Sākas ķīniešu jaunais gads

26. janvārī 9.55, tieši piecas minūtes pirms Saules aptumsuma, sāksies ķīniešu zodiaka noteiktais Dzeltenās Govs gads.

26. janvārī 9.55, tieši piecas minūtes pirms Saules aptumsuma, sāksies ķīniešu zodiaka noteiktais Dzeltenās Govs gads.

Halainderas šķirnes govslopi, kas Ozolpils pļavās dzīvo teju kā brīvi dzīvnieki, itin labi zina, ka nu viņu gads ir klāt. Gatavojas, pošas. Viens otram ar ragiem paieskā kažoku. Matus, kā tos vērsiski dēvē, cirtas pierē, starp ragiem un uz skausta, kas aug visapkārt kā šalle. Ciltstēvs Mikus noraugas uz jauno paaudzi, ko atpūtas bāzes «Ozolpils» pārvaldnieks Juris Rūsiņš dēvē par gotām vai baz, baz. Vēršu un govju īstie vārdi ciltsgrāmatās ir sarežģīti un – kur nu vēl lopiņiem saprotami. Gota, baz, baz – to vēl var saprast. Pērn dzimušie teliņi piespiežas pie mātes. Gaišas, tumšas, melni brūnīgas un dzeltenīgas šalles. Lūkojas cilvēkos un ar savām acīm stāsta: "Zinām par to, ka mūsu cilts māsām grūti laiki pienākuši. Nav kur pienu likt. Iznīcība draud. Arī jums – cilvēkiem, ir grūti laiki. Labi būs. Vien nesatraucieties. Mēs savā gadā centīsimies ko grozīt par labu. Ja ne citādi, tad atcerieties – mūsu ragi ir gana spēcīgi! Jums pašiem gan arī vajadzētu lielāku krampi, citādi iznāk, ka protat vien citus nievāt un gausties!"

Visu cieņu – Dzeltenajai Govij!

Pēc Austrumzemju kalendāra 26. janvārī 9.55 sākas jaunais – Vērša – gads. Ķīnieši to dēvē par Govs gadu, un šoreiz tā esot Dzeltenā Govs…
Jaunā zodiakālā gada sākumam arī mēs varam pienācīgi sagatavoties! Vispirms jau – rūpīgi iztīrot māju, pēc tam – to izrotājot. Te nu noteikti jāatceras, ka gadumijas vakarā visiem mājas kopšanas līdzekļiem un rīkiem (slotām, spaiņiem, putekļu sūcējiem un lupatiņām, u.c.) jābūt paslēptiem tālāk no acīm!
Telpas rotāšanai Austrumzemēs tiek izmantotas galvenokārt sveces, ziedi un augļi. Svētku noskaņu telpās ienesīs dažādi gaismeklīši, tējas svecītes pašu gatavotos lukturīšos. No ziediem vispiemērotākās būs dzeltenās krizantēmas, jo tiek uzskatīts, ka tās piesaista bagātību, ienes mājās naudu. No augļiem ieteicamākie ir apelsīni, mandarīni, hurma. Svētku krāsas – zelts, dzeltens, sarkans. Tās ieteicamas arī gadumijas vakara apģērbā, daudzajās rotās.
Ķīniešu iecienītākie ēdieni šim vakaram – pelmeņi, plācenīši, dārzeņi, jūras veltes, augļi.
Sagaidot Jauno gadu, ķīnieši stingri ievēro vēl kādu tradīciju – šajā vakarā un jaunā gada pirmajā dienā nerāt bērnus, nestrīdēties, neļauties dusmām vai aizvainojumam, neizteikt pārmetumus, neskaidrot attiecības. Visas nesaskaņas jānoskaidro, parādi jānokārto līdz gadumijas vakaram! Viss sliktais, kas bijis vecajā gadā, tur arī tiek atstāts, lai jaunais var sākties tīrs un labestīgs, ķildu neaptumšots. Vai nu mēs kādi ķīnieši, teiksiet. Taču – kāpēc neizmantot lieku iespēju sagatavot tematiskus svētkus sev un saviem mīļajiem?  

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *