Slakteris atzīst, ka nākamgad ekonomikas kritums varētu būt arī lielāks par 1%

Lai gan šobrīd tiek lēsts, ka nākamgad ekonomika varētu samazināties par 1%, ir iespējami arī negatīvāki scenāriji, intervijā laikrakstam "Dienas Bizness" atzīst finanšu ministrs Atis Slakteris (TP).

Lai gan šobrīd tiek lēsts, ka nākamgad ekonomika varētu samazināties par 1%, ir iespējami arī negatīvāki scenāriji, intervijā laikrakstam "Dienas Bizness" atzīst finanšu ministrs Atis Slakteris (TP).

Komentējot ieceri samazināt budžeta deficītu līdz 1,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), Slakteris norāda, ka būtu nepieciešams deficītu samazināt vēl vairāk, ņemot vērā ekonomisko krīzi pasaulē un problēmas aizņemties finanšu resursus.

"Ir svarīgi strādāt tā, lai pēc iespējas ilgāku laiku mēs varētu iztikt bez nopietnas aizņemšanās ārējos tirgos. Nav iespējams dabūt aizdevumus tāpēc, lai kādam varētu izmaksāt algas. Turpmāk mums ceļš ir ejams divos virzienos. Ir jāsamazina IKP prognoze. Tāpat ir vēl vairāk jāsamazina budžeta deficīts. Būtu labi, ja mēs varētu iekļauties 1,5% vai vismaz 1,85%," akcentē ministrs.

Finanšu ministrs skaidro, ka Saeimā iesniegtais budžeta projekts, kurā nākamgad paredzēts 2% IKP pieaugums, izstrādāts, balstoties uz novecojušām prognozēm un situācija jau ir krasi mainījusies.

"Pašlaik man uz galda ir jaunākās Latvijas Bankas prognozes, kurās teikts, ka IKP pieaugums nākamgad varētu būt mīnus 1%, bet inflācijas kāpums 8,7%. Vai šī prognoze ir pati konservatīvākā un pesimistiskākā – ne tuvu ne. Latvijas Banka, tāpat kā Finanšu ministrijas eksperti, saprot, ka scenāriji var būt arī negatīvāki – tā var gadīties. Jau šogad būtu jālemj par nākamajām strukturālajām izmaiņām, jo mehāniskā veidā vien, lineāri samazināt izdevumus nav iespējams. Tas nozīmē, ka ir nepieciešams nopietns valsts funkciju audits, bet arī te ir kāda nopietna problēma," uzsver finanšu ministrs.

"Auditētāji vienmēr dažādām lietām pieiet personiski, un līdz ar to tas viss nav tik vienkārši. Manuprāt, ir jāņem auditori no malas, jāsameklē kāda starptautiska kompānija, kas sameklētu, kurās vietās tēriņi ir lieki. Katra ministrija gan tagad skatās, uz kā rēķina ko varētu samazināt, bet, iespējams, ir nepieciešama skarba neitrāla roka, kas parādītu, uz kuru pozīciju rēķina var ekonomēt. Attiecīgais citas partijas ministrs pateiks – ziniet, atrodiet labāk to ietaupāmo naudu kaut kur citur."

Komentējot veidus, kā vēl samazināt budžeta izdevumus, Slakteris norāda, ka viņam ir "plāniņš" ar konkrētiem skaitļiem, kas vēl tiks apspriests valdības sēdē.

"Kad valdība to būs apstiprinājusi, es paziņošu, kāds ir rezultāts. Pagaidām tās visas ir tikai idejas. (..) Tiks piedāvāts samazināt atalgojuma atlīdzības sadaļu. Nepietiks tikai ar to, ka valsts institūcijās tiks samazināts darbinieku skaits – būs jāsamazina arī kopējais atalgojuma fonds robežās no 5% līdz 10%. Bet par to valdība vēl lems," skaidro valdības pārstāvis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *