Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada 2. marta 6:30 līdz 4. marta 6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma 76 izsaukumus. Kopumā dzēsti 40 ugunsgrēki, veikti 24 glābšanas darbi, bija arī 12 maldinoši izsaukumi. Ugunsgrēkos cietuši divi cilvēki.
Sestdien 16:41 VUGD saņēma informāciju, ka Daugavpilī, vietā, kur Lauceses upe ietek Daugavā, ledū ir ielūzuši divi zemledus makšķernieki. Kad ugunsdzēsēji glābēji ieradās notikuma vietā, viens no vīriešiem pats saviem spēkiem bija izkļuvis krastā, savukārt apmēram 50 gadus vecs vīrietis izglābties nespēja un noslīka. Ugunsdzēsēji glābēji, piedaloties Daugavpils pašvaldības ūdenslīdējiem, noslīkušo atrada un nogādāja krastā. Kā norādīja ugunsdzēsēji glābēji, šajā vietā upē ir izveidojušies brīva ūdens laukumi, tāpēc atrašanās uz ledus ir ārkārtīgi bīstama. Šogad šis jau ir trešais noslīkušais zemledus makšķernieks.
Svētdien 21:42 VUGD saņēma informāciju, ka Jūrmalā, Kr. Valdemāra ielā, deg dzīvojamā māja. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka divstāvu dzīvojamajai mājai otrais stāvs jau deg ar atklātu liesmu. Ar trīsposmu izbīdāmo kāpņu palīdzību ugunsdzēsēji glābēji no ēkas otrā stāva balkona izglāba sievieti. Ugunsgrēkā cieta mājas saimnieks, kurš guva apdegumus. Kopējā degšanas platība bija 21m2. Izdega mājas otrā stāva istaba.
Aizvadītajā diennaktī ugunsdzēsēji glābēji veica vairāku paaugstinātas bīstamības ugunsgrēku likvidēšanu.
Svētdienas vakarā 19:14 VUGD saņēma informāciju, ka Kokneses novada, Bebru pagastā, deg dzīvojamā māja. Ugunsdzēsēju glābēju operatīvu nokļūšanu līdz ugunsgrēkam apgrūtināja ļoti slidenais ceļš. Ierodoties notikuma vietā, tika konstatēts, ka divstāvu dzīvojamajā mājā liesmas jau ir izplatījušās pa mansardu un jumtu. Iedzīvotājiem bija izdevies no degošās mājas evakuēties pašu spēkiem. Kopējā degšanas platība bija 180 m². Ugunsdzēsējiem glābējiem no liesmām izdevās nosargāt ēkas pirmo stāvu, tomēr šobrīd tas nav izmantojams, jo noliets ar ūdeni. Ugunsgrēku pilnībā izdevās likvidēt tikai šorīt 6:19. Iespējamais ugunsgrēka iemesls ir apkures iekārtas bojājums.
Šorīt agri no rīta 4:21, VUGD saņēma informāciju, ka Jūrmalā, Poruka ielā, ir redzama uguns. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka ar atklātu liesmu deg divas koka rindu mājas un liesmas jau izplatās uz trešo māju. Divstāvu mājas bija neapdzīvotas. Kopējā degšanas platība bija 150 m².
Sestdien 13:40 VUGD saņēma informāciju, ka Rīgā, Purvciema ielā, piecstāvu dzīvojamajā mājā ir jūtams sadūmojums. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji ieraudzīja, ka pa dzīvojamās mājas otrā stāva logu nāk dūmi. Kad ugunsdzēsēji glābēji iekļuva dzīvoklī, viņi tajā atrada 90 gadus vecu sievieti, kuru izglāba, un konstatēja, ka degšana ir norisinājusies 1 m² platībā. Dega sadzīves mantas. Sieviete tika nodota mediķiem.
VUGD atgādina, ka neskatoties uz auksto laiku, ledus kārta ir izveidojusies nevienmērīga un vietām tas ir ļoti plāns, tāpēc cilvēki tiek aicināti neatrasties uz ledus, lai nepakļautu savu veselību un dzīvību briesmām.
Tomēr, ja gadās ielūzt ledū un lai pēc tam izglābtos, ir jāzina daži vienkārši padomi, kā pareizi rīkoties. Dodoties makšķerēt:
Ieteicams nedoties makšķerēt vienam;
Līdzi jāņem uzlādēts telefons, kas ievietots ūdensnecaurlaidīgā iepakojumā;
Mājiniekiem pēc iespējas precīzāk ir jānorāda makšķerēšanas vieta un atgriešanās laiks;
Līdzi jāņem rezerves drēbes un termoss ar siltu un saldu tēju;
Ja gadās ielūzt, tad:
Skaļi jāsauc palīgā un apkārtējiem nekavējoties ir jāzvana uz 112;
Jācenšas saglabāt miers, nostabilizēt elpošana;
Lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2 – 5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2 – 3 m attālumā.
Izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.
Lai sekmīgi izkļūtu no ledus, makšķernieki ir aicināti līdzi ņemt dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Šādus irbuļus vai āķus katrs pats var uztaisīt arī mājas apstākļos, piemēram, pielietojot koka gabalu un naglas. Līdzās tam, pilns makšķerēšanas kostīms, kuram ir peldfunkcija, vai glābšanas veste ļaus pēc ielūšanas ledū peldēt pa ūdens virsu.