Zāles var kļūt bīstamas! Aprunājies ar farmaceitu!

Septembrī veiktā iedzīvotāju aptauja parādīja, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju nezina pašus vienkāršākos medikamentu lietošanas noteikumus. Lai uzlabotu iedzīvotāju zināšanas par drošu un pareizu zāļu iegādi un lietošanu, oktobrī pirmo reizi simtiem Latvijas aptieku vienojās kampaņā «Zāles var kļūt bīstamas! Aprunājies ar farmaceitu!».

Septembrī veiktā iedzīvotāju aptauja parādīja, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju nezina pašus vienkāršākos medikamentu lietošanas noteikumus. Lai uzlabotu iedzīvotāju zināšanas par drošu un pareizu zāļu iegādi un lietošanu, oktobrī pirmo reizi simtiem Latvijas aptieku vienojās kampaņā «Zāles var kļūt bīstamas! Aprunājies ar farmaceitu!». “Kampaņas mērķis bija vērst iedzīvotāju uzmanību uz to, ka zāles ne tikai palīdz, bet arī var kļūt bīstamas, ja tās lieto nepareizi, neracionāli vai nevietā, un ka aptiekā strādā augsti kvalificēti speciālisti, kuru uzdevums ir konsultēt katru no mums par minētajiem jautājumiem,” norāda Latvijas Farmaceitu biedrības vadītāja Kitija Blumfelde. Latvijas Farmaceitu biedrības rīcībā esošie dati liecina, ka 6 – 10% gadījumu aptiekas apmeklētājam pietiek tikai ar farmaceita sniegto konsultāciju un viņš no aptiekas aiziet bez pirkuma.

Vairākas aptaujas rāda, ka vairumā gadījumu viena no pirmajām izvēlēm konsultācijām saslimšanas gadījumos ir ģimenes locekļi un interneta resursi, ārstu un farmaceitu atstājot kā otro izvēli. Tas apliecina satraucošu tendenci – vairums Latvijas iedzīvotāju par medikamentu izvēli saslimšanas gadījumā konsultē viens otru, nevis dodas pie speciālista. „Šāds risinājums paaugstina risku izvēlēties nepareizo ārstēšanās metodi, kā rezultātā slimība var padziļināties, var rasties komplikācijas. Cilvēks var nepamanīt kādu būtisku simptomu, jo pat galvas sāpēm var būt vairāk nekā 200 dažādu iemeslu,” skaidro K. Blumfelde.

Rudens mēnešos cilvēki aptiekā iegriežas biežāk un līdz ar apmeklētāju skaita pieaugumu palielinās arī konsultāciju biežums aptiekā. Oktobrī organizētajā kampaņā «Zāles var kļūt bīstamas! Aprunājies ar farmaceitu!» aicinājām, sabiedrību atcerēties, ka farmaceits aptiekā vienmēr ir gatavs konsultēt par zāļu lietošanu, izvēli un veselības saglabāšanas un atjaunošanas jautājumiem. Īpaša uzmanība tika pievērsta mazpilsētām un ciematiem, kur farmaceits aptiekā nereti ir vispieejamākais veselības aprūpes speciālists.

Kampaņas laikā apkopotā informācija liecina, ka farmaceiti, īpaši reģionos ir novērojuši, ka cilvēki vairāk sāk veltīt uzmanību jautājumiem par medikamentu lietošanu – vēlas aprunāties ar farmaceitu, interesējas par alternatīvām, par dažādu zāļu savstarpējo savienojamību. „Arī tad, ja ģimenes ārsts receptē norādījis, cik bieži un kā zāles lietojamas, farmaceitam bieži vien nākas to vēlreiz izskaidrot. Ja tiek lietoti vairāki medikamenti, vēlams nēsāt līdzi lietojamo medikamentu sarakstu un devas,” norāda kampaņā piedalījušies farmaceiti.

Farmaceiti atzinuši, ka kampaņa ir tikai pirmais solis, lai arī paši farmaceiti sasparotos un aizdomātos, ka klientu zināšanas par medikamentiem ir krietni mazākas un ka ne visu viņi vienmēr pietiekami skaidri saprot.

Uzziņai par medikamentu lietošanu – vienkārši pamatprincipi:

– Medikamentiem nedrīkst uzdzert sulu vai kafiju, bet gan glāzi tīra ūdens.

– Augļi, it īpaši citrusaugļi vai to sulas, piemēram, apelsīnu vai greipfrūtu sula vai arī citi uztura līdzekļi, piemēram, piena produkti, vai alkohols var būtiski ietekmēt – mazināt vai pastiprināt – medikamentu iedarbību.

– Ja nav norādīti īpaši zāļu lietošanas noteikumi, tad, lai zāles iedarbotos efektīvi, tās vislabāk lietot tukšā dūšā- Daži medikamenti pastiprina viens otra darbību, citi pretēji – pavājina. Piemēram, līdzekļi pret alerģiju var pastiprināt miega zāļu iedarbību.

Latvijā esošajās 787 aptiekās strādā vairāk nekā 1600 farmaceitu ar augstāko izglītību un gandrīz 1400 farmaceita asistentu, kas ieguvuši vidējo profesionālo izglītību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *