Par to, ka Tukuma daudzdzīvokļu māju rajonos ir problēmas ar apstādījumiem, proti, tie ir veci, nekopti un paši iedzīvotāju izpostīti – esam rakstījuši ne vienu reizi vien. Tomēr ikreiz, kad kādu koku vai krūmu nocērt, iedzīvotāji pauž savu neapmierinātību, jo uzskata, ka jau tā pieticīgā zaļā zona tiek vēl vairāk noplicināta. Šai reizē diskusija sākusies par nozāģētiem ceriņiem pie mājas Spartaka ielā.
Kāpēc nocirta ceriņus?
Jau pagājušajā nedēļā, kad interesējāmies par nocirsto koku Kurzemes ielas 14 mājas galā, no iedzīvotājiem uzzinājām, ka līdzīgā kārtā nocirsti ceriņi iepretim bērnudārzam «Vālodzīte». Iedzīvotāji bija neizpratnē, kādēļ tas darīts, jo nevienam tie nav traucējuši.
– Jau tā pie daudzdzīvokļu mājām ir tik maz zaļumu, turklāt tos regulāri izposta. Ja reiz kādam kokam vai krūmam laimējies izaugt lielākam, tad taču to vajadzētu saudzēt un lolot! Protams, tie pareizi jāapgriež, taču ne jau jālikvidē. Lielākā problēma tā, ka vietā vispār nekas netiek stādīts. Daudzi apstādījumi pie mājām ir gadu desmitus veci, no jauna nekas klāt nav nācis. Turklāt arī no esošā liela daļa ir iedzīvotāju pašu stādīti. Vai tad pašvaldībai pie daudzdzīvokļu mājām nekas nav jāstāda? Un kāpēc dobes tiek ierīkotas tikai pilsētas centrālajā daļā, bet ne pie daudzdzīvokļu mājām? – vaicāja iedzīvotāji.
Tukuma domes ainavu arhitekte Maija Fogele skaidroja, ka par apstādījumiem pie daudzdzīvokļu mājām atbild apsaimniekotājs – SIA «Tukuma nami» un SIA «Jauntukums».
Iedzīvotāji prasīja jau pērn
M. Fogele paskaidroja, ka par ceriņiem pie mājas Spartaka ielā 7 divdesmit iedzīvotāji rakstījuši vēstuli apsaimniekotājam, lai ceriņus nozāģē, tiesa, ar domi šie darbi nav saskaņoti. Arī izdarīts tas ne visai pareizi, taču visdrīzāk tāpēc, ka uzņēmumam nav dārznieka un šo darbu veica tie cilvēki, kam tas tika uzdots. Bet tagad labot vairs nevar neko, lai arī vietām izskatās gluži kā kailcirtē, – jānogaida divi trīs gadi, kamēr ceriņu atvases ataugs. Arī ar «Tukuma namiem» panākta vienošanās, ka nākamreiz, kad pie mājām vajadzēs kaut ko apzāģēt vai pielabot, pieaicinās speciālistu, kas parādīs, kā tas darāms. Savukārt, kas attiecas ar stādīšanu, tas jādara apsaimniekotājam.
Sētnieku darbu rīkotāja Marija Paegle apstiprināja, ka darbus Spartaka ielā 7 iedzīvotāji lūguši veikt jau pagājušā gada jūnijā – par pamatu bijusi viņu parakstīta vēstule
– Zāģējot kuplākos koku atstājām, bet nīkulīgākos un izstīdzējušos nozāģējām, – apgalvo darbu vadītāja, piebilstot – neesot tiesa, ka nozāģēti pilnīgi visi koki un krūmi – daudzi vēl palikuši. Vietā gan nekas netikšot stādīts; gan jau saaugšot atvases.
Jāpiebilst, ka šajā pat vietā – starp ielu un ietvi – pirms pāris gadiem tika iestādīti pīlādži, taču daļu no tiem nezināmi vandaļi nolauza.
Visu, ko iestāda, nolauž
Arī SIA «Jauntukums» izpilddirektore Ludmila Kenidra pastāstīja, ka līdzšinējā pieredze apstādījumu papildināšanā bijusi negatīva:
– No pieciem pie dīķa iestādītajiem vītoliem palikuši trīs, izbradāti un izrauti arī turpat stādītie krūmi; no trim eglēm pretim Aviācijas ielai 14 palikušas divas, no trim skujeņiem turpat blakus – viens; no pie Telegrāfa ielas 4 un Parādes ielas 3 stādītajām lapeglēm palikušas divas, savukārt pīlādži pie Parādes ielas 3 un 5 pamazām nolauzti visi kā viens.
Vaicāta, vai šogad iecerēts kaut ko stādīt, L. Kenidra atzina, ka roka neceļoties, jo viss tiek nolauzts un izrauts, turklāt visi mikrorajona zālāji un līdz ar to krūmiņi ir automašīnu izbraukāti. Bijis mēģinājums velt priekšā akmeņus, bet arī tas nelīdzot:
– Šai visatļautībai no iedzīvotāju puses neko nevar padarīt, pat ar policijas palīdzību ne.
SIA «Jauntukums» izpilddirektore stāstīja, ka šogad, tāpat kā citus gadus, mikrorajonā tomēr tiks apgriezti koki un krūmi, piemēram, ceriņi. Lai tie izaugtu kupli un glīti, tie ir jāveido, un to arī regulāri dara.