Valsts aizkavē maksājumus, zemniekiem – zaudējumi

Redakcijā vērsās zemnieki, kuri laikā nav saņēmuši naudu par pārdotajiem graudiem no zemnieku kooperatīva «Latraps». Zemniekiem ir kredītsaistības, kuras jākārto noteiktos termiņos, tāpēc viņiem radušās nopietas problēmas.

Redakcijā vērsās zemnieki, kuri laikā nav saņēmuši naudu par pārdotajiem graudiem no zemnieku kooperatīva «Latraps». Zemniekiem ir kredītsaistības, kuras jākārto noteiktos termiņos, tāpēc viņiem radušās nopietas problēmas.

Naudas vietā – pārbaude!

Kooperatīvā sabiedrība «Latraps» ir dibināta 2000. gadā un tās biedru skaits no 12 ir izaudzis līdz 465. Kooperatīvs strādā savu biedru – zemnieku interesēs, piedāvājot dažādus pakalpojumus: organizē ražošanas līdzekļu – sēklu, minerālmēslu u,. c. centralizētu iegādi, iepērk un realizē graudus, apgādā zemniekus ar tehniku, piedāvā graudu pirmapstrādes un transporta pakalpojumus. Kas noticis, kāpēc tiek kavēta samaksa par nodotajiem graudiem? Ar šo jautājumu vērsāmies pie kooperatīvās sabiedrības «Latraps» sabiedrisko attiecību speciālistes Evitas Kairišas, kura paskaidroja: «Latraps» iesniedzis Valsts Ieņēmumu dienestā pieteikumu PVN atmaksai par eksportētajiem graudiem. Summa, ko «Latraps» gaida no Valts Ieņēmumu dienesta, ir viens miljons latu. Taču atmaksa tiek aizkavēta, bet kooperatīvā notiek viena audita pārbaude pēc otras, pavisam jau tādas bijušas četras!

Zemnieku saimniecības «Joži» īpašnieks un «Latraps» valdes loceklis Gunvaldis Sproģis par situāciju ir satraukts gan kā atbildīga kooperatīva amatpersona, gan kā zemnieks. Naudas plūsma ir sarēķināta gan lielā, gan mazā saimniecībā, kredīti ir jāmaksā visiem, un tagad būs jārēķinās ar soda procentiem. Jautāts, vai gadījumā, ja būs soda procenti, G. Sproģis neplāno vērsties tiesā, viņš atbildēja, ka to rādīs laiks, atkarībā no tā, cik lieli šie soda procenti būs sakrājušies.

VID atbilde – formāla

Par šo ziņu bijām patiesi pārsteigti, jo no atmiņas nav izdzisuši augsta ranga VID darbinieku priekšlasījumi Valsts ieņēmumu dienesta jubilejas sarīkojumā Bauskā, kur vairākkārt tika skaidrots, cik šis dienests ir draudzīgs uzņēmējiem un cik vienoti mērķi ir abiem. Tāpēc lūdzām skaidrojumu Valsts Ieņēmumu dienesta Zemgales reģionālās iestādes biroja priekšniecei Sandijai Ātrenai- Zaharčenokai. Lūk, viņas atbilde: "Par konkrētu nodokļu maksātāju informāciju VID aizliedz sniegt likums par Nodokļiem un nodevām. Kam un kad pienākas saņemt PVN pārmaksas, nosaka likums. Saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto, VID ir tiesības veikt pārbaudi, lai pārliecinātos par PVN pārmaksu atmaksas pieprasījuma pamatotību. Līdz ar to VID kategoriski noliedz izteikumu, ka VID aizkavē atmaksas, lai pildītu budžeta ieņēmumu plānu. Cik ir atteiktas atmaksas, centralizēti netiek uzskaitīts, tamdēļ šādu statistiku nevaram iedot. Tomēr mums ir statistika par atmaksātajām PVN summām šī un pagājušā gada deviņos mēnešos, kas liecina, ka atmaksātās summas pieaug, nevis samazinās: 2007. gada deviņos mēnešos atmaksāti 329,95 miljoni latu, 2008. gadā 442,53 miljoni latu. Ievērojams atmaksātās summas pieaugums apstiprina, ka kopumā pārmaksātās PVN atmaksas palielinās."

Varam tikai padomāt…

Publikāciju gatavojot, meklējām arī biedrības «Mārketinga padome» viedokli. (Vadītāja Inguna Gulbe), jo biedrība kā vienu no saviem mērķiem un darbiem min tieši pārtikas produktu eksportu. Diemžēl pagaidām nekādu atbildi tā arī nesagaidījām…

Kuluāru sarunas vēsta, ka VID kavē PVN atmaksu vēl kādiem pieciem vai sešiem lauksaimniecības uzņēmumiem, jo viens no šiem uzņēmumiem, lūk, esot negodīgs. To, kurš ir tas negodīgais, arī neizpauž, kaut gan zemniekiem būtiski ir zināt, ar kuru uzņēmumu nedrīkstētu ielaisties darījumos. Turklāt aizdomīguma dēļ valsts rada negatīvas sekas daudzu – lielu un mazu saimniecību – uzņēmējdarbībā, turklāt vēl šajos ekonomiskajos apstākļos. Varam domāt arī par pašu ļaunāko, ka valstij vienkārši vairs nav naudas, lai nokārtotu visas savas saistības un PVN nodokļa atmaksa tīši tiek kavēta, aizbildinoties ar dažādām pārbaudēm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *