Valsts ieņēmumu dienests (VID) nolēmis četros atsevišķos procesos sadalīt 2005.gadā sākto kriminālprocesu par kādas firmas izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, kura ietvaros pirms vairāk nekā gada tika apķīlāti četrās Latvijas bankās esošie nodarījumos iesaistīto firmu līdzekļi – 509 209 lati.
VID 2006.gada augustā, izmeklējot kriminālprocesu par lielu zaudējumu nodarīšanu valstij, identificēja vairāk nekā 12 personu veidotu starptautisku noziedznieku grupējumu un apķīlāja 20 gan reāli strādājošu, gan fiktīvu Latvijas uzņēmumu naudu. Grupējuma dalībnieki saistīti arī ar Krievijas organizēto noziedzību un tas organizējis krāpnieciskas shēmas. Dažas no iesaistītajām firmām tolaik darbojās arī Lietuvā.
Atbildot uz 2007.gada oktobrī uzdoto jautājumu par konkrētā kriminālprocesa virzību gada laikā, VID Komunikācijas nodaļa 18.janvārī aģentūrai LETA sniedza atbildi, ka, ņemot vērā organizatoru un dalībnieku sastāvu, kriminālprocess sadalīts epizodēs četros atsevišķos kriminālprocesos.
No četriem procesiem trīs kriminālprocesi nosūtīti Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai, bet viens kriminālprocess ir izmeklēšanas stadijā un tuvākajā laikā plānots nosūtīt kriminālvajāšanas uzsākšanai.
VID atbildē nekonkretizē, par ko sākti atsevišķie kriminālprocess, kā arī to, kāds ir tajos aizdomās turēto personu loks un kad tie nodoti kriminālvajāšanas uzsākšanai, vien norāda, ka par rīcību ar arestētajiem naudas līdzekļiem lems tiesa.
LETA jau ziņoja, ka VID kriminālprocesu par kādas firmas izvairīšanos no nodokļu nomaksas sāka 2005.gada jūnijā, bet organizētās noziedzības grupējumu tas identificēja 2006.gada augustā.
Organizētās noziedzības grupējums tika atklāts, izmeklējot kādu gaļas kontrabandas shēmu.
Grupējums no 2005.gada līdz 2006.gada augustam darbojies ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā, tolaik norādīja VID. Tas veicis gan reālus darījumus, gan noformējis dokumentus par faktiski nenotikušiem darījumiem.
Grupējuma organizatori veikuši darījumus, arī snieguši starpnieka pakalpojumus, iepērkot Polijā, Vācijā un citās valstīs dažādas preces – gaļu, automašīnas – un pēc tam noformējot dokumentus par preces pārdošanu pircējam, arī lielam Latvijas gaļas pārstrādes uzņēmumam.
VID norādīja, ka darījumiem tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis (PVN) un uzņēmumiem šis nodoklis bija jāsamaksā valsts budžetā. Tā netika izdarīts.
Lai neveidotos nodokļa parāds, līdztekus reālajiem darījumiem organizētās noziedzības grupējums veicis noziedzīgus nodarījumus, izmantojot vairāku fiktīvi dibinātu uzņēmumu dokumentus, zīmogus, fizisku personu bankas kontus un personu datus, noformējot ar PVN apliekamu darījumu dokumentus par faktiski nenotikušiem darījumiem, tā veidojot PVN pārmaksas un neprasot tās no valsts budžeta.
Lai par faktiski nenotikušiem darījumiem saņemtās naudas summas nonāktu noziedzīgā grupējuma rīcībā, izmantotas fiktīvi noslēgtas vienošanās un aizdevumi, tā mainot finanšu līdzekļu piederību.
Darījumos ar fiktīvi dibinātiem uzņēmumiem izmantoti citu valstu kredītiestāžu pakalpojumi, tā apgrūtinot šādas shēmas atklāšanu.
VID noteica uzņēmumus, kas veido krāpnieciskās shēmas, kuras izmantojot tiek veikti noziegumi.
Kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā tika veikta kratīšana, noteiktas ekspertīzes, pieņemts lēmums par nodokļu auditu un citu kontroli sešiem uzņēmumiem un trīs fiziskajām personām, kas ir saistītas ar izmeklējamo organizētās noziedzības grupējumu.
Kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā tika nosūtīti arī tiesiskās palīdzības lūgumi Lietuvas un Igaunijas tiesībaizsardzības iestādēm.
Kriminālprocesa izmeklēšanas laikā gūtā informācija norāda uz organizētās noziedzības pazīmēm, kā arī uz noziedzīga nodarījuma veikšanu, lai nemaksātu valsts budžetā nodokļus, izkrāptu pievienotās vērtības nodokli un legalizētu finanšu līdzekļus lielā apjomā, tolaik pauda VID.