Tuvojoties Ziemassvētkiem, bērnu prātus visā pasaulē aizņem viņš – Ziemassvētku vecītis. Viņi prāto, vai visu gadu uzvedušies pietiekami labi, lai būtu pelnījuši kārotās dāvanas. Bet reti kurš zina, kā šim bārdainim no ziemeļpola izdevās kļūt par tādu kultūras ikonu, kādu mēs to pazīstam šodien. Interneta vietne The Week apkopojusi septiņus faktus par Ziemassvētku vecīša vēsturi.
1. Viņš kādreiz tiešām bija «īsts»
Laika gaitā Ziemassvētku vecītis ir kļuvis par dāvanu iznēsātāju, kurš Ziemassvētku vakarā braukā pa pasauli astoņu ziemeļbriežu vilktās kamanās. Bet patiesībā visas šīs jezgas pamatā ir reāls cilvēks. Mūsdienu Turcijas teritorijā esošajā Miras pilsētā ap mūsu ēras 300.gadu kalpoja bīskaps Svētais Nikolass. Viņš kļuva slavens ar to, ka mēdza slepus apdāvināt trūcīgos bērnus. Pēc nāves Miras bīskaps tika iecelts par bērnu svēto aizgādni.
2. Savu vārdu viņš ieguva tikai pirms aptuveni 200 gadiem
Nīderlandē Svētā Nikolasa iesākto darbu turpināja Sinterklaas – bīskaps, kurš 5.decembra naktī devās no mājas uz māju, lai aiznestu bērniem dāvanas. Mūsdienās pazīstamais vārds Santa Klauss pirmo reizi parādījās 1773.gadā kādā Ņujorkas laikrakstā. Latvijā mēs viņu dēvējam vienkārši par Ziemassvētku vecīti.
3. Brauciens lejā pa skursteni sākotnēji bijis joks
Vašingtons Ērvings (Washington Irving) savā 1809.gada grāmatā Ņujorkas vēsture aprakstīja Santa Klausu kā korpulentu, bārdainu vīru, kurš smēķē pīpi. Viņa stāstā Ziemassvētku vecītis pirmo reizi devās lejā pa skursteni.
4. Ziemeļbrieži radās pateicoties dzejai
Klementa Mūra (Clement Moore) 1822.gada dzejolis A Visit From Saint Nicholas, kas mūsdienās vairāk pazīstams ar nosaukumu ‘Twas the Night Before Christmas, pirmo reizi tika anonīmi publicēts laikrakstā Sentinel 1823.gada 23.decembrī. Pateicoties šim dzejolim, Ziemassvētku vecītis ieguva vairākas jaunas un paliekošas pazīmes. Galvenā no tām bija astoņu ziemeļbriežu vilktās kamanas.
5. Moderno Santa Klausu radīja Coca-Cola
Kad Ziemassvētku vecītis pirmo reizi sāka parādīties dažādās ilustrācijās, viņa apģērbs mēdza būt dažādās krāsās – zaļā, violetā, brūnā u.c. 19.gadsimta beigās popularitāti ieguva Ziemassvētku vecītis sarkanā ietērpā. Šādi viņu 1885.gadā uz Ziemassvētku kartiņām attēloja mākslinieks Luiss Prangs (Louis Prang). Taču tādā izskatā, kā mēs viņu pazīstam šodien, Santa Klauss parādījās tikai 1931.gadā, kad mākslinieks Hadons Sandbloms (Haddon Sundblom) radīja jaunu, daudz «popsīgāku» versiju, kuru iekļaut Coca-Cola reklāmas kampaņā.
6. Veikala Ziemassvētku vecītis ir 120 gadus sena tradīcija
1890.gadā Masačūsetsas uzņēmējs Džeimss Edgars (James Edgar) kļuva par pirmo veikala Ziemassvētku vecīti. Viņa ideja bija izmantot Ziemassvētku vecīša tēlu pircēju piesaistīšanai. Bērni no tuvām un tālām vietām lūdza vecākus doties tieši uz šo veikalu, un tradīcija bija dzimusi.
7. Līdz pat 19.gadsimta beigām Ziemassvētku vecītis bija vecpuisis
Ziemassvētku vecīša sieva pirmo reizi pieminēta 1849.gadā rakstnieka Džeimsa Rīsa (James Rees) stāstā A Christmas Legend. Turpmāko gadu laikā arī citi autori nopietni pievērsās šim tēlam. Taču vislielāko popularitāti ieguva Ketrīnas Lī Beitas (Katherine Lee Bates) dzejolī Goody Santa Claus on a Sleigh Ride aprakstītā kundze. Angliski runājošās valstīs viņu mēdz saukt par Goody vai Goodwife.
BLIN TU PIDAR NAHUJ DOD DAtoru
Īstajam salatēvam ir 10080 gadi..patiesībā tas biju es iepriekšējajā dzive.pec manas reinkarnācijas salatēvs nesa mīlestību pār pasauli.salatēvam bija mirdzoša sirds pat īsti nevarēja saprast no kāda metāla bet tajā bija ļoti liela vara un spēks…
gffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
ok