Ir Tukumā vieta, kur mazuļi, kas dažādu iemeslu dēļ neapmeklē bērnu dārzu, var apgūt valodas prasmes, rokdarbus, iedraudzēties ar citiem vienaudžiem. Un, kas jo svarīgi, tā ir vieta, kur prasmīgu pedagogu rokās vecāki savu lolojumu var atstāt vairākas stundas dienā.
Iemācīs to, kam pašiem laika neatliek
Jāsaka godīgi, kaut bērnu rotaļu un attīstības centrs «Ķepa», kas darbojas Tukuma 3. pamatskolas paspārnē, ir atvērts jau vairāk nekā gadu, izrādījās, ka daudziem tukumniekiem šī iestāde šķiet gluži sveša. Mums – redakcijas darbiniekiem – par šo izcilo bērnu dārza vai auklītes alternatīvu pastāstīja Irīna, trīs bērnu māmiņa. "Audzinu četrgadīgus dvīnīšus un viņu mazo brālīti. Bija piedāvājums vismaz vecākos bērnu laist dārziņā, tomēr ar vīru vienojāmies, ka nevēlamies, lai viņi tik ilgas stundas būtu projām no mājām. Iesākumā, ejot garām šai skoliņai, tikai ievēroju uzrakstu, ka te darbojas centrs «Ķepa». Bet vēlāk sadūšojos doties arī iekšā – pajautāt, ar ko tad šī iestāde nodarbojas. Un izrādījās, ka tas ir tieši tas, kas man nepieciešams – tā ir iespēja bērniem parotaļāties, ko iemācīties pat četras stundas dienā un – tas viss ir bez maksas! "Ķepas" darbu apmaksā pašvaldība. Ikdienā mums un, domāju, tā tas ir daudziem vecākiem, īsti nepietiek laika, lai pilnvērtīgi ar bērniem parotaļātos, iemācītu kaut vai šķēres turēt rokās, darboties ar plastilīnu un apgūt citu darbiņus, ko parasti bērni iemācās bērnudārzos.
Iesākumā jau es bērnus «Ķepā» atstāju tikai uz kādu pusstundu, bet nu jau viņi te pavada gandrīz trīs stundas dienā un no rīta, jau pamostoties, saka, ka atkal jāiet uz «Ķepu»!
Te es sastapos ar ārkārtīgu draudzīgumu, mīļumu un esmu ļoti priecīga, ka bērni apgūst komunikācijas spējas, iemācās dalīties," stāsta Irina Losenberga.
Pirmie soļi izglītības sistēmā
"Centrā var vienlaikus uzturēties 12 bērniņi no 2,5 līdz 6 gadu vecumam. Esam divas skolotājas un viena auklīte. Parasti bērniņus sadalām pa vairākām grupiņā, vadoties pēc vecuma, un mācām, kā tas paredzēts pēc programmas, piemēram, palīdzam apgūt burtiņus, kopā ar bērniņiem ko veidojam vai ar ko citu nodarbojamiem," stāsta 3. pamatskolas skolotāja Ināra Šlēkste.
Savukārt, Tukuma 3. pamatskolas direktore Iveta Safranoviča, kā arī Andra Mazure, kas ir direktores vietniece un atbild tieši par pirmsskolas izglītību, uzsver, ka «Ķepa» ir lieliska iespēja arī tiem vecākiem, kas vēlas bērniņus sagatavot skolai. "Nebaidos teikt, ka laikam jau esam vienīgā mācību iestāde Tukumā, kur tiek nodrošināta šāda izglītības pēctecība. Bieži vien tie bēniņi, kas nāk uz «Ķepu», uzsāk mācības arī skolas 5-6-gadīgo grupiņā un vēlāk – 1. klasē. Tā ir iespēja arī tiem, kas vēlas iemācīties valodu, jo «Ķepā», tāpat kā skoliņā, uzturas un mācās dažādu tautību bērniņi – gan latviešu, gan krievu, gan arī čigānu bērni," stāsta I. Safranoviča. Tomēr piebilst, – kaut 3. pamatskolā nu jau līdz pat 5. klasei tiek īstenota arī latviešu plūsma, jo esot problēmas ar krievvalodīgo klašu nokomplektēšanu, tas nebūt nenozīmējot, ka tiekot piemirst par citu tautību tradīcijām, piemēram, bērniem ir iespēja piedalīties dažādos pulciņos. "Mēs esam multinacionāla skola!" Un, lai arī katrai nacionalitātei esot savas raksturīgās nianses, tomēr būtiskas atšķirības bērniem nav – atšķirības esot atkarīgas drīzāk no ģimenes. Bet rotaļu centrā bērniņiem bieži vien tā ir pirmā īstā pieredze sadzīvei gan ar saviem vienaudžiem, gan skolotājiem. Direktore arī atklāj, ka padomā jau esot arī nākamais projekts un, iespējams, ka jau tuvākajā nākotnē, «Ķepas» telpās varēs rīkot bērnu pasākumus un jubilejas.