Vecāku, maternitātes un paternitātes pabalsta griestus pacels nākamgad

Ar mērķi uzlabot demogrāfisko situāciju un veicināt nodokļu nomaksu, kā arī atjaunot uzticēšanos valsts sociālās apdrošināšanas sistēmai, šodien, 10. jūlijā Ministru kabineta sēdē pieņemts lēmums no nākamā gada 1. janvāra ieviest izmaiņas vecāku pabalsta, maternitātes pabalsta un paternitātes pabalsta apjomā.

Ar mērķi uzlabot demogrāfisko situāciju un veicināt nodokļu nomaksu, kā arī atjaunot uzticēšanos valsts sociālās apdrošināšanas sistēmai, šodien, 10. jūlijā Ministru kabineta sēdē pieņemts lēmums no nākamā gada 1. janvāra ieviest izmaiņas vecāku pabalsta, maternitātes pabalsta un paternitātes pabalsta apjomā.

No 2013. gada 1. janvāra vecāku, maternitātes un paternitātes pabalstu maksimālais apmērs dienā būs Ls 23,02  un 50% no summas, kas pārsniegs Ls 23,02.

Pašlaik attiecībā uz minētajiem valsts pabalstiem spēkā ir ierobežojumi, kas nosaka, ka, izmaksājot vecāku pabalstu par bērniem, kas dzimuši pēc 2010. gada 2 .novembra, to maksimālais apmērs dienā ir Ls 11,51 un 50% no summas virs 11,51 Ls. Šādi nosaka arī izmaksājamā maternitātes pabalsta un paternitātes pabalsta apmēru.

Plānotajām izmaiņām vecāku pabalsta, maternitātes pabalsta un paternitātes pabalsta apmēros ar 2013. gada 1. janvāri, salīdzinot ar 2013. -2014. gadā plānotajiem izdevumiem, papildus būs nepieciešami 6,5 miljoni latu 2013. gadā, savukārt 2014. gadā – 6,7 miljoni latu.

Vienlaikus plānots, ka ģimenes valsts pabalsta apmēru, kas pašlaik ir 8 lati mēnesī par katru bērnu, nemainīgu saglabās līdz 2014. gada 31. decembrim. Savukārt no 2015. gada 1. janvāra plānots atjaunot ģimenes valsts pabalsta apmēra diferenciāciju atkarībā no bērnu skaita ģimenē, proti, pabalsta lielumu par pirmo bērnu ģimenē noteiktu Ministru kabinets, par otro bērnu ģimenē ģimenes valsts pabalsts būtu divas reizes, bet par trešo bērnu un nākamajiem bērniem – trīs reizes lielāks nekā par pirmo bērnu ģimenē.

Labklājības ministrijas (LM) aprēķini liecina, ka ģimenes valsts pabalsta izmaksas turpināšanai 2013.gadā valsts budžetā nepieciešamā summa būs 28,8 miljoni latu, 2014. gadā – 28,5 miljoni latu. Plānots, ka 2015. gadā, lai izmaksātu diferencētos pabalstus, būs vajadzīgi 46,5 miljoni latu.

No 2013. gada 1. janvāra bezdarbnieka pabalsta saņemšanas ilgums nebūs atkarīgs no personas apdrošināšanas stāža un būs deviņi mēneši. Pirmos trīs mēnešus bezdarbnieki pabalstu varēs saņemt pilnā apmērā, nākamos trīs mēnešus – 75% no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta apmēra, savukārt pēdējos trīs mēnešus – 50% no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta apmēra.

Pašlaik cilvēkiem ar apdrošināšanas stāžu no viena gada līdz deviņiem gadiem (ieskaitot) bezdarbnieka pabalsta izmaksas periods ir 4 mēneši; cilvēkiem ar apdrošināšanas stāžu no desmit līdz deviņpadsmit gadiem (ieskaitot) – 6 mēneši; cilvēkiem ar apdrošināšanas stāžu no 20 gadiem – 9 mēneši.

Lai īstenotu ieceri no 2013. gada 1. janvāra veikt izmaiņas maternitātes pabalsta, paternitātes pabalsta un vecāku pabalsta apmēros, kā arī bezdarbnieka pabalsta piešķiršanas kārtībā nepieciešams veikt grozījumus vairākos likumos.

Atgādinām, ka sociālās apdrošināšanas sistēma ir pasākumu kopums, ko organizē valsts, lai apdrošinātu cilvēka vai viņa apgādībā esošo personu risku zaudēt darba ienākumu sakarā ar sociāli apdrošinātās personas slimību, invaliditāti, maternitāti, bezdarbu, vecumu, nelaimes gadījumu darbā vai saslimšanu ar arodslimību, bērna kopšanu, kā arī papildu izdevumiem sakarā ar sociāli apdrošinātās personas vai tās apgādībā esošā nāvi.

Komentāri

  1. Jauka ziņa! Kāpēc bija nepieciešama parakstu vākšana par babalstu griestu atcelšanu, kas izgāzās, ja tagad beidzot augša saprot, ka bērni ir mūsu nākotne?!!!

  2. Nu no tā, ka atcels maternitātes pabalsta griestus, bērnu vairāk nebūs. Valdībai vajadzēja padomāt par to, kā ierobežot pabalsta izsaimniekošanu. Jo pabalstu drīkstētu saņemt tikai nestrādājoši vecāki, bet ja gribi strādāt, atsakies no pabalsta. Pieraduši visi tikai pie tā, ka viņiem viss pienākas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *