1. martā, Latvijā sākas Tautas skaitīšana. To veic Centrālā statistikas pārvalde sadarbībā ar pētījumu kompāniju «GFK».
Šī skaitīšana atšķirsies no iepriekšējās, jo pirmās desmit dienas – no 1. līdz 10. martam – cilvēki varēs saskaitīties paši elektroniski – internetā.
Par to, kas un kā jādara, izvaicājām Tautas skaitīšanas biroja darbinieces Sarmīti Baltiņu un Ilvu Vītoliņu.
– Tātad, kā mēs katrs varam saskaitīties elektroniski?
– Adresē www.tautasskaitisana.lv būs saite uz anketu, kurā, ievadot personas kodu un pases numuru kā paroli, katrs pats varēs ierakstīt savus datus. Pēc tam saskaitīs, cik cilvēku būs aizpildījuši anketas internetā, un pie pārējiem ies mājās.
– Ja no ģimenes būs pieskaitījies tikai viens cilvēks?
– Ja no ģimenes viens būs pieskaitījies internetā, bet pārējie ģimene locekļi ne, skaitītājs vienalga ies uz mājām. Tāpēc, ja viens cilvēks no ģimenes aizpilda anketu, viņam būtu jāpieskaita arī pārējie ģimenes locekļi.
– Katram būs vajadzīga sava anketa?
– Nē, internetā būs pieejama ģimenes anketa. Tajā būs vairākas ailes un līdz ar to visa ģimene varēs saskaitīties vienā anketā.
– Vai būs iespēja pie jums birojā saskaitīties?
– Ja nu kāds galīgi nevēlas, lai pie viņa iet skaitītājs, un ja viņam nav pieejams internets, varēs nākt arī uz mūsu biroja telpām Tukumā, Pils ielā 18 (pirmajā stāvā, ieeja no Baznīcas ielas).
– Šai laikā, kad zagļi aktivizējušies, kā pārliecināties, ka tautas skaitītājs tiešam ir skaitītājs?
– Katram tautas skaitītājam ir īpaša apliecība ar fotogrāfiju un informāciju par to, ka viņš ir Tautas skaitīšanas skaitītājs. Taču, ja cilvēkam ir šaubas par konkrēto darbinieku, viņš var piezvanīt gan uz bezmaksas tālruni 80000777, gan uz mūsu mobilajiem tālruņiem: Ilva – 25621246, Sarmīte – 25496726. Tautas skaitītājam arī jābūt līdzi datoram, jo viņš visu informāciju ievadīs datorā. Ja ir kaut mazākās šaubas par konkrēto skaitītāju, noteikti vajag zvanīt un prasīt, jo mēs visus savējos zinām.
– Vai būs arī papīra anketas?
– Būs, ja nu gadījumā cilvēks negribēs tautas skaitītāju ielaist dzīvoklī, bet piekritīs sarunai gaitenī. Turklāt daudzi dati no reģistriem jau anketā būs ievadīti, cilvēks tikai šo informāciju precizēs.
– Vai aizies uz mājām arī pie tiem, kas dzīvokli īrē? Nereti cilvēks nevēlas to atklāt, jo nedzīvo tur oficiāli.
– Pat ja cilvēks tajā adresē nav deklarēts, viņš varēs saskaitīties, jo skaitīšanā nav svarīgi uzrādīt cilvēka dzīvesvietu, bet gan saskaitīt pašu cilvēku. Netiek prasīts – deklarēts konkrētajā adresē vai nē. Tas nozīmē, ka cilvēks var būt deklarēts Tukumā, bet pieskaitīs viņu Rīgā, kur, piemēram, viņš īrē dzīvokli vai dzīvo pie bērniem utt.
– Nepieskaitīs divreiz?
– Nē. Ir dažādi filtri sistēmās, kas neļauj vienu cilvēku divreiz pieskaitīt.
– Uz ielas arī aptaujās?
– Nē, skaitītājs ies uz konkrētām adresēm.
– Kāds būs skaitītāju darba laiks?
– Skaitītājs pie iedzīvotājiem varēs ierasties laikā no 7.00 rītā līdz 21.00 vakarā. Taču tiek arī pieļauts, ja tajā brīdī cilvēkam ir kas svarīgs darāms, viņš var vienoties ar skaitītāju par citu apmeklējuma laiku.
– Vai personai ir tiesības atteikties sniegt informāciju?
– Diskutējams jautājums. No vienas puses, iespējams, cilvēks var atteikties, bet mēs vairāk domājam, ka tas tomēr ir pienākums, jo skaitīšanas mērķis ir noskaidrot, cik Latvijā ir cilvēku, lai valsts varētu plānot savu sociālo un ekonomisko attīstību, kas svarīga mums visiem. Tāpat, lai mēs beidzot zinātu, cik tad cilvēku no Latvijas ir izbraukuši.
– Tātad to arī vaicās?
– Jā. Ir trīs veida anketas – personas anketa, mājokļa anketa un emigrējušas personas anketa. Un tajā tad arī šo informāciju ierakstīs.
– Un netiks ņemts vērā, vai persona aizbraukusi strādāt legāli vai nelegāli?
– Tam nav nozīmes, turklāt anketā nemaz nav tāda jautājuma.
– Iedzīvotāji bažījas, kas tālāk notiks ar savākto informāciju un vai tā nenonāks negodīgās rokās?
– Atbilstoši Statistikas likumam, Tautas skaitīšanas likumam un Fizisko personu datu aizsardzības likumam iegūtajai informācijai tiks nodrošināta konfidencialitāte gan par katru personu, gan par katru mājsaimniecību. Arī skaitītāji atbildīgi par šīs informācijas neizpaušanu. Turklāt skaitīšanā iegūtā informācija netiek vērtēta atsevišķi, bet gan tiek skatīta kopumā.
– Par ko jautās skaitītājs?
– Par izglītību, darbu, valodu un mājokli, taču neprasīs par ienākumiem un uzkrājumiem vai veselību.
– Kad sāks darbu tautas skaitītāji?
– 10. martā beigsies skaitīšana internetā, bet no 17. marta sāks darbu tautas skaitītāji, kas iedzīvotājus skaitīs līdz 31. maijam.
ja jau izmēģinājuma tautas skaitīšanā anketa aizpildīta ,vai tagad otreiz tā jāpilda?
mani neviens nepieskaitis,tātad skaitišana jau būs neprecīza.
Tikko lasīju – internetā skaitīties ir nedroši, jo ikviens var apskatīt jūsu pases datus un personas kodu. Pēdējais gan mūsu valstī nav diezko slepens, taču fui tautas skaitītājiem tik un tā – solīja taču, ka viss ir baigi droši un paliks slepenībā!
Lienīt, ko nu kautrējies, vai jūrmalā nesauļojies plika un kam tavs personas kods, ja visas iestādes un reklāmas renštelēs to tāpat zina.
Taču mēs nezinām, kas ir tie daži skaitītāji no 6000 kandidātiem.
Laikam jau pietuvinātās pašvaldības personas kā vēlēšanu komisijās. Nauda taisa naudu.
Man un jums var stāstīt, ka skaitīšana ir nevainīga kā meitene, bet nu jau pat VID grib piedzīt nodokļus no ārzemēs strādājošiem Latvijas rezidentiem
Pastāstiet, cik jūs un kur esat, tad arī jaunais nodoklis būs klāt, lai ierēdņu kabatas piepildītu.
Viņi taču ir tik nabadzīgi, ka algas vēl vajag palielināt, kā Dombrovska kantorim.
Un atzīšanās kā policijā būs vainu mīkstinošs, lai iesēdinātu.
Es esmu lētticīgs, tāpat kā jūs.