Strauji tuvojas pats svarīgākais šī gada notikums Latvijas politiskajā dzīvē – Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanas. Īpaša nozīme un pat unikalitāte ir otrajām. Pirmo reizi kopš neatkarības atjaunošanas vairs pilsētu domes un pagastu padomes nevēlam pēc līdzšinējās sistēmas, jo valsts tagad tiek sadalīta novados un pēc šīm vēlēšanām vietējo pašvaldību skaits Latvijā samazināsies apmēram četras reizes.
Kā nesekmīgi studenti
Ne man, ne, pieļauju, lielākajai daļai vēlētāju nav skaidras izpratnes par to, kā tiks organizēta sabiedrības pārvalde jaunizveidotajos novados. Šķiet, ka saprašana par to nav arī vairākumam deputātu kandidātu. Vismaz tāds priekšstats radās sestdien, apmeklējot NTZ redakcijas rīkoto tikšanos ar Tukuma novada deputātu kandidātiem.
Šajā pasākumā runāja jau daudz, ūdens lija aumaļām, bet pārsvarā kandidāti nespēja pacelties augstāk par atsevišķām problēmām, kas konkrēti risināmas, par sīkām matu skaldīšanām. Tikai retais piedāvāja redzējumu par sociālās aprūpes, sabiedriskā transporta, drošības un citu jautājumu organizēšanu kopējā novadā.
Ja vēlēšanas salīdzinām ar eksāmenu, kur kandidāti ir studenti, bet vēlētāji ieskaišu devēji, iespaids tāds, ka kandidāti vienkārši nav gatavi kandidēšanai. Tas ir apmēram tas pats, ja uz valsts eksāmenu aiziet nesagatavojies students un komisijai tagad jālemj, kādu atzīmi likt. It kā kaut ko par šo to zina, bet kopumā sekmes vājas. Vai tādam var dot ieskaiti? Vai par tādu sarakstu varam balsot?
Vēl neievēlēti, bet jau bēg no atbildības
Visuzkrītošāk šī negatavība kandidēt bija saskatāma atbildē uz jautājumu: kurš ir jūsu saraksta kandidāts novada domes priekšsēdētāja amatam? Pārsteidzoši, bet vairākums atbildēja, ka no viņu saraksta jebkurš varot ieņemt šo amatu.
Reiz kādā reklāmā par veļas pulveri izskanēja frāze, kas der visam, tas neder nekam! Attiecinot šo uz pašvaldību vēlēšanām, varam sacīt, ja par priekšsēdētāju der visi kandidāti no viena saraksta, tas nozīmē, ka neder neviens!
Viņi vēlēšanām nav nopietni gatavojušies. Pats nozīmīgākais, ko sagaida vēlētājs no politiķa (un cilvēks, kas pieteicies par deputāta kandidātu, vismaz uz mazu brīdi par tādu kļūst), ir konkrētība. Ja pat uz tik svarīgu un konkrētu jautājumu nav atbildes vai tā ir vispārīga un neskaidra, vai vispār ir vērts sarunu turpināt?…
Šāda situācija spēlē par labu pie varas esošajai partijai un esošajam priekšsēdētājam Jurim Šulcam, kura pārstāvētā «Tukuma pilsētai un novadam» viņu redz arī kā jaunizveidotā novada priekšsēdētāju.
Balsos par savējiem
Par tā saucamo Šulca partiju nešaubīgi balsos tie, kas ir apmierināti ar viņa vadītās domes līdzšinējo darbu, kā arī domes administrācijas, pašvaldības iestāžu un uzņēmumu darbinieki – visi tie, kuriem pie esošās pārvaldes ir nodrošināts darbs un ienākumi. Nesen sanāca papļāpāt ar kāda pašvaldības uzņēmuma vadītāju, kurš teica, ka noteikti jābalso par Šulcu, jo, ja pie varas nāks citi, viņš nav drošs, vai saglabās savu amatu. Drīzāk viņš ir drošs par to, ka tiks atlaists, jo jaunajiem varnešiem vajadzēšot nodrošināt ar ienesīgiem amatiem savus cilvēkus. Ļoti cilvēciska un saprotama motivācija, un tā mūsu valstī notiek visos līmeņos un pie visām partijām.
Kas atliek pārējiem vēlētājiem, kuri nav amatos un kuri nav pietuvinātās personas arī citām partijām?..
Par kuru gan vēl
Ja es kā iedzīvotājs esmu apmierināts ar pašvaldības darbu, balsošu par tiem pašiem. Ja es neesmu apmierināts, skatīšos, par kādiem citiem varētu nobalsot, kuri varētu strādāt labāk manās un citu iedzīvotāju interesēs, kuri vairāk rūpētos par pilsētas (novada) sakoptību, drošību, kultūru, uzņēmējdarbību, kuri mazāk tērētu administrācijas uzturēšanai, vairāk sociālo jautājumu risināšanai utt.
Taču sestdienas sarunas nedeva atbildi, kurš varētu būt labāks. Man pat radās jautājums, kāpēc vispār viņi piedalās vēlēšanās? Vienkārši ir tāda iespēja, nu un mēs te tagad drusciņ pakandidēsim… Tas taču nav nopietni!
Iespējams, ka lielajām pie varas esošajām un neesošajām partijām savi saraksti ir vajadzīgi, lai tikai pazīmētos. Vēlēšanas ir iespēja, lai partijas vārds izskan sabiedrībā, lai cilvēki atceras, ka ir arī tādas un tādas partijas. Gan jau daži vēlētāji nobalsos, varbūt pat kādu ievēlēs.
Svarīgākās lietas, ko gribējās dzirdēt
Ja partijas nopietni būtu gatavojušās iesēsties jaunā Tukuma novada domes deputātu krēslos: pirmkārt, būtu veikta esošās Tukuma domes un iekļauto pagastu padomju darba analīze, uzsverot kļūdas, trūkumus un nepadarītos darbus.
Otrkārt, katra partija sniegtu savus priekšlikumus, kas un kā darāms jaunajā novadā, īpaši uzsverot, ar ko viņu darbošanās atšķirsies un uzlabosies salīdzinājumā ar līdzšinējo pārvaldi.
Treškārt, katra saraksta priekšgalā būtu izteikts līderis, personība ar labu reputāciju, ko šī partija ievēlēšanas gadījumā virzītu par novada priekšsēdētāju, kurš būtu gatavs uzņemties politisko atbildību par šī saraksta programmas un solījumu izpildi un spējīgs vadīt domes administrācijas darbu.
Ceturtkārt, katrā sarakstā būtu citi līderi, speciālisti konkrētās nozarēs, kas nodrošinātu jautājumu risināšanu šajās nozarēs, būtu gatavi uzņemties novada domes komiteju, komisiju, dažādu darba grupu vadību.
Tādā gadījumā vēlētājiem būtu, ko salīdzināt, no kā izvēlēties un vērtēt, par kura saraksta komandu atdot savu balsi. Taču nekas tamlīdzīgs nav vērojams.
Pašu valdība pēc pašu nopelniem
Sabiedrības interese par vēlēšanām arī nav īpaši manāma. Uz tikšanos sestdien Raiņa skolā bija atnākuši labi ja desmit cilvēku no malas (tajā skaitā arī es), jo zālē starp klausītājiem pārsvarā sēdēja deputātu kandidāti, kuriem nepietika vietas uz skatuves, daži domes darbinieki un preses pārstāvji. Lai gan tajā pašā dienā un laikā blakus esošajā Tukuma tirgū ļaužu pūznis mudžēt mudžēja un mašīnu nebija kur novietot puskilometra rādiusā (lūk, jautājumiņš, ko novada domei risināt!). Tur simtiem un tūkstošiem nodokļu maksātāju pirka un pārdeva, rosījās, lai būtu paēduši un apģērbušies, bet kandidātus vaigā skatīt intereses nebija.
Vēlēšanas, protams, notiks, tukša vieta nepaliks. Uz četriem gadiem būs ievēlēti 17 Tukuma novada deputāti – labākā, gudrākā, godīgākā un tā tālākā – novada iedzīvotāju pārstāvniecība, mūsu godam nopelnītā pašu valdība!
Domāju, ka šādās diskusijās un sapulcēs neko daudz vairāk par ”ūdeni” nemaz nevar sagaidīt. Jo – gluži vienkārši pietrūkst laika pamatīgai kādas tēmas izrunāšanai. Nu, kā var trijās vai piecās minūtēs izstāstīt novada sociālās aprūpes sistēmu, par kuru speciālisti sprieduši ne vienu dienu vien?! Trijās minūtēs vēlētājs varbūt var noprast, vai kandidātam vispār ir nojēga, par ko viņš runā, – ja kandidāts izspļauj kādu totālu, acīmredzamu muļķību, tad ir skaidrs, ka sarakstam strīpa pāri. Un vēl šādas tikšanās noder, lai palīdzētu vēlētājam izvērtēt kandidātu atbilstoši tam, kāda ir viņa frizūra, kurpes, stāja, balss, kur viņš tur rokas un kurp skatās. Ja ticam žestu valodas postulātiem, arī tas ir svarīgi.
Man piem. ir partja par kuru vareetu balsot,bet tajaa nevienu nepaziistu,bet partijaa kuru es galiigi neatbalstu ir taadi cilveeki par kuriem arii vareetu balsot.Un taa tagd domaaju vai balsot par partiju kuru veelos un sviitrot visus aaraa,vai par man pienjemamiem cilveekiem bet nepienjemamu partiju.Nav labi ne shaa ne taa,laikam tomeer neieshu.
Nē! Tikai ne to! Uz vēlēšanām jāiet noteikti. Man gan Ritasi vietā būtu viegli izvēlēties, jo pašvaldībā partijas piederība ir visnotaļ mazsvarīga. Galvenais ir cilvēki – pazīstami, zināmi, sevi apliecinājuši, uzticami, ar darbiem pierādījuši spēju un prasmi strādāt ne tikai savā, bet arī sabiedrības labā.
Uz vēlēšanām ir ogligāti jāiet un ogligāti ir ljoti,ljoti jāpardomā,diemžēl,no tiem kandidātiem
kas nu ir. Tukumā ir traģiska lieta,jo izsenis ir skaidrs,ja esi ielīdis deputātos -esi kaut kā cienīgāks.Šis sindroms nav atmiris,tāpat kā nav atmirusi tendence,salikt sarakstos daudz maz zināmus uzvārdus(vienalga vai vinjsh ko jēdz vai nejēdz politikā)kā nekā saraksts var vinēt,,jo vairāk esi kaut kur publiskās vietās patrokšņojis,jo redzamāks,tātad aktīvāks un ja vēl vari salikt kombinācijā piecus vārdus un paplēst zemjostas līmeņa jokus nu tad taču pavisam labs deputāts. Es varu diezgan droshi pateikt,varbūtdivi vai trīs kandidāti ir gatavi strādāt tautas-iedzīvotāju labā,visi pārējie met aci,taču kaadu labumiņu dabūt.Kas silei tuvāk,tas pirmai. (Vai tad Tukumā ar privatizaciju bija savādāk.Paskataties cilk īpašumi pieder tā laika Domē strādājošiem) Visbriesmīgākais ir pašreizējās Tukuma pilsētas Domes sastābvs un nodaļās strādājošie.Tasir pilnīgs naftalīns.Tāpēc vien ir jāiet balsot,lai tās labi iesēdējušās “Tukuma dāmiņas“saprastu,ka laiks ielaist svaigu skābekli.
Viss vēlēšanu aģitācijas process ir analfabētisks,jo nav jau notikusi ANALĪZE,kas ir padarīts un ko varētu darīt savādāk,tātad jauno partiju delēgatu PRIEKŠLIKUMI. Tāpēc jau pirmsvēlēšnau kampaņas ir pilnīgs absurds,katrs dzoied sev tuvo un pazīstamo dziesmiņu.
Nav tur kanditātu ,kas redzētu lietas kopsakarībā. Nu Rabkēviča redz šauri,Lebedai nav saratne par simts un vienu lietu(lai viņja lēkā uz skatuves un ballles)lai Valdadmane dzied,bet vinai nav jēgas politiikā,un tā var turpināt no vienas vietas.Tur ir četri cilvēki,kas ko jēdz.
Jaa,es jau arii saprotu ka jaaiet,meegjinaashu nomierinaaties un izdariit pareizo izveeli.Vai dievinj,ka tik nu nekljuudiitos,ir tik ljoti nepatiikami dzirdeet: juus jau pashi vinjus ieveeleejaat.Bet paldies par uzmundrinaajumu,man liekas ka daudziem tas ir vajadziigs,paldies!
Interesanti, kuri ir tie četri Valērijas pieminētie kandidāti, kuri kaut ko jēdz.
Gribetos zinat, ko par šiem 4 gadiem ir paveikuši deputati J.Rozenbergs, M.Rozenbergs, Baumanis (šim ja nemaldos jau treša partija), Liepiņš ( ari politiska prostitute), Ozols? Par ko viņi saņema algu? Bušu ļoooooti izbrinits ja šie tipiņi atkal tiks dome…. Par šiem 4 gadiem vareja dzirdet tikai par trim personam: Šulcu, Lukmani, Vahteli…. Tad kada velna pec ir jauztur 11!!!!! parazitus????
Lienītei: Daļēji tev taisnība, ko dažās min. var pateikt., bet no otras puses skatot, labi sagatovs kandidāts tieši pāris minūtēs pateiks pašu galveno, uzrunās vēlētāju! Ilga pļurkstēšana ir nogurdinoša. Ja ir konkrēts redzējums, tas tikpat konkrēti izsakāms. ja nav, tad var runāt un runāt. Par kandidātu redzēšanu un dzirdēšanu, frizūrām, stāju, roku turēšanu utt. – vislabāk runāja ar nostādītu balsi, pareizām rokas kustībām, pauzēm un uzsvariem izcēlās Jaunkļaviņš. Kāds bija saturs? Avīzē jau būs lasāms tikai saturs…
Talsu redakcijā savulaik rīkoju tikšanos ar kandiātiem, kurā katru sarakstu pārstāvēja galvenā persona. visinteresantākais bija, kad atļāvām viena saraksta pārstāvim uzdot divus jautājumus citam sarakstam. Kā viņi sāka ņemties… Varbūt jūs arī tā pamēģiniet. Maza, kulturāla provokācija ir kā injekcija pret smagiem vīrusiem…
Ja pirmo reizi vispār neatkarīgās Latvijas laikā tiek vēlēta novadu vadība, pie tam novadu, kuru izveidošana nebūt nav bijusi labprātīgs solis, tad kā gan te kandidāti var kaut ko analizēt un spriedelēt par to, ko viņi uzlabos līdzšinējā vadības sistēmā ?
Skumji, bet šis ir tikai kārtējais raksts ar vēlmi paspodrināt Tukuma "napaleona" uzplečus. Es par viņu noteikti nebalsošu !
Valērija! Nevajag liet dubļus uz cilvēkiem, kas vēlas šajos laikos kaut ko darīt lietas labā! Rabkeviča daudz darījusi, lai sakārtotu lietas slimnīcā, Valdmane arī ir ar deputātes pieredzi, Lebeda esot Tumē bijusi deputāte, "Sulcs arī Tukumam dara, Jaunkļaviņš arī cenšas jautājumus risināt. Un uz vēlēšanām jāiet obligāti!!! Un jāsaprot, ka visi vien te kopā dzīvosim un paliksim.
AndrisS, protams, spriež pareizi – arī no ”garas pļurkstēšanas” nav jēgas. Bet – kā lai tos kandidātus izvērtē?! Faktiski – ideālā variantā – vēlētājam jābūt ārkārtīgi erudītam, jāpārzina pašvaldības darbs kā personīgais maciņš, jāpazīst ikviens kandidāts no jebkuras puses, nepārtraukti jāinteresējas par jaunāko likumos, noteikumos un direktīvās, ik mirkli jāskatās, kas katrā pašvaldībā izdarīts un kas no iepriekš solītā nav izpildīts. Tas ir ilgs, smags un nogurdinošs darbs – jāiet uz sapulcēm un domes sēdēm, jālasa avīzes un internets, jāklausās, ko runā un zina citi, pirms vēlēšanām jālasa partiju programmas, nemitīgi jāprasa, jāprasa un jāprasa… Kad tad lai dzīvo?!
Un – skatāmies no otras puses – ko tad tiem kandidātiem darīt? Īsas runas nelīdz, ”gara pļurkstēšana” nepatīk; uz tikšanos ierodas 0.3% procenti pašvaldības iedzīvotāju; avīzes viņu uzsaukumus publicē tikai par naudu, bet naudas nav; televīzijas reklāmas pauzēs visi skrien uz tualeti vai pēc sviestmaizes, internets ne visiem pieejams un mīļš; pastkastītēs iemestās partiju programmas nelasītas pa taisno nonāk konteineros… Un finālā cilvēks pat uz vēlēšanām neaiziet, bet pēc tam tik gānās, ka viss slikti un visi muļķi.
Nu gan Strēļa kungam pilnīgi nekāds raksts izdevies. Ja es neko nezinātu par priekšvēlēšanu laiku Tukumā, tad no šā raksta neko arī neuzzinātu. Ja nu vienīgi to, ka par šulca partiju balsos savējie. Un izskatās, ka arī Strēļa kungs ir savējais.
Interesanti,kāpēc "visgudrā" Valēŗija nosauc vārdos, tos,kurus grib "nolikt" un pazemināt citu acīs, bet nesauc vārdos savus "gudrīšus"un "vērtīgos", kas, lūk,visu zina un saprot?! Nu taču būtu laiks viņus pareklamēt kaut vai šādā nožēlojamā veidā… Bet,redz,ne! Kam vajadzīga šāda negatīvisma pilna pļurkstēšana?!
Gribēju par Jauno laiku kā par partiju nobalsot, bet kad ieraudzīju to pārstāvi Tukumam…:-( izskatās ka daudzmaz jēdzīgi ir Sabiedrība citai politikai kandidāti- vismaz nevarēju teikt- re blēži atkal! Pret Šulcu it kā pretenziju nebūtu, bet ja viņš atkal būs mērs, tad jau mēs šo pilnīgi puslikumīgi jau varētu dēvēt par vietējo karali, kurš uz mūžu iesēdies tronī, pie tam ar visu savu radu čupu. Gribusts kā TP pārstāvis nepārliecina, laikam ka fīrēsies pa savām šeftēm, pietiks Amatniekam pelnīt ;-), Džukstes Agija ir zināma kā ļoti kārtīgs un principiāls cilvēks, bet viņa ir otrā , uz mēra vietu laikam nekandidē. Tā es te mudājos, nav skaidrs par ko balsot, galīgi nav skaidrs ….