Tropu dienas Latvijas Dabas muzejā

Ja vēl nav laimējies pabūt krāšņajos tropu lietus mežos un vaigu vaigā sastapt lietus mežu pirmiedzīvotājus, ir iespēja to izdarīt neklātienē, aizejot uz Latvijas Dabas muzeju, kurā no 1. marta līdz 27. aprīlim būs apskatāma izstāde «Tropu lietus meži – tuvu vai tālu?». Atklāšana – 29. februārī 14.00.

Ja vēl nav laimējies pabūt krāšņajos tropu lietus mežos un vaigu vaigā sastapt lietus mežu pirmiedzīvotājus, ir iespēja to izdarīt neklātienē, aizejot uz Latvijas Dabas muzeju, kurā no 1. marta līdz 27. aprīlim būs apskatāma izstāde «Tropu lietus meži – tuvu vai tālu?». Atklāšana – 29. februārī 14.00.

Kā informēja Latvijas Dabas muzeja Sabiedrisko attiecību un izstāžu nodaļas vadītāja Līga Mūrniece, izstāde dos priekšstatu, kur un kā veidojušies tropu lietus meži, kāda ir to ekoloģija, ar ko šie meži atšķiras no mērenās joslas mežiem un kā ir iespējama milzīgā augu un dzīvnieku sugu daudzveidības līdzāspastāvēšana platībā, kas nepārsniedz 6% no sauszemes teritorijas.

Izstāde stāstīs par lietus mežu un cilvēka savstarpējām attiecībām, lietus mežu nesaudzīgo izciršanu, kā arī resursiem, kas iegūstami no mežiem, jo daudzas mēbeles, pārtikas preces un piedevas, kā arī sadzīves priekšmeti tiek ražoti no lietus mežos atrodamajām izejvielām.

Pārsteidzoša un izzinoša apmeklētājiem būs izstādes sadaļa par tropu lietus mežu pirmiedzīvotāju ciltīm no Amazones baseina, Jaungvinejas un Okeānijas salām, kas tapusi sadarbībā ar Vācijas pētnieku doktoru Rolandu Garvi. Foto un video materiāli, kā arī daudzi sadzīves priekšmeti atspoguļos šo cilvēku sadzīvi, tradīcijas, ģērbšanās un greznošanās paradumus. Šīm ciltīm ir daudz kopīga, tomēr katrai izveidojušās arī savas īpatnējas tradīcijas un uzskati. Katrai ciltij ir savi iniciācijas (iesvētīšanas) rituāli, pat tādi kā lēkšana no 30 m augsta torņa ar liānu, piesietu pie potītes. Lai izgreznotu ķermeni, pirmiedzīvotāji izmanto gan krāsvielas, gan spalvu un pūku rotas, gan nelielus kociņus ievēršanai ādā īpaši izdurtos caurumos. Savukārt kāda Jaungvinejas cilts nēsā deguna starpsienā iespraustu lielu cūkas ilkni. Apģērbs karstajā klimatā nav īpaši nepieciešams, tomēr dažu ķermeņa daļu pasargāšanai izmanto izdobtus ķirbjaugus, riekstu čaumalas, banānu lapas.

Izstādes ietvaros 29. februārī 15.00 būs iespēja apmeklēt Dr. Rolanda Garves lekciju «Paslēpušies Amazones lietus mežos: indiāņu sadzīve, tradīcijas un rituāli». Šie indiāņi ir viena no pasaules mazākajām ciltīm, kam ir ļoti interesantas un neparastas tradīcijas un rituāli. Pašreiz viņu apdzīvotajā teritorijā ierīkots rezervāts, kurā cilvēkiem no malas ieeja liegta.

Izstādes norises laikā skolēnu grupām būs iespēja piedalīties nodarbībā «Tropu lietus meži – tuvu vai tālu?». Iepriekšēja pieteikšanās zvanot pa telefonu 67356051.

Individuālajiem apmeklētājiem 29. martā būs tropu mežiem veltīts ģimenes dienas pasākums.

Izstādē būs redzami eksponāti no muzeja kolekcijām, kā arī kolekciju priekšmeti no muzeja ilggadējiem sadarbības partneriem – Latvijas Universitātes botāniskā dārza, Rīgas Zooloģiskā dārza. Izstādi atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds, «Air Baltic Corporation», «The Body Shop», «Eko projekts», a/s «Laima», Rīgas Dabaszinību skola, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs, Rīgas Ziemeļu priekšpilsētas izpilddirekcija, eksotisko kukaiņu audzētājs Aleksandrs Grušins, kā arī vairāki fotogrāfi ar savām tropu mežu fotogrāfijām.

Izstādi atbalsta arī Hamburgas Koksnes tehnoloģijas un bioloģijas institūts; apvienība «OroVerde»; kā arī filmu veidotāji «Vācijas TV produkcijas sabiedrība tehniskai sadarbībai – GARVE».

Ieejas biļešu cenas: pieaugušajiem – Ls 1.20; studentiem, pensionāriem – Ls 0.70; skolēniem – Ls 0.50.

Sīkāka informācija muzejā pa tālr.: 6 7356025, 6 7356051, www.dabasmuzejs.lv.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *