Vāks parakstus, lai ierosinātu grozījumus Satversmē

Šā gada 1. februārī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) iesniedza vēlētāju parakstītu likumprojektu «Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē». Iesniegtais likumprojekts paredz grozīt Satversmes 78. un 79. pantus, nosakot, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības rosināt Saeimas atlaišanu. Noteikts, ka no 12. marta līdz 10. aprīlim Latvijā notiks kārtējā parakstu vākšana.

Šā gada 1. februārī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) iesniedza vēlētāju parakstītu likumprojektu «Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē». Iesniegtais likumprojekts paredz grozīt Satversmes 78. un 79. pantus, nosakot, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības rosināt Saeimas atlaišanu. Noteikts, ka no 12. marta līdz 10. aprīlim Latvijā notiks kārtējā parakstu vākšana.

Kā informēja CVK, tā pārbaudīja iesniegtos parakstus un konstatēja, ka LBAS rosināto likumprojektu parakstījuši 11 095 balsstiesīgie Latvijas pilsoņi.

Likums «Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu» paredz, ka, saņemot ne mazāk kā 10 000 balsstiesīgo vēlētāju parakstītu likumprojektu, CVK ir jāizsludina 30 dienu ilga parakstu vākšana.

Parakstu vākšana likumprojekta «Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē» ierosināšanai notiks no šā gada 12. marta līdz 10. aprīlim.

Parakstīties par Satversmes grozījumu ierosināšanu vēlētāji varēs pašvaldību noteiktajās parakstu vākšanas vietās, kā arī Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās ārvalstīs.

Ja Saeima galīgajā lasījumā atbalstīs grozījumus likumā «Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu», tad šajā parakstu vākšanā vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar nokļūt parakstu vākšanas vietā, pirmo reizi tiks organizēta parakstīšanās viņu atrašanās vietā.

Ja parakstu vākšanā Satversmes grozījumu projektu atbalstīs ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita jeb vismaz 149 064 vēlētāji, CVK Satversmes grozījumu projektu nodos Valsts prezidentam, kurš to iesniegs parlamentā.

Vēlētāju iesniegtais Satversmes grozījumu projekts stāsies spēkā, ja Saeima to pieņems bez labojumiem. Savukārt, ja Saeima iesniegto likumprojektu noraidīs vai pieņems ar grozījumiem, būs jārīko tautas nobalsošana.

LBAS mājas lapa internetā vēsta, – lai iesniegtu Satversmes grozījumu likumprojektu CVK, bija nepieciešams apkopot vismaz 10 000 notariāli apstiprinātu pilsoņu parakstu. Parakstu vākšana tika uzsākta 2007. gada 24. oktobrī, un kopš tā laika apkopoti 11 185 pilsoņu paraksti, kuri apliecina sabiedrības vēlmi pēc pārmaiņām. Grozījumi paredz, ka turpmāk Satversme vēlētājiem nodrošinās iespēju pirms termiņa atlaist Saeimu, tādējādi novēršot valdošās elites patvaļu un situācijas, kad tautas kalpi klaji ignorē sabiedrības viedokli.

LBAS vāca parakstus sadarbībā ar Zvērinātu notāru padomi, tāpēc parakstīties bija iespējams visos notāru birojos Latvijā. Statistika liecina, ka parakstītāji pārstāv visus valsts reģionus.

Nākamajā parakstu vākšanas kampaņā – no 12. marta līdz 10. aprīlim – būs jāsavāc desmitā daļa Latvijas balsstiesīgo vēlētāju paraksti jeb gandrīz 145 tūkstoši. Ar šiem parakstiem Satversmes grozījumi tiks nodoti Valsts Prezidentam, kuram tie būs jāvirza uz balsojumu Saeimā. Gadījumā, ja Saeima grozījumus nepieņems, tiks rīkots referendums.

LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers norādījis: "Šie grozījumi Satversmē valstī izskaudīs politiķu tradīciju par tautu domāt tikai reizi četros gados pirms vēlēšanām, un tas neapšaubāmi paplašinās pilsoņu iespējas ciešāk kontrolēt Saeimas deputātus, nodrošinot stiprāku pilsonisko sabiedrību."

Ko ierosina grozīt

LBAS organizētā parakstu vākšana paredz izdarīt Satversmē šādus grozījumus.

1. Izteikt 78. pantu šādā redakcijā:
78. Ne mazāk kā vienai desmitai daļai vēlētāju ir tiesība iesniegt Valsts Prezidentam pilnīgi izstrādātu Satversmes grozījumu projektu, likuma projektu, lēmuma projektu par Saeimas atlaišanu, kuru Prezidents nodod Saeimai. Ja Saeima to nepieņem bez pārgrozījumiem pēc satura, tad tas ir nododams tautas nobalsošanai.

2. Izteikt 79. pantu šādā redakcijā:
79. Tautas nobalsošanai nodotais Satversmes pārgrozījums ir pieņemts, ja tam piekrīt vismaz puse no visiem balsstiesīgiem.
Tautas nobalsošanai nodotais likumprojekts, lēmums par Latvijas dalību Eiropas Savienībā vai būtiskām izmaiņām šīs dalības nosacījumos, lēmums par Saeimas atlaišanu ir pieņemts, ja balsotāju skaits ir vismaz puse no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita un ja vairākums ir balsojis par likumprojekta pieņemšanu, Latvijas dalību Eiropas Savienībā vai būtiskām izmaiņām šīs dalības nosacījumos, Saeimas atlaišanu.

 

Aicina ziedot informatīvajai kampaņai

LBAS mājas lapā internetā norādīts, – lai neatkārtotos iepriekšējo referendumu bēdīgā pieredze un lai pietiktu līdzekļi, par kuriem parakstīšanās laikā par grozījumiem Satversmē organizēt informatīvo kampaņu, LBAS lūdz sabiedrības sociāli aktīvo daļu ziedot LBAS ziedojumu kontā ar norādi «Informatīvajai kampaņai par grozījumiem Satversmē». Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības konts a/s «Latvijas Unibanka»: LV68UNLA0002000695682, reģ. nr. 50008043851, PVN reģ. nr. LV50008043851.

LBAS kopā ar dalīborganizācijām informatīvajā kampaņā iesaistīs savus biedrus, lai iespējami plaši skaidrotu Satversmes grozījumu būtību un nepieciešamību. "Ar mūsu biedru skaitu pietiek, lai savāktu nepieciešamo parakstu skaitu, tomēr vēlamies panākt plašu sabiedrības atbalstu, jo šie grozījumi ir visu Latvijas pilsoņu interesēs," skaidro LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

Informācijas nodrošināšanai LBAS izveidos parakstu vākšanai veltītu vietni internetā un izdos informatīvos materiālus, kā arī iesaistīs plašsaziņas līdzekļus un arodbiedrību biedrus tiešā komunikācijā ar sabiedrību. Skaidrošanas darbā piedalīsies arī kompetenti Latvijas konstitucionālo tiesību eksperti, ziņo LBAS.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *