jintus.blogspot.com

Tumšajā laikā biežākas kļūst auto sadursmes ar dzīvniekiem

Līdz ar rudens tumšā laika iestāšanos auto īpašnieki vienmēr tiek piekodināti parūpēties par spēkrata sagatavošanu ziemai. Taču nesen sabiedrībā kā skarbs atgādinājums braukt apdomīgi šajā tumšajā laikā izskanēja ziņa par Valkas mēra Armanda Kraukļa piedzīvoto avāriju, viņa auto saduroties ar alni.

Līdz ar rudens tumšā laika iestāšanos auto īpašnieki vienmēr tiek piekodināti parūpēties par spēkrata sagatavošanu ziemai. Taču nesen sabiedrībā kā skarbs atgādinājums braukt apdomīgi šajā tumšajā laikā izskanēja ziņa par Valkas mēra Armanda Kraukļa piedzīvoto avāriju, viņa auto saduroties ar alni. Arī  apdrošināšanas sabiedrības «Balta» aunākie dati liecina, ka pašlaik īpaši nepieciešams pievērst uzmanību dzīvniekiem uz ceļiem, jo, piemēram, oktobrī teju 2x vairāk nekā septembrī saņemti atlīdzību pieteikumu par auto sadursmi ar dzīvnieku.

Kā liecina apkopotā statistika, šogad septembrī saņemti 48 atlīdzību pieteikumi, kuros kā negadījuma iemesls norādīta sadursme ar dzīvnieku, tikmēr oktobrī tādu ir jau 82. Jāpiebilst, ka šogad arī janvārī reģistrēts augsts šādu negadījumu skaits – 80, bet maijā – 68 gadījumi.

Gada tumšajā laikā un īpaši rudenī auto sadursmes ar dzīvniekiem notiek biežāk. Dzīvniekus ir grūtāk pamanīt, tie arī aktīvāk pārvietojas un nokļūst uz ceļiem, ko daļēji var saistīt ar aktīvo medību sezonu un atsevišķu dzīvnieku riesta laiku rudenī. Tāpat izteikti vairāk negadījumu parasti novērojam arī decembrī, janvārī un maijā. Lai izvairītos no sadursmes vai maksimāli samazinātu nelaimes apmēru, autovadītājiem būtiski ir izvēlēties piemērotu braukšanas ātrumu. Tāpēc šajā laikā aicinām autovadītājus būt uzmanīgiem, it īpaši, braucot cauri mežainiem apvidiem.

Šogad oktobrī reģistrēti 2 nopietni ceļu satiksmes negadījumi, kuros notikusi sadursme ar dzīvnieku. Vienā no tiem notika automašīnas sadursme ar staltbriedi. Negadījuma laikā tika stipri bojāta automašīnas priekšējā un augšējā daļa. Klientam plānots atlīdzināt zaudējumus vairāk nekā 20 000 latu apmērā. Tikmēr otra negadījuma laikā notika sadursme ar alni. Klientam plāno atlīdzināt zaudējumus vairāk nekā 10 000 latu apmērā. Abos gadījumos automašīnas atzītas par neremontējamām, summu atšķirībām veidojoties atkarībā no auto vērtības.

Pieredze rāda, ka iepriekšējos gados visbiežāk jeb nedaudz vairāk kā 50% gadījumu notikusi sadursme ar stirnu. Aptuveni 10% gadījumu tiek notriekti klaiņojoši suņi. Retāk tiek notriektas mežacūkas, lapsas, zaķi, tāpat reģistrētas sadursmes ar kaķiem, bebriem, jenotiem un putniem. Taču visnopietnāk autovadītājiem vajadzētu uzmanīties, savā ceļā sastopot aļņus un staltbriežus. Atlīdzību dati rāda, ka sadursmes ar šiem dzīvniekiem notiek reti, bet negadījumos šie ir visbīstamākie meža dzīvnieki to masas, iespaidīgā izmēra un ragu dēļ. Tie var gan nodarīt ievērojamus bojājumus auto, gan spēcīgi traumēt pasažierus.

Vidēji par vienu negadījumu, kurā notikusi sadursme ar dzīvnieku, tiek izmaksāti aptuveni 710 lati. Kopumā pērn atlīdzībās par auto sadursmi ar dzīvnieku izmaksāti 347 625 lati, bet šogad izmaksāti jau 293 802 lati.

Ekspertu ieteikumi auto sagatavošanai ziemas sezonai:

– Pārliecinieties, ka automašīna ir labā tehniskajā kārtībā. Savlaicīgi pārbaudiet un nomainiet ziemas riepas, pārbaudiet motora eļļu, bremžu šķidrumu, akumulatora stāvokli. Laikus jāsāk lietot ziemas logu mazgāšanas šķidrums, nenāktu par ļaunu nomainīt arī logu tīrītāju slotiņas. Īpašu uzmanību jāpievērš gaismu noregulēšanai, jo strauji tuvojas gada tumšākais periods.

– Autovadītājiem jāpārliecinās, vai automašīnas priekšējais vējstikls nav bojāts un saskrāpēts. Ja tomēr ir bojājumi stiklā, tad jāgriežas autoservisā, lai tos novērstu. Turklāt laicīgi gatavojoties ziemas sezonai, iesakām automašīnas priekšējam stiklam uzklāt repelenta pārklājumu. Šis ūdensnecaurlaidīgais pārklājums lietainā rudens laikā nodrošinās ūdens neuzkrāšanos uz vējstikla, kā arī dzidrinās skatu caur logu.

– Braucot rudens un ziemas sākumam atbilstošos apstākļos, vissvarīgākais ir izvēlēties drošu ātrumu – atbilstošu savai pieredzei, automobiļa tehniskajām iespējām, ceļa segumam un laika apstākļiem. Nepiemirstiet, ka, pasliktinoties saķeres apstākļiem, manevrēšanas iespējas samazinās. Jāņem vērā, ka uz slapja un slidena seguma (it īpaši rudenī tās ir sakritušas koku lapas, dubļi) bremzēšanas ceļš ievērojami pagarinās. Ātrums ir jāsamazina savlaicīgi.

– Nepiemērotas distances izvēle ir viens no biežākajiem satiksmes negadījumu iemesliem, tāpēc īpaši gada tumšajā laikā rudenī un ziemā galvenais ir izvēlēties tādu distanci, lai saglabātu kontroli pār spēkratu. Atceries – jo lielāka distance, jo atliek vairāk laika, lai reaģētu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *