Prognozē pārtikas cenu samazinājumu par 10%

Pārtikas cenas nākamā pusgada laikā samazināsies par 10% pie esošajiem ekonomiskajiem apstākļiem, pirmdien preses konferencē prognozēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

Pārtikas cenas nākamā pusgada laikā samazināsies par 10% pie esošajiem ekonomiskajiem apstākļiem, pirmdien preses konferencē prognozēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

Pēc viņas teiktā, cenu samazinājumu var just jau šobrīd – ar akcijas preču cenām.
Vērtējot kopējo situāciju lauksaimniecības un pārtikas tirgū, Gulbe to raksturoja ar vienu vārdu – nenoteiktība. Patlaban vērojams galveno pamatpreču piedāvājuma pieaugums, ASV dolāra kursa pastāvīga paaugstināšanās, naftas cenu kritums. Globālās finanšu krīzes un ekonomiskās lejupslīdes dēļ samazinās arī pārtikas patēriņš.
Latvijā cenu samazināšanas pārtikas produktiem nenotiek tik strauji, jo patlaban tirgū ir tie graudi, kuri ir saražoti, izmantojot dārgos minerālmēslus un degvielu.
Pēdējos mēnešos minerālmēslu cenas samazinās, jo zemo graudaugu cenas ievērojami samazinājušas arī pieprasījumu pēc minerālmēsliem.
Pārtikas produktu eksports šī gada deviņos mēnešos ir palielinājies par 26%, salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošā perioda rādītājiem. "Tomēr nav pamata lielam optimismam un cerībām, ka arī nākamgad būs tādi paši rādītāji, nevajadzētu," brīdināja Gulbe. Palielinoties eksportam, audzis arī Latvijā importēto produktu – piena, gaļas un cukura – īpatsvars.
Šogad graudu cena ir trīsreiz zemāka nekā pagājušajā gadā un tirdzniecība ar graudiem arī par šo cenu ir pilnībā apstājusies. Neskatoties uz graudaugu cenu samazinājumu, lopbarībai, ko ražo no graudaugiem, cena vēl nav samazinājusies. Tā dēļ cūkkopjiem un putnkopjiem gaļas ražošana nav kļuvusi lētāka.
"Arī veikalos graudu izstrādājumu cenas nesamazinās un ir stabilas, jo spēkā jau ir noslēgto līgumu nosacījumi, tāpēc straujas cenu izmaiņas pagaidām nav vērojamas," sacīja Gulbe.
Piena produktu cenas pasaules tirgos ir samazinājušās, tāpēc ražotāji šoruden ir samazinājuši piena iepirkumu cenas, jo pretējā gadījumā viņi nevarēs realizēt produkciju. Pasaulē patlaban tirdzniecība ar piena produktiem nenotiek. Iepriekšējos gados rudenī piena iepirkuma cenas paaugstinājās, jo samazinājās piena apjoms.
"Līdz šim valstī vidējais algas pieaugums bija lielāks nekā inflācija, tāpēc arī pirktspēja paaugstinājās ar katru brīdi. Patlaban iedzīvotāju pirktspēja valstī ir apstājusies, taču īsti dati par iedzīvotāju pirktspēju vēl statistikā neatspoguļojas, un tā vēl ir tikai gaidāma," prognozē Gulbe.
Produktu cenu samazinājums radīs grūtības zemniekiem, kuri saražojuši izejvielas un produktus, izmantojot dārgus resursus.
Ražotāji ir sākuši ražot cita veida produktus, lai iedzīvotāji tos varētu iegādāties. Ražotāji un tirgotāji būs spiesti vēlreiz pārdomāt, kā ekonomēt resursus un strādāt efektīvāk.
Kā iepriekš norādīja Gulbe, ņemot vērā 2009. gada valsts budžeta samazināšanu, uzņēmēji būs spiesti iet pretī algu iesaldēšanas tendencēm un arī samazināt savas pārdošanas izmaksas, kas arī būtu viens no faktoriem cenu pieauguma samazināšanai.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *