoskolas nosaukums un diploms ir nacionāla līmeņa balva skolām, kuras ir ceļā uz Zaļo karogu. Programmu finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds, «Latvija Statoil» un «Latvijas valsts meži".

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *