AS «Sadales tīkls» šovasar apkopojusi informāciju par vairāk nekā 20 gadījumiem, kad iedzīvotāji guvuši sadzīves elektrotraumas: dzīvojamo telpu remontdarbu laikā, mājas apstākļos cenšoties remontēt elektroierīces, kas nav atslēgtas no elektrotīkla, kā arī pieskaroties bojātiem vadiem un kontaktiem. Šovasar, tāpat kā pērn, bijuši vairāki gadījumi, kad elektrotraumas gūtas, ar zāles pļāvēju uzbraucot elektriskajam vadam.
AS «Sadales tīkls», uzņēmums, kas nodrošina elektroenerģijas piegādi vairāk nekā 1 miljonam klientu objektu visā Latvijā uzsver, ka elektrība, kas mūsdienās ir plaša patēriņa prece – ir ĻOTI BĪSTAMA! To nevar redzēt, dzirdēt. Var sajust, pieskaroties. Elektrotraumu gadījumos ļoti raksturīga ir paša cietušā neuzmanība. Jāpievērš papildus vērība, ja ar elektroiekārtām darbojas bērni un pusaudži!
Dažāda smaguma elektrotraumas tiek gūtas saskarē ar bojātām elektroierīcēm – ledusskapjiem, gludekļiem, televizoriem, fēniem, mobilā tālruņa lādētājiem u.c. mājsaimniecībās plaši izmantotām ierīcēm. Piemēram, 18. augustā vīrietis Rīgā guva elektrotraumu strādājot ar urbi, kuram bija bojāts vads. Jūlijā labās rokas un kājas elektrotraumu no bojāta televīzijas kabeļa guva sieviete Valmierā. Bērni elektrotraumas visbiežāk gūst, cenšoties iebāzt kādu priekšmetu rozetē: piemēram, jūnijā Jelgavas novadā bērns guva elektrotraumu kontaktligzdā ievietojot skrūvgriezi. Līdzīgs gadījums, kad 2011. gadā dzimis bērns pagarinātājā ievietoja naglu, notika pavasarī.
Vietās, kurās ieklātas strāvu vadošas grīdas, uzstādīti metāla komunikāciju cauruļvadi u.c. metāla konstrukcijas, piemēram, vannas istabā, virtuvē, pagrabā, uz lodžijas vai balkona, lietojot jebkāda veida elektroierīces, jāievēro īpaša piesardzība. Vienlaikus pieskarties elektroierīcei, piemēram, ieslēgtai veļas mašīnai un ar zemi savienotai konstrukcijai, piemēram, radiatoriem, ir bīstami, un pastāv iespēja saņemt strāvas triecienu. Maijā elektrotraumu no putekļu sūcēja, ieslēdzot ierīci un vienlaikus pieskaroties izlietnei, guva kliente Rīgā.
Iegādājoties jaunu elektroierīci, lai to lietotu droši, obligāti jāizlasa un jāievēro lietošanas instrukcijā norādītais. Ja radušies jautājumi, jāmeklē atbildes pie sertificētiem speciālistiem. Jāatceras, ka mājokļa elektrotīkla izbūvi drīkst uzticēt tikai licencētu firmu speciālistiem un sertificētiem elektriķiem, jo no darbu kvalitātes ir atkarīga mājokļa iemītnieku drošība.
AS «Sadales tīkls» apkopojusi vairākus ieteikumi, ko darīt NEDRĪKST:
– remontēt elektrotīklam pieslēgtas elektroierīces;
– darbināt elektroierīces, ja ir redzams pat nenozīmīgs to bojājums;
– dzīt naglas vai urbt caurumus sienās un griestos nepārbaudot, vai tur nav elektroinstalāciju vadi;
– mainīt spuldzes un tīrīt gaismekļus, ja nav atslēgts spriegums;
– pagalmā vai dārzā lietot elektrotīklam pieslēgtas sadzīves elektroierīces, kuras nav paredzētas lietošanai ārpus telpām;
– nedrīkst pieskarieties pārrautiem vadiem.
Par elektrodrošību dažkārt cilvēki iedomājas tikai tad, kad ar viņiem pašiem, vai viņu draugiem un radiniekiem notiek kāds nelaimes gadījums. Elektrotraumas ir viens no smagākajiem traumatisma veidiem, kam var sekot ilgstoša rehabilitācija. Neuzmanīga rīcība ar elektrību var beigties arī traģiski: šovasar bijuši 4 gadījumi, kad gūtā elektrotrauma bijusi cilvēkam nāvējoša.