Viena diena Pasaku tēva Anša Lerha-Puškaiša pēdās

Vakar, 26. septembrī Rīgas Latviešu biedrības namā norisinājās mūsu izcilā novadnieka – pasaku vācēja un apkopotāja, skolotāja un dārzkopja – Anša Lerha-Puškaiša 150. dzimšanas dienas atceres pasākums “Gaismu sauca".

Vakar, 26. septembrī Rīgas Latviešu biedrības namā norisinājās mūsu izcilā novadnieka – pasaku vācēja un apkopotāja, skolotāja un dārzkopja – Anša Lerha-Puškaiša 150. dzimšanas dienas atceres pasākums “Gaismu sauca".

Šajā kultūras programmā ar Latvijas Universitātes pētnieka Gunta Pakalna iniciatīvu tika daudz runāts par Pasaku tēva dzīves gājumu, viņa ieguldījumu latviešu literatūrā un folklorā, dārzkopībā, par stāstīšanas tradīcijām un to saglabāšanu, par Džūkstes pasaku muzejā savākto mantojumu; bija daudz apsveikumu, pasaku un teiku stāstu, bija dziesmas un dejas un varoņteika par Kurbadu, bija daudz informācijas par Tukumu un novadu, mākslas meistaru un radošu ļaužu darinājumu, dažādi garšīgi cienasti – ēdami uz vietas un iegādājami līdzi ņemšanai. Visu to sadomājuši un īstenojuši Džūkstes pagasta kultūras ļaudis, jo īpaši Pasaku muzeja vadītāja Ausma Lūse, tā dibinātāja Judīte Timma un Džūkstes kultūras nama direktore Aija Ektermane un daudzi citi, ar kuru gādību šajā dienā Biedrības namā varēja sastapt tik daudz džūkstenieku, slampenieku, lestenieku, tukumnieku,arī talsinieku, liepājnieku, rīdzinieku… Viņi visas sestdienas garumā, kā dzimšanas dienas pasākuma atklāšanā teica Latviešu biedrības priekšsēdētājs Valdis Rūmnieks, staigāja un aicināja staigāt A. Lerha-Puškaiša pēdās.
Jāteic, no agra rīta līdz vēlam vakaram pasākuma dalībniekiem un viesiem bija jātur acis un ausis vaļā, jo visās zālēs bija, ko redzēt un dzirdēt, brīžiem pat vienlaikus. Iespēju bez maksas uzzināt ko vairāk par A. Lerhi-Puškaiti izmantoja gan folkloras pētnieki un folkloras kopu dalībnieki, skolotāji, zinātnieki. Savukārt interesanto kultūras programmu noskatījās daudz viesu, kuri neslēpa, ka bijuši ļoti pārsteigti par lauku ļaužu sarūpēto pasākumu, kas piepildījis visu Biedrības namu ar tik īpašiem notikumiem. Kā vienu no interesantākajiem daudzi atzīmēja stāstnieku sarīkojumu, kurā ar A. Lerha-Puškaiša Džūkstes pasakām un stāstiem no dzīves piedalījās arī džūkstenieki Egita Ose, Agnese Pole, Romāns Bargais un Irita Kočane (skolotāja Irēna Rēdliha). Savukārt Pasaku tēvam veltītajā konkursā Zelta zālē apbalvoja Tukuma E.Birznieka-Upīša 1. pamatskolas skolēnus Edīti un Haraldu Štrausus. Sagatavot kultūrvēsturisku darbu viņiem palīdzējusi mamma Daira Štrausa, bet konkursā piedalīties rosinājusi skolotāja Ligita Vasiļonoka.
Jāpiebilst, ka Džūkstes pasaku muzeja dibinātājai Judītei Timmai šī bija divtik īpaša diena – par A. Lerha-Puškaiša piemiņas saglabāšanu dienu iepriekš viņa saņēmusi Luda Bērziņa konkursa galveno balvu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *