14. martā Rīgā notiks Ziemeļvalstu un Baltijas valstu (turpmāk – NB8*) starptautiskās kodoldrošības mācības, lai pārliecinātos par iesaistīto institūciju spēju operatīvi sadarboties un nodrošināt pasākumu koordināciju radiācijas un kodolavārijas situācijā.
Par nepieciešamību organizēt kopējas kodoldrošības mācības NB8 ārlietu ministri lēma jau 2011. gada augustā. Somija šīs apmācības apvienos ar tās nacionālās avārijas un seku likvidēšanas mācībām, kas norisināsies Lovīsas atomelektrostacijas apkārtnē.
Ar šo mācību palīdzību NB8 valstis vēlas aktualizēt operatīvos sadarbības, komunikācijas un koordinācijas mehānismus, kā arī salīdzināt un izvērtēt tajās lietotās lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmas.
Vienlaikus plānots izvērtēt pieejamos resursus palīdzības sniegšanai kodolnegadījumā cietušajai valstij NB8 valstu ietvaros, iesaistīto valstu sagatavotās riska prognozes, kā arī cilvēkresursu un materiāli tehnisko resursu pietiekamību.
Mācībās no Latvijas piedalīsies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Ārlietu ministrijas, Valsts vides dienesta un tā Radiācijas drošības centra, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Latvijas vēstniecības Somijā pārstāvji, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes studenti.
Tās notiks 2 gadus pēc Fukušimas Daichi AES avārijas un būs vienas no lielākajām starpvalstu mācībām Eiropas reģionā pēc šī negadījuma.
Pēc mācībām paredzēts sagatavot nacionālo un visu NB8 valstu ziņojumu, kas tiks prezentēts NB8 valstu ārlietu ministru sanāksmē 2. un 3.septembrī.
*NB8 – Ziemeļvalstu un Baltijas valstu astotnieks – ir neformāls sadarbības mehānisms, kas izveidots 1992. gadā un sastāv no piecām Ziemeļvalstīm un trim Baltijas valstīm. Ziemeļvalstu – Baltijas valstu Ārlietu ministru sanāksmes ik gadu notiek prezidējošā NB8 valstī. Pēdējā ministriju sanāksme notika Helsinkos. 2013. gadā sanāksme notiks Zviedrijā, pārņemot vadību no Lietuvas.