Ar Eiropas Savienības fondu atbalstu projektam «Coelux» ir izstrādāta tehnoloģija, kas rada dabiskās gaismas fiziskos un optiskos efektus iekštelpās, simulējot saules gaismas izplatīšanos un kritumu cauri atmosfērai. Iedomājieties, ka atrodaties telpā bez logiem, vienlaikus jūtot saules gaismu spīdam uz sejas – šo unikālo sajūtu tagad ir iespēja sajust. Ir pierādīts, ka šis fenomens pozitīvi ietekmē komfortu un labsajūtu iekštelpās, kur nav pieejama saules gaisma.
Izstrādājot jaunāko enerģiju taupošo LED tehnoloģiju ar sarežģītu optisko sistēmu un izmantojot nanostrukturizētus materiālus augstākās tehnoloģijas logu sistēmā, COELUX projekts ir atklājis revolucionāru inovāciju mūsdienu apgaismojuma un dizaina industrijā, kas uzlabos labsajūtu iedzīvotājiem visā Eiropā un ārpus tās.
“Ar COELUX jūs variet būt zem saulainām debesīm vienmēr un visur,” norāda profesors Paolo di Trapāni (Paolo di Trapani), projekta koordinators un fiziķis Insubria Universitātē Komo, Itālijā, kura pētniecību pēdējo desmit gadu garumā vadījusi vēlme atdarināt dabīgo gaismu. “Gluži kā mēģināt aprakstīt tropu saules krāsu vai smaržas niansi, ir tikpat grūti aprakstīt COELUX pacilājošos efektus, kas rodas no iespaida, ko rada šī tehnoloģija. Projekta gaitā savāktie pierādījumi liecina, ka pat klaustrofobiskas personas jūtas laimīgi un relaksēti, nokļūstot COELUX gaismā, par spīti tam, ka viņi ilgstoši atrodas pāris kvadrātmetru lielā telpā bez logiem.” Tehnoloģija pieder Insubria Universitātes IT kompānijai «CoeLux Srl».
Gaismaa atstāj pozitīvu ietekmi uz veselību un labsajūtu
Apvienotās Nācijas ir pasludinājušas 2015. gadu kā Starptautisko Gaismas gadu, lai pasaules mērogā tiktu apzināts gaismas pozitīvais efekts uz mūsu veselību un labsajūtu. Silta, mākslīga, tieša saules gaisma apgaismo un izceļ objektus, padarot mājas un publiskās telpas pievilcīgākas un mājīgākas. Gaismēnu spēle sniedz tiem pilnīgāku formu un maina cilvēku reakciju un mijiedarbību ar apkārtni.
COELUX gaismas izplatīšanas tehnoloģija sniegs labumu jebkuram, kas nesaņem pietiekamu daudzumu saules gaismas. Tā ir radīta, fokusējoties uz veselības aprūpes nozari, bet var būt arī lietota tirdzniecības vietās, muzeju, lidostu, metro, spa, sporta centru, kino, biroju un industriālājās telpās. Tiem, kas strādā vai dzīvo pazemes telpās, vai nu telpas ierobežojumu dēļ, vai arī mēģinot pārvarēt skarbu klimatu kā, piemēram, Kanādā vai Apvieotajos Arābu Emirātos, ir paredzēts gūt lielu labumu no šīs tehnoloģijas. Tas attiecas arī uz iedzīvotājiem zemēs, kas atrodas vistālāk no ekvatora, tuvu Arktikai vai Antarktīdai, kuri bieži piedzīvo mazu dabīgās gaismas daudzumu ilgtošos periodos visa gada garumā.
Kā darbojas COELUX
COELUX sastāv no trim galvenajiem elementiem:
– Jaunākā enerģiju taupošā LED tehnoloģija saules gaismas spektra reprodukcijai
– Sarežģīta optiskā sistēma, lai radītu “debesu” un “saules” tāluma sajūtu
– Nanostrukturizēti, tikai pāris milimetrus biezi materiāli, lai radītu pilnīgu atmosfērā sastopamo saules gaismas izkliedes procesu.
Šie elementi ir iestrādāti augstākas tehnoloģijas logu sistēmā, piedāvājot plašu dizaina iespēju klāstu iekštelpām. Lietotāji var piedzīvot tropu, Vidusjūras un Ziemeļeiropas gaismu ar trīs uzstādījumu iespējām, kuras piedāvā COELUX.
Produkta attīstīšana
COELUX pētniecības projekts saņēma 2.5 miljonus € no Eiropas Savienības fondiem, septītās pamatprogrammas ietvaros. Profesors di Trapāni stāsta, ka “ES atbalsts bija nepieciešams, lai ļautu mums ieguldīt pētniecībā un attīstībā, un segtu demonstrēšanas izmaksas. Tas bija nenovērtējami, palīdzot pārliecināt citus investorus, lai tie mums pievienotos un atbalstītu mūs. Mēs iedrošinām citus mazos un vidējos uzņēmumus pieteikties ES fondiem, jo tas paver logu uz iespējām.”
COELUX tehnoloģija būs gatava 2014. gada beigās, un ietver sevī svarīgu biznesa iespēju projekta partneriem un Eiropas uzņēmumu tīklam, kas būs iesaistīts tehnoloģijas ražošanā, demonstrēšanā un ieviešanā. “Pasaules apgaismojuma tehnikas tirgus ir novērtēts 58 miljardu eiro vērtībā, un šī pārmaiņas nesošā inovācija ir labā pozīcijā, lai ieņemtu vietu tirgū, uzlabojot Eiropas konkurētspēju un radot jaunas darba vietas, vēl vairāk uzlabojot Eiropas iedzīvotāju labklājību.”
Maikls Dženings (Michael Jennings), Eiropas Pētniecības, inovācijas un zinātnes komisāres Moires Gēgenas Kvinnas runasvīrs, stāsta: “Daudzas mūsu dzīves jomas – enerģijas, transporta, medicīnas, pārtikas drošības, veselības un labsajūtas – tiek uzlabotas un pat modernizētas ar nanotehnoloģijām. COELUX ir lielisks paraugs, ka zinātne var pārvērst vienkāršu, bet vienlaikus grūti sasniedzamu ideju – saules gaismas atdarināšanu, realitātē. Tam tiešām ir ir milzīgs potenciāls ieviest izmaiņas cilvēku dzīvēs.”
Par COELUX
COELUX® ir Eiropas Savienības fondu atbalstīts projekts 7. pamatprogrammas (FP7) ietvaros. Eiropas Komisija iekļāva COELUX starp divpadsmit inovatīvām tehnoloģijām, kas bija demonstrētas 2014. gada martā Inovāciju Konvencijā Briselē. COELUX radies sadarbībā starp COELUX, apgaismojuma tehnoloģijas īpašnieku (Itālija), Next Limit Technologies, fotoreālistiskās atveidošanas ierīces Maxwell Render īpašnieku (Spānija) un Ekspobalta, atbildīgo par COELUX lielizmēra instalācijām visā pasaulē (Lietuva), un pētniecības partneriem Griffin Software (Rumānija), Cīrihes Tehisko augstskolu (Eidgenössische Technische Hochschule) (Šveice), SIA Bartenbach, Aldrans (Austrija) un A/S Comonext (Itālija).
Ar Eiropas Savienības fondu atbalstu projektam «Coelux» ir izstrādāta tehnoloģija, kas rada dabiskās gaismas fiziskos un optiskos efektus iekštelpās, simulējot saules gaismas izplatīšanos un kritumu cauri atmosfērai.