Vasaras Saulgriežos vāktajām zālītēm ir vislielākais dziedinošais spēks. Šajā laikā vāc tējas, gatavo pirts slotas, zāļu spilvenus. Par tēju vāšanu un lietošanu izvaicājām dziednieku, SIA «Planta Medica» īpašnieku Eduardu Ūdri. Viņš jau ilgus gadus pievērsies dziedniecībai, tepat kaimiņos, Dobeles rajonā, viņa meitas ģimenei pieder tēju audzēšanas saimniecība «Rūķīši», no kuras nākušajām Rūķīšu tējām īpašas reklāmas nevajag.
Labākais vākums – līdz pusdienas laikam
E. Ūdris:
– Pats galvenais, lai cilvēks nebūtu slinks pakustēties enerģētiskā laikā, skaistā vasarā pats dēļ sevis. Zāļu vākšanas process ir veselīgs, noskaņo uz dziedināšanu. Līdz ko cilvēks ir apņēmies doties uz mežu – zemapziņā jau viņš savu vidi sakārto un noskaņo. Pats sev vācot tējas, cilvēks jau ir ielicis savu enerģiju. Informācija ielikta zemapziņā, tas ir ļoti svarīgi.
Ir augi, piemēram, pelašķi, asinszāles, kas rudenī uzzied otrreiz. Bet jāzina, ka rudenī vāktie augi jau ir trūcīgi, nav dabūjuši tik lielu saules enerģiju. Tāpat vajadzētu tējas ievākt no rīta, līdz pusdienas laikam, jo pēcpusdienā, saulainā laikā augs jau sāk gurt. Aktīvās vielas šādā augā būs daudz, daudz mazāk. Tradīcijas un tautas zināšanas teic, ka augošā un pilnmēnesī augs ir īpaši stiprs, kaut gan zinātniski tas nav īsti pamatots. Bet uzskatu, – ja ievēro tradīcijas, cilvēkam ar sevis dziedināšanu labāk veiksies, jo viņš jau ir noskaņots uz pozitīvo.
Vasaras saulgriežu zāles ir kumelītes, kas pašlaik zied pilnā sparā. Kumelīšu tēju pārāk stipru nevajadzētu lietot, jo rodas vēdera aizcietējumi. Kumelītes der arī galvas mazgāšanai, vannām.
Tie, kas sūdzas par bezmiegu – savāciet bērzu lapas, balderiāna saknes, vēlāk ziedēs vīgriezes, un no šiem komponentiem gatavojiet tēju. No bērzu lapām, vīgriezēm, papardēm gatavojiet spilvenus. Tad naktī nebūs jāpamostas un jādomā par nepatīkamiem notikumiem. Tādā spilvenā nedzīvos arī putekļu ērcītes.
Kad kundzēm nāk pārejas vecums, var aiziet uz mežu un savākt aveņu lapas. Drīz ziedēs sarkanais āboliņš. Jāsavāc arī tā galviņas. Iznāks ideāls dabas preparāts, kas labi palīdz sievietēm. Šo tēju var lietot divus mēnešus. Kurss ir tāds: 10 dienas lieto, 10 dienas – pārtraukums. Proporcija 1:1, dienā jāizdzer līdz vienam litram tējas.
Pēdējais laiks vākt rasaskrēsliņus, ko liek kombinācijā ar raudeni, lielo nātru un bērzu lapām. Šis sastāvs šķīdina nierakmeņus, iztīra visus aizsērējumus, attīra urīnvadus. Urīnskābes kristāli šādai tējai pretī neturas. Tējas lietošanas laikā dažkārt pie urinēšanas jūtamas sāpītes. Tas nozīmē, ka iztīrās urīnceļi. Šo tēju lieto 10 dienas. Tad nedēļu jātaisa pārtraukums.
Tējas jāpamaina
Ārstnieciskiem nolūkiem tēju nevajadzētu dzert ilgāk par 10 dienām, tad tēja jāmaina. Ilgāk var lietot pelašķu, liepziedu tējas, tad nekas slikts nenotiks. Jebkuram cilvēkam vajadzētu lietot nātru tēju, jo tā ir ļoti labs vitamīnu un minerālvielu avots.
