Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs 16. septembrī izplatījis paziņojumu «Sev labvēlīgu lēmumu nevar panākt ar nepatiesību un klajiem meliem». Tajā teikts, ka jau vairāk nekā gadu stāv neizmantoti piena nozares atbalstam piešķirtie deviņi miljoni latu, jo piena nozares dalībnieki nekādi nevar vienoties par to pielietojumu.
Kur likt deviņus miljonus?
Savukārt piena ražotāju kooperatīvi uzskata, ka ražotājiem nepieciešams savs piena pārstrādes uzņēmums, kam arī šis deviņu miljonu lielais atbalsts būtu jāizmanto. Ministrs norāda, ka trīs piena pārstrādes kooperatīvi «Trikātas KS», «PKS «Dzēse» un «Piena Patrneri KS» savā paziņojuma operējot ar pilnīgi nesavienojamiem faktiem un demagoģiju, pat klajiem meliem. J. Dūklavs norāda, ka kooperatīvu pārstāvji radot skandālu medijos un cenšoties runāt visu piena ražotāju vārdā.
Ministrs norāda, ka, neanalizējot vēsturi pusotra gada garumā, 1. septembrī esot vienojušies, ka nedēļas laikā tiks pieņemts gala lēmums. Tas esot arī pieņemts un dots uzdevums ministrijas speciālistiem izstrādāt saistošos noteikumus atbalsta pretendentiem. Noteikumi ir izstrādāti un nodoti lauksaimnieku organizācijām izvērtēšanai un priekšlikumu iesniegšanai līdz Konsultatīvās padomes sēdei 22. septembrī. Plānots, ka noteikumi tiks skatīti 28. septembra Ministru kabineta sēdē.
Katram savas intereses
Trīs kooperatīvi apvieno pietiekami lielu piena ražotāju skaitu, lai varētu paust savu – piena ražotāju viedokli, uzstādīt prasības. Jau kopš pastāv zemnieku saimniecības, dažādas lauksaimniecības nozares, gadiem esam pieredzējuši, ka mūsu lauksaimniekiem aizvien ir katram savas intereses un par kaut ko vienoties bijis ļoti grūti vai pat neiespējami, kā rezultātā nereti ir bijis jānokļūst zaudētājos, jo aizvien ir kāds cits, kas veiklāk prot spēlēt… Protams, katrs savu biznesu vēlas pasargāt un cenšas plānot ne tikai šodienai, bet arī ilgākam laika posmam perspektīvā. Katram ir savi apsvērumi un interese.
SIA «Piena ceļš» vadītāja Ilze Aizsilniece uzskata, ka viņa dažu piena kooperatīvu kopprojektā jauna, kooperatīvam, t. i. zemniekiem piederoša piena pārstrādes uzņēmuma celšanā nepiedalīsies, jo visi spēki un resursi veltāmi Jaunpils pienotavai, kur ražošana tiek paplašināta un modernizēta, tiek ražots siers eksportam. Kooperatīvs arī eksportē pienu uz Lietuvu.
Izrādās, sadalījies arī kooperatīvs «Piena partneri», kas apvienoja līdz šim lielākos piena ražotājus – agrofirmu «Tērvete», SIA «Kalnāji», AS «Zentenes lauksaimnieks», SIA «Beliko» un citus. Nu vienā barjeras pusē nostājās no mūsu rajonā zināmajiem piena ražotājiem SIA «Kalnāji», arī agrofirma «Tērvete» no Dobeles rajona, otrā SIA «Beliko» un AS «Zentenes lauksaimnieks».
***
SIA «Kalnāji» vadītāju V. Butāna viedokli par domstarpībām, apsvērumiem, piensaimniecības nākotnes redzējumu Latvijā un Eiropas tirgos varēsiet lasīt «Neatkarīgo Tukuma Ziņu» 28. septembra «Lauku lapā». Tad arī publicēsim pretējās puses viedokli.