Kāda no Vācijas pilsētām nonākusi kritikas krustugunīs par neonacisma atbalstīšanu, jo vienai no savām skolām piešķīrusi tā zinātnieka vārdu, kas piedalījies raķešu "V-2" izstrādē, ar kurām Otrā pasaules kara laikā tika apšaudītas sabiedroto pilsētas.
Eigenes Bernštate, atzīmējot zinātnieka simto dzimšanas dienu, vidusskolu pārdēvējusi par godu Klausam Rīdelam, kuram bija svarīga loma nacistu "V-2" raķešu programmā.
"V-2" būvniecībā nacisti izmantoja tūkstošiem koncentrācijas nometnēs ieslodzīto vergu darbu. Šīs raķetes tika izmantotas Londonas un Antverpenes apšaudīšanai, nogalinot tūkstošiem cilvēku.
Saksijas reģionālā parlamenta deputāte no Zaļo partijas Astrīda Gintere-Šmita paziņojusi, ka skolas nosaukšana Rīdela vārdā ir pilnīgi nepieņemama, jo tas ir atklāts uzaicinājums neonacistiskajai Nacionāldemokrātiskajai partijai (NPD).
"Ja NPD uzzinās, ka pastāv piemineklis vienam no cilvēkiem, kas stāv aiz "V-2" raķetes, es ļoti bažījos, ka viņi sāks tur rīkot mītiņus," sacīja deputāte.
NPD Saksijas federālajā zemē bauda ievērojamu atbalstu un pēdējās reģionālajās vēlēšanās ieguva vairāk nekā deviņus procentus balsu.
Skolas interneta mājaslapā paskaidrojošajā informācijā, kas papildināta pēc skandāla izcelšanās, norādīts, ka Lielbritānijas apšaudes ar "V-2" raķetēm "nogalinājušas daudzus nevainīgus cilvēkus".
Tomēr Gintere-Šmita uzskata, ka "viņiem skaidri jānorāda, ka "V-2" visnehumānākajos apstākļos ražoja piespiedu darbaspēks, ka tur katru nedēļu notika masveida eksekūcijas. (..) Un publiski apliecinot, ka viņi to zina, jāpaskaidro, kāpēc viņi izvēlējušies šo vārdu."
Vēsturnieki lēš, ka raķetes "V-2" Lielbritānijā un Nīderlandē prasījušas aptuveni 7000 militārpersonu un civilistu dzīvības, bet to ražošanas procesā gājuši bojā līdz pat 20 000 ieslodzīto.
Tomēr pilsētas mērs Ginters Lange intervijā aģentūrai "Reuters" atzina, ka atbalstījis skolas lēmumu. Viņš uzstāja, ka Rīdels nav bijis nacists un pelna atzinību par savu ieguldījumu raķešu zinātnē.
"Klausa Rīdela vārda klātbūtne pilsētā jūtama jau daudzus gadus. Šeit ir viņa piemineklis kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem. Viņa vārdā ir nosaukts Mēness krāteris. Un līdz šim nevienu tas nav satraucis," norāda Lange.
Tomēr Dortmundes Tehniskās universitātes socioloģisko pētījumu eksperts Johanness Veiers uzsver, ka Rīdels, kas piedalījies "V-2" mobilo palaišanas platformu izstrādē, labi apzinājies nacistu plānus.
"Uz šiem cilvēkiem gulstas ļoti liela vainas nasta," uzskata Veiers. "Jūs nevarat izstrādāt nacistiem raķetes un vienlaikus būt pret viņiem. Skolas nodēvēšana kāda vārdā, kuram bijusi vadoša loma šajā raķešu projektā, liek uzdot nopietnus morāles jautājumus."
Arī Lange atzīst, ka 1944.gadā autokatastrofā bojāgājušā Rīdela vārda izvēle ir problemātiska un sola šo jautājumu apspriest nākamajā pilsētas domes sēdē.