Kamēr nav pārziedējušas, jāvāc piparmētras. Tas ir ļoti labs augs, palīdz pret sāpēm. Ļoti vērtīgs augs ir vībotne, kas palīdz pret sāpēm.
Daudzi cilvēki lieto asinszāles, un viņiem tās palīdz, bet farmaceitu aprindās ir viedoklis par to, ka tās jāaizliedz, jo daudzi medikamenti, kas nāk no Eiropas, neiet ar asinszāles tēju kopā.
Nu jau var sākt vākt klinģerīšu ziedus. Izmantot var arī auga jaunās, maigās lapiņas. Tas ir labs augs, no kura iznāk tēja iekaisumu dziedināšanai.
Nu jau sāk ziedēt rudzpuķes. Arī tās jāvāc jo šī zilā krāsa un rudzpuķu ziedi ir labi kombinācijā pie daudzām tējām.
Uz Jāņiem kārtīgi jāsaēdas zemeņu ogas, no kurām minerālvielas ilgstoši uzkrājas organismā – uz vairākiem mēnešiem. Tāpēc ar zemeņu ogām savs akumulators ir jāuzlādē kārtīgi.
Daudziem ir neiru slimības, Lai nebūtu kapsulas, ķīmiskās zāles jālieto, – jāizžāvē sarkanā āboliņa ziedu galviņas. Jāsabrauka arī brūkleņu lapas.
Savā privātpraksē par ļoti vērtīgām esmu atzinis ir kalmju saknes. Tā jāievāc ap Jāņiem, saknes palīdz cilvēkiem, kuriem ir mīkstie kauli. Sakni izceļ laukā no ūdens, nomazgā un ar asu nazīti notīra saknītes, sagriež saknes ripiņās un žāvē. Šādas ripiņas izžāvē un tās var sūkāt kā konfektes, kā stiklenes. Kādas 10 dienas pēc kārtas, katru dienu jānoēd viena šāda ripiņa. Var arī ripiņas samalt kafijas dzirnaviņās un pielikt pie jebkuras tējas. Kalme sader ar visām tējām kopā. Sevišķi kuņģa slimniekiem, kam čūla bijusi, kam šad tad tur dedzina, kalmju sakne labi noder.
Attīrošs, stimulējošs ir melnais plūškoks. Var vākt tā ziedus, bet tos nevajag sajaukt ar sarkanā plūškoka ziediem. Jālieto piesardzīgi – 1 tējkarote uz 250 gramu glāzi ūdens vienu reizi dienā. Ja ir saaukstēšanās, plūškokus var lietot, tos lieto arī podagrai, tie mazina acu slimības.
Tiem, kas grib tievēt, pēdējais laiks ir vākt lauku kosu, bet to nedrīkst sajaukt ar citām kosām, tāpēc iepriekš rūpīgi ir jāizpēta, kāda tā izskatās grāmatā. Vēl jāvāc meža zemeņu lapiņas. Trešais, kas iet šajā kompleksā, ir arī upeņu sēklaudži. Tādas upenes, kas nedod ogas, sastopamas mežā, pie upēm, pie vecām mājām. Šo triju tēju salikums ir labs. Tie ir nabadzīgi augi, kas organismam ir grūti pārstrādājami un tiek ņemti palīgā uzkrātie tauki. Veselīga pārtika, kas nebojā organismu un ko var lietot vakariņu vietā, turklāt ēstgribu nodzīt, ir negrauzdētas saulespuķu sēklas. Lai sagremotu, organisms atkal ņem palīgā uzkrātos taukus.
Cilvēki pašlaik aizrāvušies ar strutenēm. Es nepiekrītu, ka sāk spiest struteņu sulu un dzert, tāpat arī vārīt struteņu tēju. Struteņu lapiņu var pielikt pie tējas, tas attīra organismu.
Kur atrast šo apbrinojamo cilveku?
Parmekleju pus interneta adreses ne kur nav 🙁 …
Lūdzu atsūtiet E.Ūdra telefona numuru!
Tukumā
29282366…