Šodien sākas Mākslas un muzeju mēnesis

No 17. aprīļa līdz 15. maijam Tukuma muzejs organizē Mākslas un muzeju mēnesi, kurā norisināsies dažādi pasākumi Durbes pilī, mākslas muzejā, audēju darbnīcā utt. Viens no šī mēneša pirmajiem pasākumiem ir izstāde Durbes pilī, kura stāsta par pils izpētes un restaurācijas laiku no 1991. gada līdz pat šodienai un kura būs apskatāma no otrdienas, 20. aprīļa.

No 17. aprīļa līdz 15. maijam Tukuma muzejs organizē Mākslas un muzeju mēnesi, kurā norisināsies dažādi pasākumi Durbes pilī, mākslas muzejā, audēju darbnīcā utt. Viens no šī mēneša pirmajiem pasākumiem ir izstāde Durbes pilī, kura stāsta par pils izpētes un restaurācijas laiku no 1991. gada līdz pat šodienai un kura būs apskatāma no otrdienas, 20. aprīļa.

Pagātne mudina meklēt

Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola pastāstīja, ka šīs izstādes ideja – parādīt gandrīz desmit gados paveikto ēkas restaurācijā – radusies vairāku iemeslu dēļ: "Pirmkārt, tāpēc, ka pils ir gandrīz gatava, tikpat kā iekārtotas ekspozīcijas un izskatās pat nedaudz glancīgi un par ilgo pils atjaunošanas laiku un milzīgo darbu maz kas vairs liecina. Otrkārt, skatoties fotogrāfijas, ne visu un visus vairs atceramies, tāpēc mums bija svarīgi to parādīt pašiem sev un arī citiem. Un, jo vairāk strādājam, jo vairāk nezināmā un interesantā atklājām. Tāpēc sākotnējā iecere – ar dažām planšetēm apaļā loka zālītē atgādināt par restaurācijas norisi, ko skatītāji var redzēt patlaban – ir tikai sākums. Turpinājums jau seko – darbs pie izstādes lielās versijas jau notiek un to rādīsim Muzeju naktī. Mēs arī aicinām visus, kam ir fotogrāfijas par Durbes pils atjaunošanas gaitu, jo īpaši par šo darbu sākumposmu, piedāvāt tās muzejam."

A. Ozola stāstīja, ka paši pirmie darbi pilī notikuši 1991. gadā, kad, nojaucot slimnīcas palātu kabūzīšus, nācies stiprināt dāmu buduāra un kungu salona griestus, kas bija ieliekušies par 25 cm: "Šis darbs gan nav fotografēts, jo pirmsākumos par to neiedomājāmies, turklāt mums pat nebija fotoaparāta." Vaicāta, vai tad, kad visi darbi būs izdarīti, nebūs neinteresanti, A. Ozola ir pārliecināta, ka tā nekad nebūs: "Vēl jāstrādā ēdamzālē, šur tur vajadzīgs remonts, tiks atjaunots aizsargvalnis, iespējams, īstenosies Vāgūža projekts un varbūt reiz pilij būs sava dārzniecība…"

Izstādes – Kandavā, Ventspilī, Tukumā

Mākslas un muzeju mēnesi tieši šodien aizsāks Tukuma novada mākslinieku grupas izstāde Kandavas novada muzejā (atvēršana šodien 13.00). Otra Tukuma mākslinieku grupas izstāde Kurzemes mākslas dienu ietvaros notiks Ventspils augstskolas bibliotēkā. No 24. aprīļa Audēju darbnīcā apskatāma izstāde «Satinies, sasildies», bet no 25. aprīļa Mākslas muzejā būs redzami gleznotāja un vijoļmeistara Aleksandra Zviedra 105. gadu atceres izstāde un Leonīda Āriņa gleznas no Tukuma muzeja krājuma. Līdz pat 29. aprīlim «Durvīs» ir Agra Jansona fotogrāfijas un ādas dizaina meistaru veidotie spilveni.

Ieplānotas arī aktīvākas norises: 24. aprīlī 12.00 pēc mākslinieku Ilzes Pauliņas un Ingas Brīniņas iniciatīvas notiks lielā talka Durbes pils apkārtnē, uz kuru aicināti gan mākslinieki, gan interesenti. Šajā dienā 15.00 notiks E. Dārziņa mūzikas vidusskolas audzēkņu koncerts. Savukārt 6. maijā ainavu arhitekte Ilze Māra Janele lasīs lekciju par muižu dārziem un parkiem, stādot priekšā savu grāmatu.

Kāpēc nav tradicionālo Mākslas dienu?
A. Ozola atzina, ka pirmo gadu muzejs nerīko Mākslas dienas: "Varbūt tas, ka nav ļembasta, ir trūkums, bet mēs redzējām, ka interesentu pēdējos gados paliek arvien mazāk. Mazāk ir resursu muzejam; neliela ir mūsu mākslinieku grupa, taču pēc tradīcijas Mākslas dienas ir mākslinieku organizēts pasākums, kā tās 1992. gada pavasarī aizsākās Durbē… Atceros, Harijs Blunavs bija viens no tiem, kurš tieši Mākslas dienu laikā aicināja ķerties klāt pils atjaunošanai. Tolaik organizējām mākslas darbu izstādes, mākslinieki organizēja savu darbu izsoles un naudu ziedoja restaurācijai… Tā tas bija. Kaut ko mēģinām darīt arī tagad, bet redzam, ka mums nav iekšā, tāpēc piedāvājam citu variantu nopietnākā versijā, kā to pērn sākām ar sarunu par Rērihu. Kādam patika, jā, kādam nepatika. Tirdziņš? Kādreiz nebija iespēju nopirkt mākslas priekšmetus, tāpēc šādi tirdziņi bija pašā plaukumā, bet tagad tādi ir ik uz soļa un arī mākslas darbus var nopirkt daudzviet. Turklāt Tukuma muzejs nav tikai mākslas muzejs, kā tas bija kādreiz, mēs esam izauguši, tāpēc arī šoreiz centāmies piedāvājumu dažādot, lai būtu interesanti visiem."

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *