Vienojas par vairākiem pamatvirzieniem abortu skaita mazināšanai

Nodrošināt sievietes tiesības uz pārdomātu un brīvu izvēli grūtniecības gadījumos, kad tiek pieļauta tās mākslīga pārtraukšana un aizsargāt nedzimušu dzīvību no ieņemšanas brīža. Par šādu darba grupas mērķi, otrdien, 31.jūlijā, vienojusies Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas izveidotā darba grupa.

Nodrošināt sievietes tiesības uz pārdomātu un brīvu izvēli grūtniecības gadījumos, kad tiek pieļauta tās mākslīga pārtraukšana un aizsargāt nedzimušu dzīvību no ieņemšanas brīža. Par šādu darba grupas mērķi, otrdien, 31.jūlijā, vienojusies Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas izveidotā darba grupa.

Atšķirīgi viedokļi bija biedrības “Papardes zieds" un Resursu centrs sievietēm “Marta" pārstāvjiem, tomēr visi darba grupas dalībnieki vienojās, ka darba grupas mērķis ne atklātā, ne slēptā veidā nenozīmē aborta aizliegumu.

Darba grupas dalībnieki vienprātīgi atzina, ka ir ļoti būtiski strādāt preventīvi, lai sieviete nenonāktu izvēles priekšā par aborta izdarīšanu, un vienojās, ka aborts ir sociāla problēma, ko ir iespējams risināt, ka tā jārisina valstiskā līmenī.

Tāpat tika panākta vienošanās par iespējamo atbalsta programmu virzieniem grūtniecības gadījumos, kad tiek pieļauta tās mākslīga pārtraukšana – nodrošināt grūtniecēm konsultatīvo speciālistu un valsts akreditētu krīzes centru pieejamību, dot iespēju dzīvot audžuģimenēs, veicināt valsts un pašvaldību finansiālo atbalstu un ģimenei draudzīgu darba devēju attieksmi, sniegt atbalsta programmas skolniecēm, studentēm un sociāli nelabvēlīgām ģimenēm. Kā viens no atbalsta pasākumiem tika minēts audžuģimenes, kuras piedāvātu grūtniecēm dzīvesvietu un būtu gatavas audzināt jaundzimušo. Klātesošie konceptuāli vienojās, ka jānodrošina konsultatīvo centru pieejamība, kuros speciālistu uzdevums būtu nevis atrunāt sievieti no grūtniecības pārtraukšanas, bet piedāvāt informatīvu un sociālu palīdzību, lai sieviete varētu pieņemt pārdomātu un nesasteigtu lēmumu.

Tāpat nepieciešams veicināt valsts un pašvaldību finansiālo atbalstu, ko varētu izstrādāt Valsts dzimstības veicināšanas fonda ietvaros, jo pašlaik pašvaldībās atbalsta mehānismi ir nepilnīgi un ne vienmēr praksē darbojas.

Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Matule rosināja sniegt īpašu un maksimālu atbalstu studentēm, kuras studē augstskolās budžeta grupā, lai šī budžeta vieta topošajai māmiņai saglabātos.

Sēdē tika minēts jautājums par uzturlīdzekļu piešķiršanu bērniem, tostarp, problemātiku saistībā ar uzturlīdzekļu piešķiršanu tiem bērniem, kuriem nav noteikta paternitāte. Šis jautājums tiks skatīts atsevišķi Demogrāfijas lietu apakškomisijā pēc Saeimas starpsesiju pārtraukuma.

Nākamā darba grupas sēde notiks 14.augustā, kurā skatīs dalībnieku iesniegtos priekšlikumus par valsts un pašvaldību atbalsta programmām, kā arī citus priekšlikumus attiecībā uz darba grupā apskatāmajiem jautājumiem.

Lai sekmētu dzimstību un demogrāfiskās situācijas uzlabošanos Latvijā ilgtermiņā, Demogrāfijas apakškomisijas priekšsēdētājs Koalīcijas sadarbības padomē jau ir iesniedzis priekšlikumu par māmiņu algu izmaksu laiku pagarināšanu līdz bērna pusotram gada vecumam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *