Vairāki tūkstoši Belgradas iedzīvotāju 11. februārī mudināja līderus turpināt Serbijas integrāciju Eiropas Savienībā, lai kas notiktu ar atšķēlušos Kosovas provinci. Demonstrāciju organizēja studentu asociācijas, protestējot pret nacionālistiski noskaņotā premjerministra Vojislava Koštuņicas attiekšanos pagājušajā nedēļā parakstīt vienošanos ar Eiropas Savienību (ES).
Ar zilajiem ES baloniem un lozungiem rokās studenti skandēja "Nost Koštuņicu – jauno (Slobodanu) Miloševiču!", ar to saprotot 2000. gada tautas sacelšanās laikā gāzto un tagad jau mirušo autokrātisko līderi.
Koštuņica pagājušajā nedēļā bloķēja kabineta sēdi, baidoties, ka viņa koalīcijas partneri akceptēs nolīgumu ar ES, kas plāno sūtīt misiju uz Kosovu, ko viņš uzskata par pirmo soli ceļā uz šīs Serbijas teritorijas neatkarību.
Tika noraidīta viņa prasība apspriest ES misiju parlamentā, kur viņu atbalsta ultranacionālistiskā Radikālā partija un savulaik Miloševiča vadītie sociālisti.
"Lai kāds būtu Kosovas risinājums, tas nevar apturēt un tam nav jāaptur mūsu integrācija Eiropas Savienībā," teica viens no protestētājiem, 47 gadus vecais ekonomists Viktors Rajds.
"Mēs protestējam pret Koštuņicu," teica studente Dijana. "Kosovas dēļ viņš gribētu iznīcināt visu laikā, kad ir daudz svarīgāku lietu, piemēram, labāka dzīve, kas nav iespējama bez ES."
Demonstranti, kas bija pulcējušies pie Belgradas universitātes Filozofijas fakultātes, pieprasīja, lai valdībai un parlamentam atļauj turpināt darbu un nekavējoties parakstīt paktu ar ES. Bundzinieku grupas vadībā viņi devās uz Serbijas valdības ēku.
Pēc prasību nodošanas valdībai studentu savienības līderis Simons Simonovičs demonstrantiem ieteica dot varasiestādēm laiku izskatīt šīs prasības.
"Jaunieši vēlas pievienoties Eiropas Savienībai, un šajā jautājumā nav kompromisa," sacīja Simonovčs. "Ja varasiestādes nevēlas iet bezkompromisa ceļu uz integrāciju Eiropā, mēs atgriezīsimies nākamajās nedēļās ar radikālākām prasībām un vairāk."
Pagājušajā mēnesī Brisele piedāvāja Belgradai pagaidu vienošanos par politisko dialogu, brīvo tirdzniecību, vīzu režīma mīkstināšanu un sadarbību izglītības jomā plašāka tuvināšanās līguma vietā.
Uz Rietumiem orientētais prezidents Boriss Tadičs iebilst pret Kosovas neatkarību, taču nevēlas, lai tā kaitētu Serbijas integrācijai Eiropas Savienībā. Viņš tika atkārtoti ievēlēts 3. februārī bez sava koalīcijas partnera Koštuņicas piekrišanas.